פרופ' גבי ברבש
פרופ' גבי ברבשצילום: חדשות 12

פרופ' גבי ברבש סיפר הערב (ראשון) בראיון ליונית לוי בחדשות 12 מדוע החליט לוותר על המינוי לתפקיד פרויקטור הקורונה.

"התחושה שלי באותו זמן הייתה שמשרד הבריאות לא הפנים את המגבלות שלו והצורך להאציל את הסמכויות למי שמנהל את הפרויקט – כך שהייתי חששן".

ברבש מזדהה עם התוכנית שהציג פרופ' רוני גמזו, מנהל בית החולים איכילוב שמונה לפרויקטור הקורונה. ברבש הדגיש כי הוא "מאוד מזדהה עם התוכנית שרוני נתן, היא מצוינת" וכי הוא היה "חותם עליה מיד".

פרופ' ברבש ציין עם זאת כי "היא מורכבת מאוד ומחייבת הרבה מאוד החלטות עם הרבה נעלמים שאנחנו לא מכירים - ובמערכה כזו לתפיסתי לא יכול להיות יותר ממנהל אחד".

פרופ' ברבש סיפר על השיחות מאחורי הקלעים בנושא מינויו לתפקיד הפרויקטור: "ביקשתי שבשני תחומים, בריאות הציבור ומערכות המידע שאוגרות את המידע ומביאה למקבלי ההחלטה – ביקשתי שתהיה לי סמכות בלעדית. זה לא התקבל, ועל רקע זה החלטתי לא לקחת את ההצעה".

בהמשך הוסיף: "בדיעבד יכול להיות ששגיתי, אבל התחושה שלי באותו זמן הייתה שמשרד הבריאות לא הפנים את המגבלות שלו והצורך להאציל את הסמכויות למי שמנהל את הפרויקט הזה - כך הייתי חששן יותר".

"אנחנו לאורך כל הזמן מבינים שהגל הזה מתנהג שונה כמו כל דבר בווירוס הזה, אנחנו לא יודעים להסביר", ציין ברבש. "האמצעי הכי יעיל לצמצם את התפשטות המגפה בהרבה מאוד מקומות בעולם, לפני שעושים סגר, שהוא צעד דרמטי, הכי יעיל זה מניעת התקהלויות. מה שעשינו בארץ זה שהפקרנו את מניעת ההתקהלויות".

"ניתן לראות בשבוע שבועיים האחרונים מגמת ירידה של מקדם ההדבקה. אני רוצה לומר בזהירות שהכל תלוי במספר הבדיקות. אין ספק שאנחנו בתהליך של ירידה וזה מועד מצוין לגמזו להיכנס לתפקיד", הסביר ברבש. "אם זה יימשך כך, אז כנראה שהאפקט של מניעת ההתקהלויות והמסכות נותן את התוצאות".