אפרוחי חוגלה. אילוסטרציה
אפרוחי חוגלה. אילוסטרציהצילום: גל ביסמוט, רשות הטבע והגנים

שופטת בית משפט השלום בנתניה טל אוסטפלד נאווי גזרה לאחרונה על שני תושבי היישוב אבו סנאן שבצפון קנסות כספים בסך מצטבר של 35 אלף ש"ח בגין סחר וצייד לא חוקי של חוגלות.

החוגלה היא סוג עוף ממשפחת הפסיוניים, בסדרת התרנגולאים, המוגדר כערך טבע מוגן על פי החוק בישראל.

מכתב האישום עולה כי השניים עסקו יחדיו בשנת 2016 בציד חוגלות באמצעות רובה ציד ליד קיבוץ גבעת ברנר. בנוסף עסקו הנאשמים גם בסחר לא חוקי בחוגלות. השניים הורשעו בעבירות של צייד חיית בר מוגנת ללא היתר, פגיעה, סחר והחזקה של ערך טבע מוגן בניגוד לחוק.

על נאשם אחד נגזר עונש מאסר בפועל של 3 חודשים בנוסף לקנס של 20 אלף ש"ח ועל השני נגזר עבודות שירות וקנס של 15 אלף ש"ח. לחובת אחד הנאשמים הרשעות דומות בעברו.

לדברי עו"ד שי פרץ התובע הראשי של רשות הטבע והגנים, "בית המשפט הנכבד בנתניה, ממשיך במגמה הברוכה של הטלת עונשים מרתיעים על ציידים לא חוקים הפוגעים בחיות הבר המוגנות ומיישם את קביעותיו של בית המשפט המחוזי מרכז שהביע את סלידתו מביצוע עבירות מעין אלו בשורה של פסקי דין מחמירים ומשמעותיים. פסיקות ראויות כאלו יהיה בהן לטעמנו כדי להרתיע את העבריינים ושכמותם".

ברשות הטבע והגנים מציינים כי "צייד והחזקת חיות בר בניגוד לחוק הן עבירות חמורות הפוגעות בחיות הבר ובטבע היפה והמיוחד של ישראל ויש להחמיר בענישה כחלק ממאמצי האכיפה וההרתעה. רשות הטבע והגנים תמשיך לפעול על מנת לצמצם ולמגר תופעות אלה המתבצעות בניגוד לחוק וקוראת לציבור לדווח לה על כל חשד לצייד לא חוקי והחזקה בניגוד לחוק של חיית בר".