קוצב הלב המתקדם
קוצב הלב המתקדם צילום: דוברות מרכז רופאי שיבא

לראשונה בישראל הושתלה קפסולת קיצוב (קוצב לב) מתקדמת וייחודית במרכז הרפואי שיבא בתל-השומר.

הקפסולה, פרי פיתוח של חברת מדטרוניק, הושתלה במטופל בסוף שנות ה-80 לחייו דרך המערכת הוורידית במפשעה ישירות אל הלב.

עד כה, קפסולת הקיצוב מדור ראשון של מדטרוניק התאימה רק לכ-15% ממושתלי קוצבי לב בלבד.

הקפסולה החדשה כוללת פיתוח טכנולוגי מתקדם, המאפשר לקוצב הלב הזעיר לסנכרן בין הפעילות החשמלית בעלייה בלב לבין הפעילות החשמלית בחדר, ובכך הופכת את הטיפול לזמין לכ-60%-70% מהמועמדים להשתלת קוצב הלב.

פרופ' אייל נוף, מנהל שירות אלקטרופיזיולוגיה פולשנית, קרדיולוג בכיר ומומחה להפרעות קצב והשתלות קוצבים בשיבא: "הפיתוח החדשני והמתקדם מאפשר לנו לתת מענה רפואי מיטבי לרוב המועמדים להשתלת קוצב לב, ובעל יתרונות רבים, הכוללים סיכון קטן יותר להתפתחות זיהומים וצמצום התחלואה הכרוכה בהשתלת אלקטרודות קוצב רגילות בכלי הדם של הלב.

''ההליך הינו למעשה צנתור פשוט והינו ידידותי יותר למטופל, בהשוואה לניתוח שהיה מקובל עד כה, המבוצע באמצעות חתך בבית החזה. מדובר בהנגשה של טכנולוגיה מתקדמת המשפרת את איכות חיי המטופלים", הוסיף פרופ' נוף.

ד"ר ולדימיר חלמייזר, מנהל היחידה לאלקטרופיזיולוגיה בבית החולים ברזילי, אשר היה שותף לפעולה יחד עם רופאי המרכז הרפואי שיבא: "הדור הראשון של קפסולות קיצוב הלב התאים לפלח מאוד קטן באוכלוסיית מושתלי קוצבי הלב. הדור החדש, שהשתלנו לראשונה בשיבא, מתאים לחולים עם חסם מלא בין העלייה לחדר, שיש להם פעילות חשמלית נורמלית בעלייה, אבל חסם במערכת החשמלית שבין העלייה לחדר''.

לדברי ד"ר חלמייזר, ''קפסולת הקיצוב החדשה עוקפת למעשה את החסם הזה, ומסנכרנת בין הפעילות החשמלית בין העלייה לחדר. בכך נפתחת אפשרות השתלת הקוצב בקרב קהל רחב יותר של מטופלים".

פרופ' רועי בינרט, מנהל המרכז להפרעות קצב ע"ש דוידאי במכון הלב של שיבא: "השתלת קפסולת הקיצוב המתקדמת הינה בגדר בשורה של ממש. השימוש בטכנולוגיה מתקדמת ופורצת דרך מאפשר לנו להעניק תקווה ומזור למטופלים רבים יותר ולשפר את איכות חייהם. נמשיך להוביל וליישם טיפולים מתקדמים וחדשניים ולהשפיע על פני רפואת העתיד".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו