נזקי קורונה עקיפים? דלקת קרום המוח

מומחי שניידר מתריעים מפני נזקי הקורונה העקיפים ומסבירים כי קיים חשש לדלקות קרום המוח בתינוקות שלא התחסנו כנדרש

ערוץ 7 , ו' באב תש"פ

נזקי קורונה עקיפים? דלקת קרום המוח-ערוץ 7
תינוק
צילום: איסטוק

מומחי בית החולים 'שניידר' לילדים, מתריעים כי למרות החשש מפני נגיף הקורונה, יש להקפיד ולחסן את הילדים והתינוקות בחיסוני השגרה, ולא לעכב את החיסונים יתר על המידה.

זאת, לאחר שבבית החולים נתקלו בתקופה האחרונה בשני מקרים של דלקת קרום המוח בקרב תינוקות, האחד בן שבעה חודשים מבני ברק, והאחרת בת שמונה חודשים מהרצליה, שהובהלו לבית החולים כשהם סובלים מדלקת קרום המוח.

מומחי שניידר מבהירים כי הדלקת נגרמה בגלל חיידק המופילוס אינפלאונזה b .ובבירור שנערך עלה כי התינוקות לא חוסנו בחיסוני השגרה בין היתר בשל החשש להגיע לטיפת חלב בימי הקורונה.

למרבה הצער, התינוק בן שבעת החודשים מבני ברק סובל מנזקים בלתי הפיכים בעקבות הדלקת הקשה, והוא מקבל טיפול אנטיביוטי ממושך, כמו גם טיפול תומך בנזקים שנגרמו לו.

פרופ' אפי בילבסקי, רופא בכיר במחלקת ילדים ג' ומומחה למחלות זיהומיות במרכז שניידר לרפואת ילדים מסביר כי "חיסון לזן זה ניתן לתינוקות במסגרת חיסוני השגרה בטיפת חלב, בגילאי חודשיים, 4 חודשים, 6 חודשים ושנה.

"החיסון יעיל מאוד כנגד חיידק זה ושכיחות הופעת זיהום חיידקי כה חמור בתינוקות, יורד משמעותית כבר אחרי קבלת שתי מנות החיסון הראשונות. במקרה זה לצערנו הרב, התינוק לא חוסן בחיסוני השגרה ונלחם כעת בדלקת קרום המוח. הוא סובל מפגיעה בלתי הפיכה בשמיעה וכן מנזק נוירולוגי.

"מחלה סוערת זו, על נזקיה, יכולה היתה להימנע לו התינוק היה מקבל במועד את החיסון. אנו ערים לחששות ההורים מביקור במרפאות בתקופה זו, אך אנו קוראים להם לשמור על ילדיהם ולהקפיד על מתן חיסוני השגרה במועד ובכך למנוע מחלות קשות בקרב התינוקות. יתרה מזאת, בעוד שהקורונה לא פגעה באופן ישיר בילדים רבים, שהרי זוהי עדות לנזק לא ישיר שנגרם בגלל הפחד ממנה".

פרופ' בילבסקי מדגיש: "זוהי תקופה מסוכנת למתנגדי החיסונים שמאז ומתמיד נהנו מחסינות העדר. כעת כשגם הורים שברוטינה מקפידים על חיסוני השגרה נמנעו מלחסן, ישנם חיידקים ווירוסים מסוכנים שחזרו לסירקולציה והילדים הלא מחוסנים עלולים להידבק. אני קורא להורים שלא חיסנו בגלל הקורונה לחזור ולהתחסן. במקביל קורא למתנגדי חיסונים להתפכח ולחסן, שאחרת המקרה הבא יהיה בלתי נמנע".