ארה"ב: סירבה לבנות בית כנסת - ונתבעה

ההחלטה לתבוע התקבלה לאחר שהמועצה קבעה שבחלק מהאזורים בארמונט לא ניתן לבנות בתי כנסת, ישיבות ושאר מבנים המשמשים צרכי דת.

בן שאול , ו' באב תש"פ

בית כנסת
בית כנסת
צילום: ISTOCK

משרד המשפטים האמריקני החליט לתבוע את מועצת ארמונט הסמוכה למונסי החרדית בשל מה שכינה "צעדים שננקטו המגבילים באופן בלתי־סביר את חופש הדת של הקהילה היהודית החרדית במקום".

ההחלטה לתבוע התקבלה לאחר שהמועצה הורתה שבחלק מהאזורים בארמונט לא ניתן לבנות מבני ציבור כמו בתי כנסת, ישיבות ושאר מבנים המשמשים צרכי דת.

במכתבה כותבת פרקליטת המדינה למחוז הדרומי של מדינת ניו יורק, אודרי שטראוס: "הכרענו כי מדיניות החלוקה לאזורים של ארמונט, מטילה 'נטל ניכר' על חופש הדת של הקהילה היהודית החרדית... מפלה לרעה את הקהילה היהודית החרדית 'על בסיס דת או השתייכות דתית'... וכן 'מגבילה באופן בלתי־סביר התכנסויות, מוסדות או מבנים דתיים'".

בהמשך המכתב, מזהירה הפרקליטה כי אם בתוך שבועיים מקבלת מכתבה, לא תתקבל "תגובה ממשית המביאה את נכונותה של המועצה להגיע לפתרון, ינקטו צעדים משפטיים".

אגודת ישראל באמריקה מתנגדת מזה זמן רב לאפליה הקיימת באמצעות חוקי הפרדת השימוש, המחלקים את הקרקעות בהתאם לייעודן ומפלים לרעה יהודים חרדים.

משרדי אגודת ישראל בוושינגטון מילאו תפקיד פעיל בניסוח וקידום העברת החוק האמור שאוסר חלוקה לאזורים של קרקעות בצורה המפלה ציבור כלשהו.

נציגי אגודת ישראל העלו את הנושא בפני שר המשפטים, המשמש גם כתובע הכללי, וויליאם באר, במסגרת 'משלחת המנהיגות הארצית לוושינגטון' לפני שנה. באותה פגישה, באר הבטיח לחברי המשלחת כי אנשי משרדו יעשו כל שביכולתם כדי לוודא שאזרחים אמריקאים לא ימצאו את עצמם מורחקים משכונות מגוריהם בשל אמונתם.