טענה על אלימות כלכלית תשמש קלף להתססה

מומחית לדיני משפחה מזהירה מהשלכותיה של הצעת החוק המשווה אלימות כלכלית לאלימות "רגילה": מי שירצה להדק חגורה יימצא בסיכון לתביעה.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ו' באב תש"פ

טענה על אלימות כלכלית תשמש קלף להתססה-ערוץ 7
מדרון חלקלק
צילום: ISTOCK

לפני מספר ימים אושרה בוועדת שרים הצעת החוק אותה מקדמת חברת הכנסת קרן ברק לבלימת תופעת האלימות הכלכלית בתוך המשפחה.

על פי ההצעה אלימות כלכלית תיחשב לאלימות לכל דבר ועניין ואף יתאפשר לתבוע פיצויים ממפעילי אלימות כלכלית על בני זוגם. האם הצעת החוק תניב רוגע בתא המשפחתי הממוצע? עו"ד שיראל בר, מומחית לדיני משפחה, משיבה בשלילה.

לטעמה לא די בכך שהחוק לא יביא לשקט ושלווה משפחתית אלא "יכול להיווצר מצב של ניצול ציני של הצעת החוק הזו".

"ההצעה מגדירה אלימות כלכלית כהתנהגות חוזרת של איומים במניעת משאבים כלכליים למחיה, הדרה מהחלטות כלכליות ואפילו אי תשלום מזונות. הרעיון מבורך, אבל בהצעת החוק הזו עבירה כזו מוגדרת כפלילית, כלומר שהעונש עליה הוא שלוש שנות מאסר בפועל, עוולה אזרחית שמאפשרת פיצוי ללא הוכח נזק בגובה של 120 אלף שקלים. במצב כזה, במיוחד במציאות הכלכלית הנוכחית שבה רבים נפגעים ומהדקים את החגורה לתקופה לא ידועה, יכול להיווצר מצב שבו אדם מחליט החלטה על הידוק וצמצום והוא יכול להיגרר להליך אזרחי ולהיות מחויב בפיצוי או להיגרר להליך פלילי".

מוסיפה עו"ד בר ומציינת כי במשך 18 השנים שהיא עוסקת בתחום הזדמן לה לראות מקרים רבים, כולל מקרים קשים של אלימות כלכלית, ו"הצעת החוק הזו לא יכולה לפתור את המקרים האלה אלא לשמש אמצעי לחץ".

ובאשר לבעיות שאותן מבקשת הצעת החוק לפתור, אומרת עו"ד בר כי "הדרך הנכונה והראויה לפתור את הבעיה היא יצירת מנגנון של סמכויות אופרטיביות לבית המשפט עם הרבה פיקוח, שיהיה ניתן לתת הוראות מדורגות לעצירת אלימות כלכלית במצב בו יש צד שטוען שהוא נפגע מאלימות כלכלית".

בדבריה מביעה בר חשש שמא קבלת הצעת החוק תגרום גם לעשרות בקשות שיופנו לבית המשפט. "זה יכול לגרום לסחרור. אנשים יחשבו שהיד תהיה קלה על ההדק. צריך לחשוב שוב על נוסח הצעת החוק".

באשר להצעתה שלה היא מוסיפה ואומרת כי יתכן ונכון שבתום המדרג תהיה אופציה לבית המשפט לתת סנקציות "אבל גם כיום יש לבית המשפט לענייני משפחה סמכויות להטיל סנקציות וגם לפסוק בתביעות נזיקיות, אבל בלא הוכחת נזק זה יגרור אותנו למדרון חלקלק".

כעת נותר לראות אם הפוליטיקאים מסוגלים לומר שיש לבחון את הצעת החוק מחדש אחרי החיבוק התקשורתי הגדול לה היא זוכה. "יהיה קשה לראות את הפוליטיקאים שמים את זה על השולחן", אומרת עו"ד בר. "אני מנחה שזה לא פוליטיקלי קורקט לומר את זה, אבל צריך מאוד להיזהר עם הדבר הזה ולחשוב מה רוצים להשיג ואיזו מציאות יכולה להיווצר מכך גם בבתי המשפט וגם לצדדים שיכולים להיפגע. צריך לחשוב פעמיים ואולי להיוועץ עם עורכי דין לענייני משפחה לפני שמתקדמים בחקיקה הזו".