חסד. אילוסטרציה
חסד. אילוסטרציה iStock

אפשר לתהות על הממשלה הרחבה מלאת ניגודי הדעות כשנראה כי כל נושא מוביל למלחמת הכל בכל.

עם זאת, בתוך סבך המחלוקות וההצבעות המנוגדות ישנם גם לא מעט איים ירוקים ובראשם הנושא החברתי שלאחר עשרות שנים תופס מקום של כבוד בשיח הציבורי, כמובן באדיבותו הרבה של משבר הקורונה; שינוי מרענן ולא רגיל במדינה שבה סדרי היום הציבורי והמדיני דוחקים לשוליים כל אפשרות לעסוק בהיבטים אזרחיים אחרים.

לראשונה, אנו עדים לממשלה עם שלושה שרים בעלי די.אן.איי חברתי מובהק, המופקדים על החברה והקהילה, כאשר הצעד הראשון הינו ההכרה בחשיבות תרומתם העצומה של העובדים הסוציאליים שאין אזרח בישראל שלא נתקל בעבודתם המסורה לאורך תחנות חייו.

הקורונה מוכיחה כי יש בכוחה של הקהילה לסייע לפרט הנזקק הספון בדד בביתו. מעגלי התמיכה של החברים לעבודה, לשכונה או לעבודה שסביב החולה או הנזקק מכירים את המשאבים הקיימים בסביבתם ויכולים לגייסם לתמיכה ולעטוף את חבריהם הנזקקים לעזרה בחום ובאכפתיות גם בדברים הקטנים שאותה עובדת סוציאלית לא פנויה להגיע אליהם, וכשנזקק נמצא במצב משברי כל עזרה קטנה הופכת לאור גדול ועידוד נפשי.

בידן של המשפחות לשנות לנו את צבע הקורונה, להניע את החיים ולהשיבם למסלול. מסלול קצת שונה ממה שהורגלנו בשל מגבלות הזהירות אבל מסלול עם רוח איתנה ומתמודדת.

שלושה שרים בראשם שר הרווחה איציק שמולי יכולים להפעיל את הארגונים החברתיים הרלוונטיים ויעזרו בהנעת הכלכלה הישראלית לצד רוח ועוצמה נפשית שתתגבר על המשבר. תקצוב ארגוני ההתנדבות שמסייעים לרבבות בתי אב ימנע בתמיכה בהיקפים לא משמעותיים מצב שבו אלפי משפחות קורסות והופכות לנטל כלכלי עצום על המדינה.

בידה של הממשלה לשנות לנו את צבע הקורונה, להניע את החיים ולהשיבם למסלול, מסלול קצת שונה ממה שהורגלנו בשל מגבלות הזהירות אבל עם רוח נושבת איתנה ומתמודדת. אין צורך להמציא את הגלגל, יש מודלים חברתיים מדהימים עם תשתיות עומדות ואלפי מתנדבים שעובדים ביעילות ובתקציבים מגוחכים שחוסכים למדינה סכומי עתק שמשחררים תקציבים לצרכים ממשלתיים נוספים.

בזמנים לא שגרתיים למדנו כי נדרשת חשיבה מחוץ לקופסא כדי לחסוך למוחלשים ולחברה את תופעות הלוואי שמביא עמו המשבר ועל מנת שנוכל ליצור חברה ישראלית חזקה, תומכת ודינמית שלומברגמחפשת לעזור ולתמוך בזולת.

ממשלה עם מנהיגות תוביל להתנדבות ולחיזוק ארגוני המתנדבים ותכיר בהם כזרוע ביצועית נאמנה ויעילה. ממשלה חכמה תגייס את אזרחיה לטובתם הם ובכך תרפא הרבה תחלואים חברתיים.

הכותב הוא יו"ר ומייסד ארגון יד תמר

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו