גרמניה
גרמניהiStock

האם שוטרים עם אידיאולוגיה ניאו נאצית הסתננו למשטרת גרמניה?

בימים האחרונים נשלחו הודעות דואר אלקטרוני ובהם איומים על חייהם של מספר אנשי ציבור, בהם פוליטיקאית שמאל בולטת וקומיקאית מפורסמת, כאשר על חלק מהודעות האיום היה חתום ארגון בשם "NSU 2.0" שהתייחס כל הנראה לממשיכי דרכה של המחתרת הניאו נאצית שפעלה בגרמניה בין השנים 2000-2007 והיתה אחראית לרציחתם של לפחות עשרה בני אדם.

לאחר בדיקה קצרה התברר כי פרטיהם האישיים של מקבלי מכתבי האיום הוצאו ממחשבי משטרת גרמניה, וכעת נפתחה חקירה בחשד כי פעילים בעלי אידיאולוגיה ניאו-נאצית הסתננו לשורות משטרת גרמניה ומשרתים כשוטרים, תוך שהם מנצלים את תפקידם על מנת להוציא ממחשבי המשטרה מידע על אישי ציבור ולשלוח להם איומים ניאו נאציים.

הראשונה שקיבלה את הודעת האיום עם החתימה של המחתרת הניאו-נאצית NSU 2.0 היתה פוליטיקאית בולטת ממפלגת השמאל בגרמניה, בשם ג'נין ויסלר. לאחר חקירה קצרה התברר כי פרטיה האישיים נלקחו ממחשב משטרתי בעיר הסה, וכעת נפתחה חקירה בנסיון לגלות את זהות השוטר ששלף את הפרטים. מפקד משטרת הסה, אודו מונץ', התפטר בעקבות המקרה.

"מפקד המשטרה מונץ' לקח אחריות על כשלונות שלא רק הוא צריך לענות עליהם לבדו", אמר השר פיטר בוט מממשלת הסה. הוא לא פסל את קיומה של רשת ניאו נאצית בתוך משטרת גרמניה. במקרה נוסף קיבלה קומיקאית גרמניה מפורסמת בשם אידיל ביידר, שמופע הסטנד אפ שלה מתאר את חייה כמיעוט אתני, הודעת דואר אלקטרוני ובה איום ניאו נאצי דומה. גם במקרה הזה התברר כי פרטיה האישיים הוצאו ממחשב במשטרת פרנקפורט, ככל הנראה ע"י שוטר בעל אידיאולוגיה ניאו נאצית.

"אני בהלם מכך שהמשטרה עלולה להיות מעורבת בהודעות האלו. אני כבר לא יודעת על מי לסמוך", אמרה ביידר. בשנת 2018 נשלחו גם כמה הודעות מאיימות שנחתמו '"SU 2.0" לעורך דין מפרנקפורט המייצג את משפחות הקורבנות במשפטו של החבר היחיד שנותר בחיים מהמחתרת הניאו נאצית NSU.