גדי יברקן
גדי יברקן צילום: אסתי דזיובוב/TPS

במסגרת סדרת מהלכים לקידום יוצאי אתיופיה בישראל, נבחנת האפשרות להקמת יישוב רק עבורם במרכז הארץ, כך נחשף הבוקר בעיתון 'ישראל היום'.

אם המהלך אכן יאושר, הוא עשוי לספוג ביקורת, על "מידור" קהילה שלמה לטובת יישוב משלה. מנגד, הבקשה מגיעה מנציג הקהילה בכנסת, סגן השר לביטחון הפנים ח"כ גדי יברקן.

בפגישה שנערכה בינו לבין שר הבינוי והשיכון יעקב ליצמן ומנכ"ל המשרד יאיר פינס, סוכם על סדרת מהלכים לקידום יוצאי אתיופיה בישראל.

בפגישה סקר סגן השר את צורכי הדיור של הקהילה האתיופית וכן קידום מיזמי תעסוקה מתאימים לאנשי העדה בתחומי הבינוי, ההנדסה, התשתיות והדיור.

על פי הסיכום תוגש תוכנית דיור מטעם סגן השר יברקן למשרד השיכון לבחינת הצוותים המקצועיים במטרה לבחון אפשרות להקמת יישוב ליוצאי העדה האתיופית שלפי הערכות צפוי להיות מקודם אם וכאשר באזור המרכז, ירושלים רבתי.

סגן השר לביטחון הפנים, ח"כ גדי יברקן, אמר, "אני נרגש, זוהי בשורה אדירה. משמעות הקמת יישוב לקהילת ביתא ישראל היא מימוש חזון אבות הקהילה לדורותיהם, בניית נחלה בארץ האבות שעליה חלמו, ארץ ישראל. יישוב ייחודי ליוצאי קהילת אתיופיה בישראל אמנם יקום באיחור של 40 שנה, אך טוב שיקום. זהו צעד קטן למדינה וצעד ענק לקהילה. זכות ענקית נפלה בחלקי להיות חלק מהפרויקט החלוצי הזה. אני מודה לשר ליצמן על שיתוף הפעולה".

שר הבינוי והשיכון יעקב ליצמן הוסיף, "אנו רואים את הצורך למצוא פתרון דיור לכלל האוכלוסיות, בתוכה בני העדה האתיופית, שהיא חשובה ומוערכת, ויש לפעול לשילוב הקהילה בכל דרך שהיא".

בנוסף, סוכם בפגישה שתוכנית המשכנתאות ליוצאי אתיופיה שנגמרת השנה תוארך ל־5 שנים.

מדובר בתוכנית שמקנה לזוגות צעירים יוצאי אתיופיה ערבות בנקאית עד 600 אלף שקלים ללא ריבית. יברקן והשר ליצמן סיכמו שמשרד השיכון יגיש כדרישה תקציבית של המשרד בדיוני התקציב באוצר. הם סיכמו גם להקים צוות משותף לקידום שתי היוזמות הללו.