מרב מיכאלי לערוץ 7: להחליף הנהגה במפלגת העבודה ולצאת מהממשלה

ח"כ מירב מיכאלי משוכנעת שחבירת מפלגתה שוב ושוב לממשלות ימין דרדרה אותה אל מתחת אחוז החסימה: החלפת ההנהגה ויציאה מהממשלה הכרחיים

שמעון כהן - ערוץ 7 , ז' באב תש"פ

מרב מיכאלי לערוץ 7: להחליף הנהגה במפלגת העבודה ולצאת מהממשלה-ערוץ 7
מרב מיכאלי
צילום: Flash90

מפלגת העבודה לא ממש נראית בסקרים. האם המפלגה ערוכה לבחירות? על כך שוחחנו עם חברת הכנסת מירב מיכאלי, שמזכירה מיד בפתח דבריה שמזה תקופה ארוכה אנחנו חיים עם רוחות בחירות ולטעמה מדובר בחלק מהטקטיקות של נתניהו שמייצר תחושת חוסר יציבות המחזקת את מעמדו.

באשר לאופציית הבחירות עצמה ולמצבה של מפלגת העבודה, אומרת מיכאלי: "מפלגת העבודה ירדה אל מתחת לאחוז החסימה ברגע שבו נודע שעמיר פרץ ואיציק שמולי מצטרפים לממשלת נתניהו למרות התחייבויות חוזרות ונשנות שלא מצטרפים. זה גרם לאבדן אמון של בוחרות ובוחרים ואפשר להבין זאת".

"לאורך השנים מפלגת העבודה הלכה ונחלשה ואחת הסיבות היא שהיא הצטרפה להרבה מדי ממשלות ימין לא כשותפה שווה אלא כמוציאה לפועל של מדיניות ימין שהיא הטיחה נגדה. כשאת מתחת ראש ממשלה שהוא ימין את מוצאת את עצמך פועלת נגד האידיאולוגיה שלך ומאבדת את האמון".

מיכאלי אינה מוצאת בהמשך עמידתם של אישים כדוגמת אהוד ברק ובנימין בן אליעזר על עמדותיהם האידיאולוגיות משמעות כלשהי כל עוד בפועל הם עושים את ההיפך מעמדותיהם. והדברים אינם רלוונטיים רק לראשי מפלגת העבודה לדורותיה, "נתניהו אומר אני אמוטט את שלטון חמאס ובפועל הוא מחזק את שלטון חמאס באופן חסר תקדים, אז מה זה משנה שהוא אמר?".

את הפתרון למצוקתה האלקטורלית של מפלגת העבודה מוצאת חברת הכנסת מיכאלי בשני צעדים הכרחיים: "לשנות את ההנהגה ולצאת מהממשלה. אלו שני תנאים הכרחיים".

"מאז רצח רבין השמאל הציוני בישראל במצב קשה פוליטית ולא מבחינת התמיכה בעמדות שלו. יש עליות וירידות אבל בגדול האלימות מצד ימין כלפי המחנה הזה על מוסדותיו, כלפי החילוניות, האקדמיה, בתי המשפט וכל מה שמזוהה עם השמאל גם אם לא בהכרח אחד לאחד. זה היה מאוד אפקטיבי וכעת צריך לבנות מחדש, ואני מאמינה שצריך לבנות מחדש על התשתית של מפלגת העבודה.

''יש בחוץ רוב שרוצה מדינה פלורליסטית, מדינת העם היהודי אבל דמוקרטית שמאפשרת חופש דת, שחותרת לשלום, מדינת רווחה. כל אלה מקובלים בציבור באופן עמוק אבל הייצוג הפוליטי שלהם כושל. לכן מפלגת העבודה יכולה וצריכה להיות שם אבל כדי שזה יקרה היא צריכה להחליף את ההנהגה, לצאת מהממשלה ולבנות מחדש".

האם היא עצמה מתכוונת להתמודד על ראשות המפלגה המחודשת שהיא רואה בחזונה? מיכאלי נזהרת מהצהרות: "בוא נראה שיש מפלגה להתמודד על ראשותה. מוקדם לדעת".

"אם המפלגה לא תיקח את המקום שמחכה לה, כל אותם מיליון וחצי אישה ואיש המרוסקים מהבגידה שחוו אחרי הבחירות האחרונות, אם לא יתנו להם מנהיגות ופתק שמשוועות ומשוועים לו, יצטרך לבוא גוף אחר שיבוא במקומה".

באשר לעמדה אותה מייצגים אישים כדוגמת השר עמיר פרץ ולפיה במשבר כולל כדוגמת משבר הקורונה יש להצטרף לממשלה, לפעול מתוכה ולהשפיע, מזכירה מיכאלי כי עד לא מכבר היו פרץ ושמולי חברים בממשלה שדיברה על סיפוח חד צדדי, וגם אם בדבריהם דיברו גם על מדינה פלשתינית הרי שמעשיהם בפועל הם הקובעים.

"ברור שממשלה שנתניהו בראשה ויש בה רוב לליכוד ועמיר פרץ ושמולי הם שניים, איך הם יכולים לקבוע? זה נוסה על ידי ברק, לבני, לפיד וכחלון. כל הניסיונות הללו נחלו כישלון. אין דרך תחת נתניהו לקדם את הדברים שהם מאמינים בהם. ב-11 שנות נתניהו מערכות הרווחה החינוך הבריאות רקובות, מזות רעב ולא מנוהלות כראוי. שר החינוך הכריז שחסרה תשתית מחשוב באלפיים בתי ספר ואין אפשרות ללמידה מרחוק. זה נתניהו שהבטיח מחשב לכל ילדה וילד. בתוך מציאות כזו אתם מאמינים שתשנו משהו ברווחה ובכלכלה".

ומכאן שאלנו על עצם התנהלותה של מפלגה שחלקה בקואליציה וחלקה באופוזיציה ועל התנהלותה שלה במציאות המורכבת הזו.

"עמיר פרץ ושמולי שרים בממשלה ואני שומעת שהם משתתפים בחלק מישיבות הסיעה של 'כחול לבן' וגם מדברים כל הזמן עם כחול לבן ורוצים להצטרף לכחול לבן. זכותם הלגיטימית להצטרף לכחול לבן, אבל הם לא יכולים לקחת איתם את המפלגה. הם לא יכולים למחוק את המפלגה לתוך כחול לבן שהיא עצמה לא בטוח שתתקיים בבחירות הבאות".

מוסיפה מיכאלי ואומרת: "אין ישיבות סיעה וזה חלק ממה שמוכיח שכל זמן שכמפלגת העבודה הם נמצאים בממשלה, קיומה של המפלגה מוטל בספק ואת זה צריך לשנות".

באשר לה עצמה היא אומרת כי "גם מהאופוזיציה הצבעתי בעד כשהממשלה העלתה דברים חיוביים. הצבעתי נגד כינון הממשלה ואני מצביעה לפי מה שאני מאמינה בהתאם למחויבות לציבור אדיר שבחרו בי ,בתוך מסגרת שהבטיחה ערכים מסוימים ופעילות פרלמנטרית מסוימת. אני מחויבת למה שהתחייבתי".