עונה על כל הדרישות. המסכה החדשה
עונה על כל הדרישות. המסכה החדשהצילום: יח"צ

פיתוח ישראלי חדש: מסיכת פנים ייחודית המעניקה מיגון נשימתי מלא לכלל הצוותים הנמצאים בחזית המאבק בנגיף הקורונה.

על המסכה, Virimask שמה, שוחחנו עם אחד ממפתחיה של המסכה, פרופ' נעם גבריאלי, לשעבר מנהל היח' לפיזיולוגיה נשימתית בפקולטה לרפואה בטכניון.

פרופ' גבריאלי מזכיר כי עד כה מוכרים בשוק שני סוגי מסיכות, "מסכת הנייר שכולנו משתמשים בה כשנמצאים בסביבת אנשים אחרים ומסיכת N-95בעלת מראה הקונוס שהיא טובה יותר ממסכת הנייר. מסיכת ה-N-95 מתאימה למקום בעל סיכון חשיפה גבוה והיא הייתה עד כה הטכנולוגיה היעילה ביותר".

עם זאת, מציין פרופ' גבריאלי קיימים מספר חסרונות גם למסכה זו, "היא לא מגנה על העיניים, לא מגינה באופן מוחלט ומאפשרת מעבר של 5 אחוז מהחלקיקים באוויר. היא לא מגינה מחלקיקים מאוד קטנים. היא תוכננה לשחפת ולא מגנה מוירוסים", הוא אומר וכשהוא נשאל אם כן מה הופך אותה ליעילה בכל זאת מול 95 אחוזים נגיפי הקורונה מסביר פרופ' גבריאלי:

"האפקטיביות של החומר שממנו היא עשויה היא 0.3 מקרון. חלקיקים גדולים יותר יתפסו ויעצרו על ידי המסכה. גודל הקורונה הוא 0.12 מקרון. למרבה המזל רוב חלקיקי הוירוס לא נעים בבודדת אלא בטיפות או בחלקיקים גדולים ביחס ל-0.3, אבל בתרסיסים יתכן ויימצאו חלקיקים בודדים וגודל החלקיק המבודד הוא אכן קטן יותר".

פרט נוסף שחסר במסיכת ה- N-95 הוא עניין הנוחות, אך סוגיה זו אינה נמצאת בצמרת רמת החשיבות. "המטרה היא לתת את הטכנולוגיה הטובה ביותר. חשבנו שמה שיש לא מספיק טוב כדי לתת את אותה הגנה עבור הצוותים הרפואיים שנמצאים בסיכון. פיתחנו את המסכה החדשה שנותנת מענה לכל הבעיות האלה. היא אטומה סביב הפנים, מגנה גם על העיניים. במסכה הקיימת חלקיקים יכולים להיכנס ולצאת בגלל היעדר אטימה ולעומת זאת האטימה במסכה החדשה דומה למסיכות צלילה או למסכות אב"כ. יש במסכה החדשה פילטר שיורד לרמה של 0.1 מיקרון. כל אלה ביחד נותנים מענה בטיחותי. בנוסף ידענו שה-N-95 לא נוחה ותכננו את המסכה החדשה כך שיהיה קל הרבה יותר לנשום דרך הפילטר שלה".

וגם עלותה של המסכה החדשה אינה גבוהה במיוחד. "עשינו כל מה שאפשר כדי לחסוך בעלויות. מסכה עולה 250 שקלים לקונה הבודד. האספקה כמעט מיידית", אומר גבריאלי ומספר כי כל פילטר מחזיק מעמד שישה חודשים ומארז של חמישה פילטרים עלותו גם היא 250 שקלים כאשר כל מסיכה מגיעה עם שני פילטרים.

לפי שעה לא הגיעו הזמנות מוסדרות למסכה, אך קיימת התעניינות בקרב בתי חולים במרכז ובצפון. פרופ' גבריאלי מספר כי קיימת התעניינות של רופאי שיניים שרכשו את המסכה ומדווחים על שביעות רצון מהשימוש בה, וכך גם מצידם של אנשי עסקים הנושעים ממקום למקום ואנשים בעלי מחלות רקע.

שאלנו האם לא נכון לייעד את המסכה לכל אזרח בישראל ולמעשה בכך לאפשר את פתיחתו של המשק באופן חופשי, ופרופ' גבריאלי משיב כי הוא "מוכרח להסכים" לכך. אין סיבה לייעד מסיכה שכזו רק עבור רופאים ואנשי צוות רפואי, אלא ניתן להרחיב את השימוש לכלל האוכלוסייה ובכך למנוע את המהלך הנכון של סגר לבני שישים ומעלה.

לפי שעה, הוא אומר, ניתן ונכון לספק מסיכות שכאלה לכל הפחות לבעלי סיכון גבוה. הסבר של שלוש דקות על תפעול המסכה, זה כל מה שנצרך כדי להתחיל ולהשתמש בה. עם זאת הוא מעיר כי לפי שעה לא נמצא מענה לפתיחת שוק המזון והמסעדנות. מסיכה שניתן לאכול איתה עדיין לא הומצאה... לעומת זאת חלק ניכר מפעילויות הספורט ניתנות להתבצע גם הן כשהמתעמל חובש את המסכה החדשה.