הרב לוינשטיין: השתמשו במילה "המרה" כדי לשנות ולהשפיע על השיח

ראש המכינה הקדם צבאית "בני דוד" בעלי, הרב יגאל לוינשטיין, התייחס בראיון לערוץ 7 לסערה סביב החוק לאיסור טיפולי המרה, וטען כי הטרמינולוגיה בה נעשה שימוש בדיון זה היא מגמתית.

"משתמשים במילה 'המרה' כדי לטשטש את הוויכוח העקרוני שיש סביב סוגיות הלהט"ב", אמר הרב לוינשטיין, "אחת השיטות של הפרוגרסיבים כדי לטשטש את הוויכוח ולהפוך אותו חד מימדי, למרות שהמציאות מורכבת, זה להשתמש במילים כוללות שנכנס בהן הכל, גם החיובי וגם השלילי".

"זו שיטה מיוחדת בתקשורת איך לשנות דעת קהל", הוסיף. "מה הם עושים? לוקחים מילה: 'טיפולי המרה'. מה כלול במילה הזאת? היא מילה מפחידה, כי הרקע שהיא נולדה היה טיפולים אלימים, טיזרים חשמליים, פגיעות גופניות בבני אדם. דברים נוראים שנעשו בעבר".

"עכשיו הם אומרים, אנחנו רוצים להפסיק את זה. מי יתנגד למילה כזאת נוראה שמאחוריה מסתתר שד נורא? אז הם מכניסים בתוך המילה הזאת עוד משהו קטן, את העזרה הכי חשובה לבני אדם, טיפול פסיכולוגי הגון, עדין ואנושי", אמר.

"הייתי קורא לזה בכלל עזרה מקצועית לבני אדם שיש להם נטיות הפוכות", ציין. "יש עזרה שלילית ויש עזה חיובית. השלילית זה אלימות, זה פגיעה גם בבן אדם, בערכו, בכבודו, במעלתו, בגופו, וזה היה בעבר ואנחנו נגד זה. אבל יש טיפולים נפלאים, עדינים, רגישים, שעוזרים לבן אדם לחזור להיות אדם שיכול לחיות חיים נורמטיבים, לחיות עם אישה. אלה טיפולים נפלאים".

"המילה המרה זה שם קוד של מפלצת שרוצים להכניס תחת הגג שלה את הכל", טען הרב לוינשטיין. "ברגע שאתה משתמש במילה שהשם קוד שלה הוא שלילי, אז גם אם אתה תכניס דבר עוזר הוא יכנס תחת הכותרת הזאת".

לדבריו, "טיפולים פסיכולוגים טובים כמו כל טיפול פסיכולוגי, הם מסייעים וזה מצווה לעזור וטיפולים שליליים מצווה לסלק אותם. בא נשתחרר מהמילה המרה שכולם הכפיפו את עצמם לתוך זה. ברגע שהיא קיבלה קונוטציה שלילית, בתוך המסגרת הזאת לא תצליח לעשות את ההסבר".

"הם רוצים את המילה בכוונה", ציין הרב. "כדי לטשטש את וויכוח העומק, האם אפשר לעזור לנערים ונערות שרוצים לחזור להיות סטרייט? על זה הוויכוח. הם טוענים שלא ואנחנו טוענים שאפשר. הם גם אומרים עקרונית אסור לעזור, כי עצם זה שאמרת שאפשר לעזור הפכת את הנטייה ההפוכה לנטייה לא נורמטיבית, והם רוצים להפוך אותה לנורמטיבית. היא לא נורמטיבית והיא לא מוסרית".

מקואליציית ארגוני הקהילה הדתית הגאה בת קול, חברותא ושב"ל נמסר בתגובה "הרב יגאל לוינשטיין ממשיך להמליץ על הכחדת הזהות הלהט"בית באמצעות הונאה סמנטית ושמות מכובסים לטיפול 'פסיכולוגי', שכן טיפול בעל אג'נדה ידועה מראש, כזה הממוקד לשינוי הנטיה המינית הוא הוא טיפול המרה- טיפול פוגעני בבסיסו ונעדר אלמנט טיפולי בסיסי של ראיית המטופל כמכלול".

"טיפולים אלו לא פחות מסוכנים מהפרקטיקות אותן הזכיר בכתבה לוינשטיין בדויק מהסיבה שאלו טיפולים 'מיטיבים' בתחפושת אשר מבטחים שינוי וגורמים לעוגמת נפש רבה ושנאה עצמית אצל המטופלים בשל חוסר ההצלחה להשתנות, גם אם לא מתבצעים באמצעות נזעי חשמל", הוסיפו. "אנו מצרים על כך שדווקא בימים אלו המבטאים חורבן שמקורו בפגיעות של בן אדם לחברו הרב מעודד המשך פגיעה ועוול".