הענקת הדוח בבית הנשיא
הענקת הדוח בבית הנשיא צילום: עמוס בן גרשום/לע"מ

במפגש מיוחד בבית הנשיא הוצג היום (שלישי) לראשונה דו"ח ההייטק החרדי במעמד נשיא המדינה ראובן ריבלין, מייסד קמא-טק משה פרידמן, מנכ"לית ונשיאת IATI קרין מאיר רובינשטיין, ןסגן שר התחבורה וראש הרשות לפיתוח כלכלי של המגזר החרדי ח"כ אורי מקלב.

הדו"ח, פרי יוזמתה של קמא-טק ובשיתוף איגוד התעשיות המתקדמות IATI, נכתב על ידי חברת המחקר אסקריא, המתמחה בחקר האוכלוסייה החרדית בישראל.

הדו''ח מקיף מגמות עדכניות הקשורות במצב ההכשרה, ההשכלה ותעסוקת החרדים בהייטק, וכן את נתוני השכר בתחום, ומצב היזמות והסטרטאפים החרדיים בישראל כיום.

מן הדוח עולה כי בין השנים 2014-2018 חלה צמיחה ניכרת של כ-52% בשיעור המועסקים החרדים בהייטק. נתונים אלו מעניינים בהתחשב בנתונים רשמיים קודמים: דוח "המקפצה להייטק" של משרד האצר שבדק את מצב ההשתלבות בהייטק בשכר גבוה בקרב אוכלוסיות בגיל 35-45, מצא ששיעור החרדים בתחום עמד על 0.7%.

מן הדו"ח החדש שהוגש היום לידי הנשיא– עולה מספר השכירים החרדים המועסקים בהייטק עומד כיום על 9700, המהווים כ-3% מכלל העוסקים בתחום. רוב מוחץ של החרדים בהייטק הם מתחת לגיל 28, מה שמצביע על זינוק מהיר של מאות אחוזים בשיעור ההשתתפות של האוכלוסייה החרדית הצעירה.

תעסוקת נשים: בד בבד עם הגידול בשיעור ההשתתפות של נשים חרדיות בתעסוקה (76%), נרשמה עליה משמעותית גם בשיעור המועסקות בהייטק – 6900 נשים בתחום, מספר המשקף עליה של כ-90% מאז שנת 2014. נתון בולט נוסף הוא שיעור הנשים העובדות בהייטק מתוך כלל הנשים המועסקות במגזר החרדי שעומד על כ-5%, ומשתווה כמעט לשיעור הנשים הלא חרדיות המועסקות בתחום שעומד על 6.5%.

הכשרה ומוסדות לימוד: מספר האקדמאים וההנדסאים החרדים עומד על 3744 איש בשנה, המהווים כמעט 10% מכלל הלומדים למקצועות ההייטק בישראל. אקדמאים: בשנת 2018 למדו במוסדות ההשכלה הגבוהה כ-1417סטודנטים חרדים את מקצועות ההייטק, גידול של כ-35% בהשוואה לשנת 2014.. הנדסאים: מספר ההנדסאים החרדים בתכניות השונות (של מה"ט ומשרד החינוך), כמעט והכפיל עצמו תוך 4 שנים. סה"כ אחוז החרדים שלומדים הייטק במה"ט עומד על 47% מסך ההנדסאים הלומדים במקצועות ההייטק.

נתוני השכר: מן הדוח עולה שכר מועסקים החרדיים בהייטק עומד על 10,830 בממוצע, סכום שעדיין נמוך משמעותית מעובדים בתחום שאינם חרדים, ששכרם הממוצע עומד על 22,479 שקלים. עם זאת מהדוח ניכר כי פערי השכר מצטמצמים ככל שעוברות השנים מסיום הלימודים.

ענף היזמות החרדית בהייטק מראה סימני צמיחה משמעותית בשנים האחרונות. ממצב בו בשנת 2013 לא היו כמעט סטארטאפים חרדים כלל, על פי הדוח, ההערכות מדברות על כ-200 סטארטאפים חרדים שקמו בישראל מאז 2015, המהווים כ-5% מכלל הסטרטאפים החדשים שנוצרו בשנים האחרונות.

נשיא המדינה ראובן ריבלין: "נגיף הקורונה המכה בנו בחודשים האחרונים, מלמד אותנו בצורה מוחשית ביותר, שיש קשיים שאפשר לצלוח אותם רק יחד. אנחנו ביחד בתוך המשבר הזה – חילונים, דתיים וחרדים. יהודים וערבים. או שכולנו נצעד קדימה – או שכולנו ניוותר מאחור. זה נכון לקורונה כמו שזה נכון לכלכלה הישראלית. כלכלת ההיי-טק הישראלית היא אור לגויים. שמנו יצא למרחוק כ'אומת הסטארט-אפ'. אבל האמת היא שבזמן שכלכלת ההיי-טק זינקה, היו מי שדשדשו מאחור. כמו כולנו, גם הציבור החרדי, גברים ונשים, רוצים לפרנס את המשפחות שלהם בכבוד''.

לדברי ריבלין, ''הדו"ח הזה מצביע על כך שההיי-טק הוא שדה אופטימלי לשילוב הציבור החרדי, ציבור שמשקיע בחינוך, בלימוד, בעל מחויבות ומסירות גבוהה. צריך לזכור שברמת ההכשרה – אין פתרונות קסם. יש לדאוג שאדם חרדי שמתמודד על משרה בהיי-טק, לא ייפול מעמיתיו בכישוריו המקצועיים. החברה החרדית לא נושאת באחריות רק כלפי עצמה. לחברה החרדית יש אחריות על מדינת ישראל והכלכלה שלה. שילוב חרדים בתעסוקה הוא אינטרס כלל-ישראלי מובהק. המשך שגשוגה מדינתנו תלוי בכך".

משה פרידמן, מייסד שותף, ומנכ"ל קמא-טק: ''אנחנו מעודדים ואופטימיים מן הנתונים שמעלה הדוח, שטומנים בחובם הזדמנות אמיתית. דווקא בעת הזו של משבר תעסוקתי עמוק, עם השלכות ארוכות טווח על המשק הישראלי - אני חושב שיש פוטנציאל אדיר להאצת תהליך השילוב של האוכלוסייה החרדית בהייטק ובתעסוקה בכלל.

''זוהי שעת כושר, ואני משוכנע שהיא לא נעלמת גם מעיניהם של מקבלי ההחלטות בישראל. בהשקעה ובתקצוב הראויים ניתן לחזק מאוד את מגמת ההשתלבות, ואת המשק הישראלי בכלל. חשוב לתת דגש בכל תכנית שבונים גם על שכר גבוה ותעסוקה איכותית, נושא שעדיין טעון שיפור. אני קורא גם למעסיקים - ישנם אלפי חרדים שלומדים את מקצועות ההייטק - לפתוח את הדלתות לאוכלוסייה הזו ולהנות מהכישרון, מהמוטיבציה האדירה, ומכוח אדם איכותי", הוסיף פרידמן.

ח''כ אורי מקלב, סגן שר התחבורה והעומד בראש הרשות לפיתוח כלכלי של הציבור החרדי: "תוצאות הדו"ח משמחות ומעודדות מאוד, תוצאות הדו"ח מראות בבירור כי כאשר יש השקעה בתחום זה מביא להישגים גדולים, ולכן יש להשקיע יותר ובמיוחד בתקופה הזו. אין ספק כי השילוב של העזרה מהגופים הממשלתים לצד המגזר הפרטי מצליח ומביא להשגים רבים, אנו נמשיך לפתח ולקדם את התחום גם בהמשך".

קרין מאיר רובינשטיין, מנכ"לית ונשיאת האיגוד הישראלי לתעשיות מתקדמות (IATI): ''לתעשיית ההייטק כיום היכולת להוות את עמוד התווך של המפעל הציוני בן זמננו. האתגר של חיזוק השותפות בין הקבוצות השונות הוא צורך אמיתי וקיומי. החסם העיקרי העומד בפני צמיחה של תעשיית ההייטק כיום הינו המחסור בכוח אדם מיומן. שילובם בחברה הישראלית של חילונים, חרדים, ערבים, דרוזים וכל קבוצה באוכלוסיה באשר היא, היא מלאכת קודש בה עוסקת תעשיית ההייטק והם אלו שיכולים לתת את המענה לאתגר הלאומי הזה''.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו