איילת שקד: השמיים סגורים, הממשלה לא עושה כלום

שרת המשפטים לשעבר מזהירה - העולם יתרגל לעבוד בלי ישראל אם השמיים יישארו סגורים. "הזמן להקים מעבדה בנתב"ג הוא לפני שבועיים".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ז' באב תש"פ

איילת שקד
איילת שקד
צילום: Miriam Alster/Flash90

שרת המשפטים לשעבר ח''כ איילת שקד (ימינה) תוהה מדוע אזרחי ישראל לא יכולים לטוס לחו''ל ולמה נמל התעופה בן גוריון עדיין סגור לכניסת אזרחים ממדינות אחרות.

''ממשלת ישראל שוב הלכה לישון", אמרה שקד. ''כבר חודשים רבים שהשמים סגורים. זו פגיעה קשה מאד בכלכלת ישראל, בענף היי טק, ביכולת לעשות עסקים. העולם יתרגל לעבוד בלי ישראל'', הזהירה.

לדברי שקד, מדינות פתחו את השמיים במתווים מיוחדים, ''בגרמניה לדוגמא יש מעבדה בשדה התעופה, מי שמגיע ממדינה אדומה יכול לעשות בדיקה בשדה, תשובה תוך 3 שעות ואם הוא שלילי הוא חופשי לדרכו.

''אבל ממשלת ישראל כרגיל לא עושה כלום. לא מקימה מעבדה, לא עושה הסכמים. מורחת זמן. פרנסתם של עשרות אלפי אנשים תלויה בזה והממשלה ישנה''.

שקד הוסיפה: ''הזמן להקים את המעבדה בנתב״ג ולהציג לציבור תוכנית לפתיחת השמיים הוא לפני שבועיים. תתעוררו''.

בתחילת השבוע הורה ראש הממשלה בנימין נתניהו לשרת התחבורה מירי רגב להכין מתווה להפעלת הטיסות לקפריסין, יוון, ומדינות ירוקות נוספות.

בעקבות כך הנחתה שרת התחבורה את הצוותים המקצועיים במשרד התחבורה ורשות התעופה האזרחית ורש״ת לסכם במהירות האפשרית עם משרד הבריאות והמל״ל את המתווה שיוצג בקרוב לאישור קבינט הקורונה.

על פי תוכנית ההפעלה שגיבשו במשרד התחבורה, יחולקו הנוסעים למדינות "ירוקות" ו"אדומות", כאשר נוסעים ממדינות "ירוקות" שהוגדרו עם תחלואה נמוכה יחוייבו ב-5 ימי בידוד בלבד עם נחיתתם, ונוסעים ממדינות "אדומות" יחוייבו בנוסף גם בביצוע בדיקת קורונה מקדימה טרם הטיסה.

בסביבת שרת התחבורה והבטיחות בדרכים הדגישו כי המתווה יוצג לאישור ראש הממשלה לאחר אישורו ותיאומו מול שר הבריאות יולי אדלשטיין באמצעות עבודת המטה הנערכת בין מנכל"י התחבורה והבריאות, המועצה לביטחון לאומי ורשות התעופה האזרחית. ״הכוונה היא להכין את כל הרקע הנדרש על מנת למממש את הסיכום בין ראש הממשלה לשרה רגב, והכל בכפוף לנתוני התחלואה".

במשרד הבריאות בוחנים כעת את התוכנית שהוגשה לאישור וצפויים להעביר בקרוב את ההתייחסות המקצועית על מנת לגבש את המתווה הסופי להפעלת מערך הטיסות בצל הקורונה.