פרשנות
חלום הבלהות של החרדים

המפלגות החרדיות מתנגדות לבחירות מוקדמות בידיעה שרבים מבוחריהן לא יצאו הפעם לקלפיות. מה הפלא שגפני השתולל בוועדת הכספים.

חיים לב - ערוץ 7 , ח' באב תש"פ

השר אבי ניסנקורן במליאה עם ח"כ גפני
השר אבי ניסנקורן במליאה עם ח"כ גפני
צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

בימים האחרונים ניכרת רוח התזזית במפלגות החרדיות. שר השיכון יעקב ליצמן רותח על הנהגת הקואליציה בליכוד ובכחול-לבן, יו"ר וועדת הכספים ח"כ גפני מחרים פגישות פיוס עם ראש הממשלה ונלחם לטובת הגדלת המענקים, שר הפנים דרעי אובד עצות

הסיבה ברורה. בחירות רביעיות עלולות לדרדר באופן דרמטי את יחסי הכוחות של המפלגות החרדיות. יותר ויותר קולות ברחוב החרדי נשמעים לאחרונה הקוראים שלא להצביע למפלגות החרדיות שכשלו לאורך משבר הקורונה בייצוג בוחריהם.

מה שהחל כהטלת סגרים סלקטיביים על הריכוזים החרדיים למרות שאלו לא היו כפופים לשום קריטריון שקוף ואחיד, המשיך דרך מסע ההשחרה של המגזר והצגתו כמי שייבא את הנגיף ארצה והסתיים בכאוס כלכלי מוחלט בבית החרדי. המצביע החרדי כועס, רותח. בעיקר כאוב.

בהפגנות הקולניות ברחבי הארץ נשמעים קולותיהם של בעלי העסקים מהמגזר החילוני שמתקשים להתחיל את החודש. שכירים שפוטרו מעבודתם עולים לתת את דברם מעל גלי האתר. ראש הממשלה נועד עמם, מנהל עמם שיח, התקשורת מחבקת. אף אחד לא מדבר על הכלכלה החרדית הקורסת.

צאו לרחובות בני ברק, ירושלים, אשדוד, אלעד, ביתר עילית ועוד. תתחילו לספור כמה שלטי 'להשכרה' או 'למכירה' מתנוססים לנגד עיניכם. אנשים שהקימו עסקים בעשר אצבעותיהם נאלצו לתלות את המפתח לאחר שהקורונה חוללה שמות בערים שהוגדרו 'ערים אדומות'. איך לא, לא הריכוזים החרדיים היו הראשונים והאחרונים לחטוף.

כך שכירים שפוטרו מעבודתם. לאחרונה פורסם מחקר בודד אחד שסיפר עד כמה עמוקה הפגיעה הכלכלית בקרב השכירים החרדיים. אם לא הספיקה המגיפה הבריאותית לרתק אותם למיטה, הגיעה המכה הכלכלית ומוטטה אותם לחלוטין.

חלקם של בעלי העסקים מסרבים לקלוט חזרה עובדים מריכוזים חרדיים בשל החשש הבריאותי. חלקם פשוט נפגע כלכלית ולא יכול להחזיק אותם. כך או אחרת, הם רעבים ודוויים.

הזעם החרדי צפוי להתנקז באחת לקלפיות ביום פקודה. אין דרך להעריך מי יזכה בקולות הזעם החרדיים. האם מפלגה דתית, חילונית, אם בכלל. מה שבטוח, שהמפלגות החרדיות יכולות לשכוח מהם. לאחר שכשלו בתפקידם הבסיסי לא תהיה להן דריסת רגל ברבים מבין הבתים החרדיים.

אין דרך להעריך בכמה קולות מדובר. בסביבת חברי הכנסת החרדיים משוכנעים שהמוגלה הפנים-מגזרית אינה כה גדולה כפי הנדמה. הם מקווים שברגע שהרבנים יתגייסו והקמפיינרים יתחילו לעבוד, עולם כמנהגו ינהג.

למרות זאת הם לא שוקטים על השמרים ומשמיעים קולם. קודם כל בעיתונות המגזרית, אך בעיקר בחדרים הסגורים על אוזנם של בני גנץ ובנימין נתניהו. רק לא בחירות, הם אומרים להם. ועוד לא דיברנו על אפשרות חילופי ההנהגה ושובם של אביגדור ליברמן ויאיר לפיד.

זו הסיבה שח"כ גפני השתולל אתמול בוועדת הכספים כדי להתאים את תוכנית המענקים לכל ילד. גפני כנראה הפסימיסט היחיד שחושב שאנו לקראת בחירות. הזרמת כסף חי למשפחה ברוכת ילדים זה אולי הצ'אנס היחיד שלו להיכנס בחרך החרדי הצר.