הרב שלמה עמאר:
"החורבן מעולם לא הפסיק"

רבה של ירושלים יוצא נגד שנאת החינם ואומר כי כל חולה קורונה ישאל את רופאו האם עליו לצום.

רפאל לוי , ח' באב תש"פ

"החורבן מעולם לא הפסיק"-ערוץ 7
הרב שלמה עמאר
צילום: דוד ארזני

הראשון לציון והרב הראשי של ירושלים, הרב שלמה עמאר, שוחח עם בני טיטלבוים בכאן מורשת לקראת תשעה באב.

הרב הסביר כי התענית והצום הם לא רק בגלל העבר אלא על המתרחש בימינו, "האבלות היא לא רק על מה שהיה, היו דברים נוראיים, אלא זה חורבן שמעולם לא הפסיק, מאז אנחנו מצרה לצרה ובכל דור ודור עומדים עלינו לכלותינו והקב"ה מצילנו.

''גם הדברים הנוראיים כמו השואה זה המשך של אותו החורבן, גם המגפה הזאת. אם היינו זוכים היינו נגאלים והיינו בני חורין מכל התלאות האלה. אנחנו בוכים ומתאבלים על החורבן שנמשך ומתמשך".

"יש בידינו לבנות המקדש, אם אנחנו נשנה את המידות הרעות, נוציא שנאת חינם מביננו, נוציא את המחלוקת, בעוונותנו הרבים יש אנשים שכל מטרתם ששומעים דבר של דת ומקבלים צמרמורת. למה? גם אם אדם קשה לו, או מאיזו סיבה לא מקיים, למה צריך להפריע לשומרי ברית ושומרי תורה? זו תורה של כולנו. למה צריך לשנות אותה ולזייף אותה? יש אנשים מזייפים אותה ויש שרומסים אותה. ולמה לשנוא איש את רעהו? השנאה הזאת החריבה את ביתנו ושרפה את היכלנו והגלתנו מארצנו ופיזרה אותנו בארבע פינות תבל. ואנחנו עוד אוחזים בה כאילו היא התוחלת של החיים שלנו והתקווה שלנו חס ושלום. עד מתי יהיה זה לנו למוקש. צריך לרמוס את השנאה הזאת. להסיר אותה ולעקור אותה", אמר הרב עמאר.

לשאלה כיצד חולי קורונה צריכים לנהוג ביחס לצום אמר הרב, "יש אנשים שזה פגע בהם בקלות עד שהם כמעט לא מרגישים דבר, יש בזה דרגות. כדאי כל אדם שנגע בו הנגע הזה שישאל הרופא וישמע לרופא מה שהוא אומר לו, ואם אדם אין בידו לשאול והוא מרגיש טוב, שיאכל היום טוב מאוד, וישכב וינוח, אפילו לא ילך לבית הכנסת או ילך קצת, ואם ירגיש טוב שימשיך ואם חלילה יראה שהוא סובל מחלישות גדולה או סחרורת גדולה, מיד יאכל וישתה. הטוב ביותר לשאול דעת רופאים. אין כלל, זה בא בדרגות. ה' יקבל את התענית וירחם על עמו ישראל".