חייל צה"ל שסייע בגניבת נשק יישאר במעצר

החייל מסר מידע אודות מחסני הנשק, דיווח על כמות של כ-2000 כלי נשק בנשקיה והעביר תמונות שצילם בבסיס.

ערוץ 7 , ח' באב תש"פ

חייל צה"ל שסייע בגניבת נשק יישאר במעצר-ערוץ 7
נשק M-16
צילום: istock

בית המשפט העליון קיבל את עמדת הפרקליטות והורה על מעצרו עד תום ההליכים המשפטיים של חייל צה"ל, בן 19, המואשם בביצוע עבירות נשק.

בהחלטת ביהמ"ש העליון צוין כי "המקרה דנן עוסק בהיערכות לשליחת יד בנשק צבאי שסופה מי ישורנו... גם כאשר מדובר בנאשמים צעירים שההמלצות של שירות המבחן בעניינם מקבלות משקל נכבד, בסופו של דבר אלה אינן מחייבות".

מדובר בכתב אישום נגד ארבעה נאשמים שחדרו לבסיס "משמר הנגב" בו שירת החייל במטרה לגנוב רובי M-16 מהנשקייה.

החייל מסר לשותפיו מידע אודות מיקום מחסני הנשק, דיווח על כמות של כ-2000 כלי נשק בנשקיה, העביר להם תמונות שצילם בבסיס, סיפר על האפשרויות לבצע את הגניבה ובזמן האירוע אף אבטח מבחוץ.

כתב האישום מייחס לנאשמים, כל אחד לפי חלקו, ביצוע עבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, הסגת גבול, עבירות נשק, פציעה בנסיבות מחמירות, תקיפה הגורמת חבלה של ממש, ועוד.

הפרקליטות ביקשה לעצור את הנאשמים עד תום ההליכים המשפטיים נגדם. בעניינו של החייל, המליץ שירות המבחן לשחררו מהמעצר.

בית המשפט העליון קיבל כאמור את עמדת הפרקליטות וציין, כי "אכן, נסיבות חייו של העורר אינו פשוטות, אולם, לא ניתן להפריז בהערכת המסוכנות העולה מן העבירות המיוחסות לו. נקודת המוצא היא החומרה הברורה הגלומה בעבירות נשק, שמקימות חזקת מסוכנות סטטוטורית. אולם, הדברים אינם מסתיימים בכך. המקרה דנן עוסק בהיערכות לשליחת יד בנשק צבאי שסופה מי ישורנו.

''כעולה מכתב האישום נגדו, העורר השתמש בגישה שניתנה לו למתקנים צבאיים לצרכים פליליים אשר היו עלולים להביא לפגיעה בחפים מפשע, ואף הביאו להתעמתות עם שני חיילים. כל זאת עשה העורר בתכנון משותף עם אחרים וביוזמתו, תוך התעלמות מוחלטת מהשלכות מעשיו", קבע בית המשפט.