יועז הנדל
יועז הנדל צילום: Nati Shohat/Flash90

האחדות הצליחה פוליטית, ממשלה קמה (ואני מקווה שתשרוד) אלא שהאחדות נכשלה בחברה הישראלית.

תסתכלו סביב. ברשתות החברתיות. תקשיבו לקולות השנאה שעולים פה ברחוב.

אל תעצרו כאן את הקריאה, ואל תגידו ישר בלב "הצד השני אשם". ואל תשאלו אותי למה לא גיניתי אז כשההוא אמר נגד השמאלנים/ביבי, בדיוק באותו רגע כשההוא...

אפתור את הדילמה. אני מגנה, תמיד. כששוברים חלון של בנק בתל אביב, כשצעירים מלה פמיליה שרים שירי הלל ליגאל עמיר, כשמכים שמאלנים ברחוב כי הם נגד ביבי או כשצועקים וכותבים את המילה 'בוגד' על ראש הממשלה וכל מי שבממשלה (כי לא למדנו כלום על המילה הזאת ברצח רבין).

אני תמיד מגנה ומגנה ומגנה ובכל זאת השנאה מעוורת, מרעילה כל חלקה טובה. הכישלון הוא שלי. אני לוקח אחריות מלאה למה שמתרחש עכשיו ערב תשעה באב ברחוב. אני שר בממשלה ולכן אחראי.

ואחרי שזה נאמר אנחנו צריכים כולנו לשאול את עצמנו למה הכל מהפוזיציה? איפה המפגינים, מעצבי דעת קהל, חברי הכנסת?

באמת אי אפשר שנסכים על חופש ביטוי ומחאה (גם נגדי) ובאותה נשימה להתנגד לאלימות מילולית ופיזית. אי אפשר שנסכים איך מתווכחים פה. לפעול מתוך הנחה שרוב הישראלים פועלים מכוונות טובות ומתוך דאגה למדינה.

אנחנו עם קשה עורף, ואני חלק מהעם הזה אבל לא אסכים לראות את החברה הישראלית מתדרדרת למלחמת אחים.

תתווכחו איתי על העמדות המדיניות שלי, על היחס שלי למוסדות המדינה, על העובדה שבחרתי להקים ממשלת אחדות עם נתניהו או שלא הסכמתי לשבת עם המשותפת בקואליציה.

תבקרו, תתווכחו ותמחו כמה שאתם רוצים, רק בחייאת תורידו את השנאה. זה לא קשור לתשעה באב, לבית המקדש שנחרב אלא לבית שקיים עכשיו פה, מסביב.

ואם הגעתם עד לכאן וקראתם, אז הנה עוד בקשה:

תפתחו את האלבום בבית, תסתכלו על התמונות מהצבא, מי שכב לידכם באוהל בשבוע שדאות, מי דחף אתכם במסע האחרון? מי חי לידכם היום, עובד לצידכם. זה לא פוסט פוליטי. אין מצביעים רבים למתינות. הרבה יותר קל לשנוא. אני כותב כי אני חייב, זו החובה שלי למדינה הזאת.