הכותל הקטן עדיין מופקר

ממשלות מתחלפות, שרי דתות משתנים, ואפילו הבטחות מופרחות באופן תקופתי, אבל העזובה בכותל הקטן, הקרוב יותר לקודש הקודשים, נמשכת.

תגיות: הכותל הקטן
שמעון כהן - ערוץ 7 , ט' באב תש"פ

הכותל הקטן עדיין מופקר-ערוץ 7
הכותל הקטן
צילום: עטרת כהנים

יוסף ברוס, מנכ"ל מדרשת קדמת ירושלים ואיש עמותת 'עטרת כהנים' מספר על מה שנותר מההבטחות לטפל בכותל הקטן, זה שאליו מגיעים מעטים אך קדושתו אינה פחותה מחלקו האחר, המוכר יותר של הכותל.

"המצב לא טוב וכואב. אחד משרידי המקדש זה הכותל המערבי ואנשים נוהרים ומתפלים והמקום חשוב להם בגלל הקדושה שבו, אבל בהמשך ישיר לרחבה המוכרת יש את הכותל הקטן שנותר עזוב ובודד. אנשים מגיעים אליו אבל שום גורם לא מטפל. היו הבטחות אבל זה עדיין לא קרה", אומר ברוס.

"זה תלוי רק בנו", הוא מדגיש. " לא מדובר בהחלטה שמשנה סדרי עולם אלא רק בהחלטה פורמאלית טכנית שלא עולה הרבה כסף, שנדאג למקום ונטפל בו ויש אומרים שאפילו לא צריך להגדיר אותו כמקום קדוש כי הוא המשך של הכותל שכבר ממילא נחשב למקום קדוש".

"צריך לקבל החלטה שלא מפקירים את המקום, שתהיה תאורה בלילה וניקיון כמו בכל מקום, שיהיה אפשר להתפלל שם", הוא אומר ומספר על המציאות הקיימת באתר כיום: "יש דברים מגעילים לראות בעין, אבל מעבר לכך התחושה היא בדיוק כמו בכותל המערבי הרגיל, מעבר לכך שזה מקום קרוב אפילו יותר לקודש הקודשים ולאבן השתיה. אנשים מגיעים ומוצאים מקום ריק שהרבה פעמים הוא לא נקי, זבל מונח שם, זבל תעשייתי נמצא מאחורי פחונים ועוד. דרושה החלטה פשוטה שהמקום צריך להיות תחת טיפול רב המקומות הקדושים או כל גורם אחר".

"אנחנו מדברים על תשעה באב ועל היכולת לחזק ולבנות את ירושלים, אבל כאן יש דבר בסיסי ונטול מחלוקת. יש גורמים פוליטיים שמעורבים בדבר הזה ומנסים למנוע את זה, כי זה נמצא ברובע המוסלמי ויש להם חשש מפרובוקציות, אבל זה חשש לא סביר בעליל. אנחנו צריכים לקבל החלטה מאוד פשוטה לשמור ולשמר את המקום, להעמיד שם סדרנים, להציב כיסאות ולהשמיש את המקום".

מוסיף ברוס ומעיר כי "רב הכותל גידל ורומם את הכותל כמקום מאוד מרכזי בתודעה הישראלית ולא מוכן לקחת אחריות על הכותל הקטן". עם זאת הוא קובע כי "בסוף זו החלטה ששר דתות יכול לקבל ברגע אחד.

מה שראוי ונכון בימים אלה זה להתאזר באומץ, קבל את ההחלטה ולדאוג לקדושת המקום ברמה הנאותה כפי שראוי למקום כזה".

על החשש מפרובוקציות ערביות משיב ברוס בשני אופנים: "כשאתה עושה דברים בגלל האמיתות של הדבר והערכיות שבו אתה פועל מצד האמת ולא לפי הפרקטיקה. אתה עושה את הדברים כי זה הכותל וכך צריך לנהוג, אבל גם ברמה הפרקטית, אנשים נמצאים שם ומתפללים שם, המקום כבר קיים אבל מישהו צריך לקחת אחריות ניהולית על המקום. לקיחת האחריות לא תשנה את פני המקום ואת זה חייבים לעשות".

מהקרן למורשת הכותל נמסר כי "ההזנחה במקום אכן כואבת ואין ספק כי יש להסדיר את הטיפול בכותל הקטן, אשר הוא קדוש וגם עליו נאמר: "מעולם לא זזה שכינה מהכותל מערבי". עם זאת, ניהול ותפעול הכותל הקטן אינו באחריות הקרן למורשת הכותל המערבי ועל כן יש לפנות לגורמים הרלוונטיים".

הכותל שהוזנח
צילום: עטרת כהנים

קרוב יותר לקודש הקודשים
צילום: עטרת כהנים