אודי טנא
אודי טנא צילום: יוסי זליגר

אנו נמצאים בשיאם של ימי בין המצרים המוגדרים כימי האבל על חורבן בית המקדש.

שלושת השבועות האלה ובמיוחד תשעת הימים אותם אנו מציינים, מעמידים מולנו שוב ושוב את הסוגייה שעוסקת בשאלה "על מה אבדה הארץ?!".

ידוע כי בתי המקדש נחרבו בגלל כמה סיבות. המוכרת בהן היא שנאת החינם שהייתה בין איש לרעהו, אך התלמוד הבבלי נותן לנו דגש מיוחד לסיבה אחרת: "שלא ברכו בתורה תחילה".

רוצה לומר, עם ישראל לא הפסיק ככל הנראה ללמוד תורה אלא נהג בה כעוד חכמה, כעוד מקצוע אותו לומדים ואיבד את לב ליבו של הלימוד. מציאות בה לומדים תורה מבלי לברך על כך לפני הלימוד היא מציאות שאינה מתקבלת על הדעת שכן היא מייתרת מתוכן את כל חיי המציאות כאן. 

הגדילו לעשות השבוע אנרכיסיטיים מן השמאל הקיצוני ובחרו לנסות ולהחריב את הארץ. נראה כי אצלם שתי הסיבות לחורבן הארץ משולבות אחת בשנייה, הן שנאת החינם והן שלא ברכו בתורה תחילה. יחד עם זאת, השבוע נחצה גבול נוסף בו אישה "נאורה" בחרה לבזות את סמל מדינת ישראל ולהחפיץ את גופה לעומתו.

סמל המנורה הוא לא עוד סמל, אלא הוא מציין את העבר של עם ישראל, את ההווה שלו ואת כמיהתו לעתיד בו נדליק במהרה את המנורה שוב בבית המקדש. כך שפעולתה הבזויה של אותה אישה, שאותרגה היטב בתקשורת כך שכלל לא זיהו אותה, התקבלה בשקט יחסית.

ארץ ישראל אבדה בגלל אנשים שבחרו להתנתק ממנה במודע. אין זו שאלה של ימין או שמאל אלא שאלה של ערכים. האם אתה מאמין באמת ובתמים במדינת ישראל ככלי לתיקון עולם או שחלילה אם יש ראש ממשלה שלא הולך בכיוון שלך אתה שורף את המועדון. ברור לכל, כי קבוצה שולית זו סופגת את כוחה מהתקשורת בעיקר ומתודלקת על ידה. הרי זה ברור כי אותם סהרורים אינם רוצים פה שינוי אמיתי אלא מחפשים לשפוך את התינוק עם המים.

אותה מציאות הזויה בה אותם פעילים קיצוניים מבקשים שוב ושוב לפגוע במדינת ישראל אינה יכולה לעבור על סדר היום. מה היה קורה אם מימין היו גורמים סהרורים שמבזים את סמלי המדינה ומוסדותיה? היכן אבירי זכויות האדם מהשמאל שצועקים גוועלד על כל פגיעה בדמוקרטיה אך בפועל נאלמים דום כאשר פוגעים בסמלי מדינת ישראל?!

שלא כמו אז לפני אלפי שנים, אנו לא נמצאים בפני חורבן בית ברוך ה', יש לנו צבא מהחזקים בעולם, כלכלה יציבה אבל בעיקר סל ערכים ואמונות שאיתו ובעזרתו ניתן לנצח כל מכשול. אותם אנרכיסטיים שמבקשים לאבד את הארץ הם קמצוץ של הקמצוץ מתוך אזרחי ישראל.

גם הם צריכים לזכור כי אם הארץ הזו נאבדה בגלל שלא "ברכו בתורה תחילה" תיקונה ובנינה יעשה בדרך של הכלה והבנה שרק שמירה על סל הערכים המלווה את העם יהודי מזה דורות ניתן להמשיך ולהצמיח מול עיננו את הגאולה השלמה

אודי טנא, יועץ תקשורת ומנהל משברים, ראש אגף דוברות וממשל בתנועת " אם תרצו"

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו