דניס רוס:
"שרון תכנן בבירור נסיגה נוספת ביו"ש"

אחרי ההתנתקות, ראש הממשלה המנוח מינה, יחד עם ציפי לבני, צוות שיציג מסגרת ביטחונית וחוקית למהלך נסיגה חד צדדי ביהודה ושומרון.

ערוץ 7 , ט' באב תש"פ

"שרון תכנן בבירור נסיגה נוספת ביו"ש"-ערוץ 7
אריאל שרון ז"ל
צילום: פלאש 90

שבועיים אחרי ביצוע תוכנית ההתנתקות ופינוי וחורבן היישובים בגוש קטיף, עדכן מ"מ ראש הממשלה אהוד אולמרט, את ראש הממשלה המנוח אריאל שרון, כי בדעתו להודיע למזכירת המדינה האמריקנית, שההתנתקות בעזה היתה "קדימון בלבד" וכי צפוי מהלך דומה גם בגזרת יו"ש.

שרון, כך מספר אולמרט לעיתון 'ישראל היום', לא אהב את הרעיון, אך לא מנע מאולמרט להציג את הדברים לפני קונדוליסה רייס. אולמרט אף דיווח לשרון על הפגישה, כששב מארה"ב.

שרון דן עם מקורביו באפשרות לבצע מהלך דומה גם בגזרת יו"ש, אם תיכשל תוכנית מפת הדרכים והמו"מ עם הפלשתינים ייקלע למבוי סתום. עם זאת, הדיונים לא הבשילו לכדי החלטה.

יתרה מזאת, בסוף אותה שנה, וכחודש לפני ששרון שקע בתרדמת, מינו שרון ושרת המשפטים שלו ציפי לבני ועדה בראשותו של מנכ"ל משרד המשפטים דאז אהרון אברמוביץ'.

אברמוביץ' וחברי הוועדה האחרים, ובהם סגן הרמטכ"ל לשעבר האלוף משה קפלינסקי ומי שהיתה המשנה ליועמ"ש לעניינים בינלאומיים שביט מטיאס, התבקשו להציג את המסגרת הביטחונית, הכלכלית, החוקית והמדינית של נסיגה נוספת, על פי לקחי התנתקות גם בגזרת יו"ש.

לאחר ששרון לקה בשבץ מוחי קשה ואולמרט הפך לראש הממשלה, קידם כזכור אולמרט בגלוי את תוכנית "ההתכנסות", שנועדה להסיג את ישראל חד־צדדית מאזורים נוספים גם בגזרת יו"ש.

מנהל לשכתו של שרון, עו"ד דב ויסגלס, הוסיף בעניין זה כי "ההתנתקות מאזור עזה היתה אמנם מהלך בפני עצמו, אך היא נועדה להשתלב במהלך נוסף שיגיע אחריהם, שמבוסס הן על תוכנית 'מפת הדרכים' והן על הרצון להימנע ממבוי סתום. החשיבה היתה להמשיך בפעולה דומה גם בגדה המערבית", מאשר ויסגלס ומגדיר את מה שאירע כ"סרט שהתרחשה בו הפסקת חשמל".

גם בכיר הממשל האמריקני לשעבר, דניס רוס, אישר כי "שרון תכנן בבירור נסיגה נוספת בגדה".