בהיעדר תקציב: קיצוץ בתקציבי הישיבות

סגן השר מאיר פרוש גילה אתמול כי בהיעדר תקציב מדינה תוכניות חינוכיות רבות במשרד החינוך נגנזות ותקציב הישיבות סובל מקיצוץ גבוה

בן שאול , ט' באב תש"פ

סגן השר מאיר פרוש
סגן השר מאיר פרוש
צילום: חזקי ברוך

במהלך דיון במליאת הכנסת, הסביר אתמול סגן שר החינוך מאיר פרוש כי בהיעדר תקציב מדינה תוכניות חינוכיות רבות נגנזות ותקציב הישיבות סובל מקיצוץ גבוה.

במסגרת הדיון במליאה התלונן ח"כ ג'אבר עסאקלה (הרשימה המשותפת) על כך שמשרד החינוך צפוי לפטר את אלפי עובדי 'תוכנית קרב' ולהביא לסגירת תוכנית ההעשרה החינוכית שפועלת בבתי הספר ובגנים.

פרוש, שעלה להשיב בשם משרד החינוך, הודה ואמר כי בהיעדר תקציב לא ניתן להמשיך את ההתקשרות עם הספקים הרלוונטיים להפעלת התוכניות החינוכיות.

"התוכנית מופעלת על-ידי ספק שזכה במכרז, לענייננו זה החברה למתנ"סים, והוא אף המעסיק של עובדי התוכנית לכל דבר ועניין. הדבר המצער הוא שאין ביכולתו של המשרד בעת הזו להאריך את ההתקשרות עם הספק לשנת הלימודים התשפ"א, וזאת בשל היעדר תקציב.

"תוכנית זו היא אחת ממגוון תוכניות תוספתיות שאינן יכולות לצאת לדרך בהיעדר תקציב מדינה מאושר והיעדר אישור ועדת חריגים במשרד האוצר בשל כך. לכן אין ביכולתו של המשרד לתעדף אותה על פני תוכניות אחרות, שבעצם כולן כעת עומדות בסימן שאלה מאותה סיבה.

בדבריו הביא דוגמה מתקציבי הישיבות והכוללים שאף בהם נרשם חסר גבוה בשל היעדר תקציב מדינה.

"החינוך החרדי מקבל תקציב על אותם אלה שלומדים מעל גיל 18 בישיבות או בכוללים. בחלק מהמקרים מדובר באברכים שזה חלק מהפרנסה המצומצמת שלהם, הם מביאים הביתה את המלגה כדי שיהיה להם לקנות חלב ולחם. הכסף הזה, בתקציב 2019 עמד על מיליארד ו-350 מיליון שקל. עכשיו, בגלל שהוא היה תוספתי, אז זה רק חלק ממנו, כ-800 מיליון שקלים, אשר נמצא בבסיס התקציב. אולם לחודשים האלה אין בכלל מענה.

"כל השנה נתנו מעט פחות משנה שעברה, אבל כעת אנו נמצאים לקראת אוגוסט, ספטמבר, אוקטובר, נובמבר, דצמבר. אם אין תקציב - אין תקציב לתת לאותם אברכים שזה הפרנסה שלהם".

בנאומו חזר סגן השר למשא ומתן הקואליציוני ערב כינון הממשלה ב-2015. בדבריו סיפר כי בשל העובדה שההסכם הקואליציוני בין יהדות התורה לליכוד נחתם באמצע השנה האזרחית – כשבעה חודשים לפני אישור התקציב שבא לאחר מכן – נכתב סעיף בהסכם הקואליציוני שניסה לעקוף את המגבלה הזו באמצעות מציאת מהלכים משפטיים.

וכך נאמר בהסכם, "מיד עם הקמת הממשלה, יימצא פתרון משפטי שיאפשר את העברת התקציב החודשי למוסדות התורניים עד אישור התקציב לשנת 2015", לשון ההסכם.

בפועל, סיפר סגן השר, הקואליציה לא הצליחה להתגבר על המכשלה האמורה והתמיכה ניתנה בחודש נובמבר רטרואקטיבית וזה היה רק אחרי שהתקציב עבר.

"המשמעות המעשית", אמר סגן השר, כי "בהיעדר החלטה על תקציב המדינה לא ניתן יהיה לתת את התמיכה המלאה לישיבות והכוללים".

סגן השר סיכם את דבריו כשקרא לאופוזיציה להתגייס למשימת אישור התקציב. "אז מה, אכנס פה לוויכוח האם נתניהו צודק או בני גנץ צודק? בואו תתאחדו גם אתם האופוזיציה, תבואו איתנו ותאשרו תקציב, ובא לציון גואל".