בני גנץ:
יום של חשבון נפש, חברתי ופנימי

"בעיני זה מטורף מה שקורה כרגע. אני אינני אדם דתי במובן ההלכתי של המילה, אבל אני כן מציע שט' באב על מה שהוא מסמל".

ערוץ 7 , ט' באב תש"פ

בני גנץ במליאה
בני גנץ במליאה
צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ראש הממשלה החליפי, רא"ל (מיל'), ושר הביטחון בני גנץ שוחח עם חברי הקבינט אלון בן דוד ויואב לימור על ט' באב, השסע בעם, המחאות, ההפגנות והמתיחות בצפון בצל משבר הקורונה.

היום (ה') מציינת ישראל את ט' באב, ויו"ר כחול לבן בני גנץ הציע בתחילת דבריו להתמקד במהות של היום. "אני מציע בבוקר הזה לנסות לחשוב איך אנחנו ביחד מורידים את מפלס האלימות. בעיני זה מטורף מה שקורה כרגע. אני אינני אדם דתי במובן ההלכתי של המילה, אבל אני כן מציע שט' באב על מה שהוא מסמל, לא במובן ההלכתי אלא לאומי, זה יום של חשבון נפש, חברתי, פנימי, שאנחנו צריכים לקיים אותו. אם כל אחד עוסק ביום הזה באצבע שבולטת להאשים את האחר - אז זה חבל".

אלון בן דוד תהה האם הוא סבור שהאלימות אליה הוא מתייחס, המתבטאת בהפגנות המחאה, מגיעה משני הצדדים. על כך השיב ח"כ גנץ: "לצערי כן, אני לא חושב שזה באותה עוצמה, שכיחות ובאותו אורך היסטורי". לדעתו, אנשים "עוסקים קצת יותר ומזהים את עצמם על בסיס 'נגד מה הם' ולא על בסיס 'בעד מה הם', זה יוצר איזה שהוא דחף יותר רדיקלי ואתה מתחיל לראות יותר ויותר היבטים קשים בשני הצדדים".

בן דוד ציין בפניו כי הוא עצמו השתמש במונח 'אנרכיסטים' ותהה האם הוא התכוון בכך לאמיר השכל. רה"מ החליפי השיב: "אני מאוד מעריך את האיש, המחשבות שלו, ההיסטוריה האישית שלו, מעשי ההווה שלו והעובדה שהוא קם בבוקר ונאבק עבור מה שהוא מזהה, אני חייב להודות במידה לא קטנה של צדק, איך צריכים להיראות פניה של החברה הישראלית. אבל במקומות בהם אני רואה שבסופו של דבר ממחאה חשובה, מתחילים לשרוף, לנפץ, להעיף זכוכיות , כל מיני דברים כאלה. אני לא יודע מי האנשים אבל אני רואה בעיניים את הדבר הזה. מישהו הולך ברחוב, תופס אבן ומפוצץ קיר של בנק, זה מבחינתי אנרכיסט. מה, בדקתי את תעודת הזהות ולאיזה מפלגה הוא הצביע? לא".

שר הביטחון הדגיש: "אלה תופעות שאני לא מוכן לקבל אותן. כל מי שרוצה להפגין נגדי מוזמן להפגין נגדי, ולצעוק, ולמחות ולשאת שלטים, כל מה שאפשר לעשות מבחינת החוק. זכות ההפגנה, חופש המחאה וזכות הביטוי זה ערך מקודש בדמוקרטיה הישראלית, ואני אגן על זכותם של אנשים להפגין נגדי. אני פשוט לא מוכן לאלימות משום צד. לא סכין, לא מקל, לא אבן, שום דבר מהמעשים האלה אני לא מוכן לקבל, נקודה. בלי שום פשרות. בעת הזאת חברים, חייבים לעצור את גל האלימות".

כאשר חברי הקבינט טענו בפניו כי הוא מייצר דה-לגיטימציה למחאה לגיטימית, כאשר הוא מכנה את המפגינים 'אנרכיסטים, ח"כ גנץ הבהיר: "אני אומר לכל הציבור, כיו"ר כחול לבן, שר הביטחון ורה"מ החליפי. אני לא שולל את הלגיטימציה, ההפגנה היא בסדר, המחאה היא בסדר, אין שום חוסר לגיטימציה. רק דבר אחד אני מבקש, להקפיד על החוק, לא לנהוג באלימות וככל הניתן, וזה קשה בהפגנות, לנסות לשמור על מרחק,. והוסיף: "בשום פנים ואופן אין לאף אחד הצדקה לנהוג באלימות כלפי אף אחד, נקודה, זה הכול".

יואב לימור תהה מהי עמדתו בנושא השר לביטחון פנים אמיר אוחנה שדחק במשטרה לנקוט ביד קשה יותר כלפי המפגינים. רה"מ החליפי השיב: "אני לא מכיר את הדחיקה שלו בעניין הזה, שוחחתי איתו אתמול על הנושא הזה שצריך למצוא את האנשים שנהגו באלימות באותה הפגנה שצולמה. אני מגבה את המשטרה, אני מגבה את שמירת החוק בהקשר הזה. לא בלרמוס את המפגינים, להפעיל את מינימום העוצמה הנדרשת כדי לשמור את ההפגנות על פי חוק, זה הכול, לא מעבר לעניין הזה. אני חושב שאם אנחנו לא רוצים לשנות את השיטה הדמוקרטית במדינת ישראל, המחאות הן כלי מאוד חשוב".