עתירה לבג"ץ
חוק הלאום יאפשר להתפלל בהר הבית?

'הקרן למורשת הר הבית והמקדש' ואזרחים נוספים עתרו לבג"ץ בדרישה לנקוב בתאריך בו תותר תפילה על הר הבית, תוך הסתמכות על חוק הלאום.

יהונתן גוטליב - ערוץ 7 , ט' באב תש"פ

הר הבית
הר הבית
iStock

'הקרן למורשת הר הבית והמקדש' ואנשים נוספים הגישו אתמול (רביעי) עתירה לבג"ץ בדרישה לקבוע זמן ומקום בו יוכלו יהודים להתפלל בהר הבית.

העותרים הגישו את העתירה נגד השר לביטחון פנים אמיר אוחנה ונגד מפקד מחוז ירושלים במשטרת ישראל, ניצב דורון ידיד.

לטענת העותרים, בעתירה זו ישנו חידוש משום שהעתירות שהוששו בעניין עד כה נדחו משום חשש "לפגיעה בסדר הציבורי" בתפילה בהר הבית, אך כאן דורשים העותרים מהמדינה לנקוב בתאריכים שאינם טעונים "ושיש בהם כדי לשכך חשש לפגיעה בסדר הציבורי".

בנוסף, העותרים דורשים מכח חוק יסוד: הלאום בו נכתב כי "המדינה תשקוד על הבטחת שלומם של בני העם היהודי ושל אזרחיה הנתונים בצרה ובשביה בשל יהדותם או בשל אזרחותם" כי המדינה תשקוד על הבטחת שלומם של העולים להר הבית

על פי חוק יסוד: הלאום, על המדינה, כך טוענים העותרים, "לשקוד על הבטחת שלומם של יהודים מפני סכנות שמקורן בהיותם יהודים. תפילת מוסלמים על ההר מותרת. האיסור חל על יהודים בלבד, משום שהסיכון הביטחוני שצופים המשיבים מקורו בתפילה יהודית דווקא".

בעתירה שהוגשה ע"י משרד עורכי הדין "ערן בן-ארי" נטען בין השאר כי הן השר לביטחון פנים, קרי הדרג המדיני, והן המשטרה, כלל לא בחנו חלופות אפשריות לאפשר תפילה בהר הבית. "יוסיפו העותרים ויטענו כי מדיניות המשיבים אינה חוקית", נכתב. "משום שהיא פוגעת פגיעה שאינה מידתית בזכותם לחופש פולחן. בפרט, יטענו העותרים, כי המשיבים כלל לא בחנו חלופות פוגעות פחות בחרותם של המשיבים, ובכלל זה החלופות שהוצעו על ידי המשיבים במכתב מיצוי ההליכים - הכל כמפורט בעתירה".

עו"ד זיו מאור המייצג את העותרים אמר: "אנחנו מגישים את העתירה הזו שדורשת שבית המשפט יקבע את המובן מאליו, שלפי החוק מותר ליהודים להתפלל בהר הבית. הדבר מתחדד עוד יותר לאור חוק יסוד הלאום. לא יעלה על הדעת שהמשטרה הופכת את הר הבית לאכס-טריטוריה. אנו מצפים מבית המשפט להתיר ליהודים להתפלל בהר".

עו"ד פיני שחר, אחד העותרים, אמר: "הגשנו היום עתירה לבית המשפט העליון על מנת שיאפשר לעותרים להתפלל בהר הבית. העתירה הוגשה בכדי לקבל סעד אמיתי מבית המשפט העליון שישים סוף לאפליה המתמשכת כלפי יהודים בהר הבית ומניעת זכותם הבסיסית להתפלל במקום הקדוש ביותר לעם היהודי".

תום ניסני, יו"ר תנועת "סטודנטים למען הר הבית" ומראשי "הקרן למורשת הר הבית" אמר: "אנו שמחים ללוות את קבוצת האזרחים בעתירתם לבג"ץ לאחר שכל ניסיונותיהם לקבל מועד ומקום אפשרי לתפילה בהר הבית נענו בשלילה וללא הסבר כלשהו המניח את הדעת. לא יתכן שנמשיך לקבל את המצב הקיים בו יהודים מופלים ונאסר עליהם להיות חופשיים בארצם. לצד הפעילות המשפטית נמשיך לפעול לתקן את המצב גם במישורים אחרים".