הרב נפתלי מרכוס
הרב נפתלי מרכוס צילום: נעה טיימנס

אי אפשר לפספס את הקשר בין בית המקדש וירושלים לבית היהודי בדברי חז"ל, בהלכה ובאגדה. בקודש הקודשים, הכרובים בדמות איש ואשה חבוקים כאשר ישראל עושים רצונו של מקום. ולהבדיל, בית שמתפרק "מזבח מוריד עליו דמעות".

מה הקשר בין המקדש וזוגיות?

אחד הצדדים לקשר הזה הוא, חיבור בין הפכים. במקדש יש חיבור בין שמים וארץ. בין גשמי לרוחני. בין עם ישראל לקב"ה. זה מקום שעושה כל ישראל חברים.

ככל שיש פירוד בעם ישראל, (קמצא ובר קמצא, שנאת חינם) בקשר בינם לבין הקב"ה, (עבודה זרה) בין הרוחניות לגשמיות, קיומו של המקדש מתערער עד כדי חורבנו.

כך גם בזוגיות. חיבור בין הפכים, הנמצא במוקד הקשר הזוגי, מביא בניין. פירוד בין הפכים מביא חורבן.

אפשר לדבר רבות על בית המקדש שחרב, אך אני רוצה לעסוק בבתים חרבים מסוג אחר. בתים שחרבו בגלל גירושין. זה נושא קשה ,ליום קשה. רק לפני שבועות אחדים, פורסם כאן , בערוץ 7, שמספר המתגרשים עלה בשנה האחרונה ב3%. וכמובן ידועה הסטטיסטיקה, שאחד מכל 3 זוגות שמתחתנים, יתגרשו. זה פשוט נורא.

ואם זה לא מספיק, יש לדעת שאחוז לא מבוטל של הזוגות הנשואים , חיים במצב של גירושין רגשיים. מזכיר את הדימוי מחורבן בית המקדש הראשון שנאמר במדרש "בית שרוף שרפת, קמח טחון טחנת ".

יש כאלו שצריכים להתאמץ כדי להרגיש את הכאב על חורבן הבית, אך יש כאלו שמרגישים זאת על בשרם, ובוכים ימים על חורבן ביתם. אני מדבר על הזוג, וגם על הילדים.

ולא, אני לא חושב שגירושין הם בהכרח דבר פסול. לפעמים זה הפתרון הכי טוב שיש במצב הנתון. (אפילו משה רבינו התגרש) ולפעמים לא.

יש לדעת שככל שהגירושין בקונפליקט יותר גבוה, הנזק גדול יותר.

לשם המשגת הנזק אציין מחקר, שהשווה בין ההשלכות השליליות בבגרות במקרה של מות הורה, מול גירושי הורים בקונפליקט גבוה, גירושי הורים נחווים כקשים הרבה יותר. לגירושין כאילו יהיו השלכות ארוכות טווח על המצב החברתי הזוגי, הנפשי, התעסוקתי של הילדים.

לפעמים, הכאב והסבל הנורא עבור המתגרשים וילדיהם, יכול היה להימנע.

כיצד?

אני חושב שבמוסדות החינוך חייבים לעסוק בדברים שיפגוש כל זוג. נושאים כניהול קונפליקטים ומריבות, הקשבה כנה לזולת, חוסר שיפוטיות, ועוד. את הדברים הללו אפשר ללמד בגיל מאוד צעיר. המיומנויות הללו יעזרו לכל החיים.

אני חושב שכדאי להביא לישיבות, למדרשות ולאולפנות, ולבנות השרות, אנשי מקצוע שידברו איתם על הנושאים הללו , ולא בצורה חד פעמית, אלא כמשהו מובנה וסדור.

אני חושב שמדריכי חתנים וכלות חייבים לעסוק המון בזוגיות, כמובן, אחרי שהם בעצמם צברו ידע בנושא. זאת מכיוון שהזוג שמגיע להדרכה בדרך כלל בשלב בשל ומקבל, כמו שאולי לא היה ולא יהיה לעולם.הייתי מציע לכל מדריך חתנים ומדריכת כלות להיפגש לפחות פעם אחת עם שני בני הזוג, כדי שיוכלו להיות כתובת במקרה הצורך.

אני מציע שכל זוג שמרגיש שלא פשוט לו , יפנה לאנשי מקצוע, ויפה שעה אחת קודם.

אין דבר יותר מצער מאשר לפגוש זוג בדרכו להתגרש, כאשר די ברור ,שאם היו הולכים כמה שנים קודם ליעוץ זוגי, לא היו מתגרשים בסופו של יום.

ישנו משפט שחוזר על עצמו, כמעט אצל כל אדם שמתגרש:" ציפיתי שיהיה קשה, אך לא כל כך קשה".

ולאותו זוג שממש מרגיש שהוא חייב להתגרש, אני ממליץ שיעשה זאת דרך גישור, ועדיף גירושין בשיתוף פעולה(גשת"פ).

וזאת מהרבה סיבות. ראשית, ייתכן שבזכות הגישור, אולי בסוף יחזרו הביתה. וגם אם לא, הכאב והנזק להורים וגם לילדים יקטן לאין ערוך.

אין לי פתרונות קסם, אך ברור לי שבעזרת הדרכה מוקדמת, נצליח למנוע חורבן של הרבה בתים .

ואם על המשמח חתן וכלה אמרה הגמרא כאילו בנה חורבה מחורבות ירושלים, ברור שמי שבונה בית או מונע פירוק שלו, יש לו חלק גדול בבניין ירושלים.

אני מאמין, שאילו היהודים בדור החורבן היו יודעים את ההשלכות הנוראיות של חורבן הבית, עליו אנחנו מתאבלים כבר 1950 שנה, הם היו נוהגים קצת אחרת!

מכיוון שכך, אני סבור שבעזרת הכנה ראויה, וליווי נכון, אפשר לבנות הרבה בתים בסגנון הבית השלישי שיבנה במהרה בימינו , בתים מהסוג שלא ייחרב לעולם!

להארות והערות : נפתלי מרכוס n0584400001@gmail.com