אילוסטרציה
אילוסטרציה צילום: Istock

שוב ושוב עולים לכותרות מקרים קשים של התעללות בפעוטות בגני ילדים. על רמת הענישה בישראל לעומת המקובל בעולם שוחחנו עם עו"ד חווה קליין, מומחית לזכויות הילד.

"המצב בישראל בכי רע", היא אומרת ומספרת על בחינת פסקי דין והכרעות של שופטים בישראל ואלה משיתים עונשים של חצי שנת מאסר או חצי שנת עבודות שירות, בעוד ברחבי העולם הענישה על התעללות בילדים חמורה פי כמה.

בדבריה מציינת עו"ד קליין כי לקראת דיוני ישיבות רציניות בכנסת הוגשו חוות דעת מומחים שקבעו כי ענישה שכוללת מאסר ממושך לא תיתן מענה שכן מדובר בענישה יקרה ובכזו שאינה אפקטיבית באמת. לדבריה מסקנות אלה אינן משקפות את המציאות הבוחנת את מכלול הפרמטרים הרלוונטיים לסוגיה.

"בארה"ב הענישה על התעללות בילדים היא בין 5 שנים ל-99 שנים בפועל. שם לא מתייחסים לעלות הענישה. במדינות אירופיות כמו שוייץ וצרפת המאסר הוא מאסר ממושך, מתחיל ב-5 שנים ויותר. היו מקרים של 10-15-20 שנות מאסר בפועל בעוד כאן כאמור מדובר בחודשים בודדים".

לדבריה ולהערכתה של קליין הענישה הקלה יחסית היא בין הגורמים המחזקים את היקפיה והישנותה של התופעה. "רכיב של הענשה קשה מאוד בהחלט מרתיע", היא קובעת. "ספק אם יהיה בכוחו עונש של חצי שנת עבודת שירות כדי לעצור מישהי שהיא לא בריאה בנפשה, אבל אם הענישה שתהיה 10-15 שנות מאסר בפועל ובית המשפט יהיה מחויב לענישה כזו, יהיה בכך כדי לייצר הרתעה קשה יותר מכפי שיש היום".

"האמנה לזכויות הילד, שעליה ישראל חתומה, מחייבת דאגה לביטחונם של ילדים. אחד הדברים המחייבים הוא החמרה דרמטית של הענישה", דברי קליין הרואה בענישה הנוכחית של חודשים אחדים לא יותר מבדיחה ולא יותר מאשר בושה וחרפה, כלשונה.

החמרת הענישה בחקיקה תלויה כעת כמובן במחוקקים "שעל כתפיהם נטל ההוכחה למחויבותם לטובת העם. ראוי שיתאחדו ללא שיקול פוליטי ויראו רק את טובת ילדי ישראל ויגבשו את החמרות הענישה הנדרשות".