יהודה גליק: חבל שהימין לא מוביל את 'שוברים שתיקה'

איש השמאל אורי זכי התארח באפרת: "אני מניח תפילין ומתפלל בכל בוקר''. לוסי האריש: "אם ביניכם אתם לא מסוגלים לדבר איך תקבלו אותי?"

ערוץ 7 , ט' באב תש"פ

יהודה גליק: חבל שהימין לא מוביל את 'שוברים שתיקה'-ערוץ 7
ליל ט' באב באפרת
צילום: דוברות אפרת

יו"ר הנהלת מפלגת מרצ אורי זכי, העיתונאית לוסי האריש וחבר הכנסת לשעבר יהודה גליק התארחו בליל ט' באב ביישוב אפרת בגוש עציון במסגרת פרויקט ''הלילה לא לומדים תורה''. את האירוע הנחתה אמילי עמרוסי.

את הערב פתח ראש המועצה עודד רביבי שסיפר כי לפני כחודש וחצי כשנתבקש להגיש לצד לוסי האריש שידור מההפגנות בעד ונגד ראש הממשלה בת"א, אמר לו אחד מחברי הכנסת המרואיינים "איתך אי אפשר לדבר".

רביבי שיתף כי בחר לא להיעלב, אלא לפעול לתקן ולייצר שיח דווקא עם אלה שאינם מסכימים איתו באפרת.

אורי זכי סיפר "אני צם היום, מקפיד בצום תשעה באב, אני מניח תפילין כל בוקר, מתפלל, אני צוחק שעד 10 בבוקר אני דתי ואחר כך... זה שאני במרצ לא אומר שאני XYZ... יש עוד רבדים".

כשעלתה השאלה על חורבן בית נוסף קשה היה לעצור את שטף הדיבור של לוסי האריש: "אני מפחדת, אני רואה שנאה יוקדת בין יהודים, בין אח לאח... מתייפיפים ומדברים על חורבן. מה אגיד כמי שמשתייכת לעם הנוסף שחי פה... אם ביניכם אתם לא מסוגלים לדבר ולקבל האחד את השני... כיצד תקבלו אותי?".

האם האריש התלבטה לפני הגעתה לאפרת? "זה שאולי אני לא מסכימה אידאולוגית לא אומר שלא נכון שאבוא לפה (אפרת). בתחילת הקורונה אמרנו שכולנו באותה סירה והלוואי והיינו מפנימים את זה".

אורי זכי אמר כי אינו חרד לישראל אלא לפרוייקט הציוני "לנס מעשה ידי אדם שנקרא מדינת ישראל. יש למדינה שני עוגנים, בית יהודי לאומי והיותה דמוקרטית. הבעיה שלפני 53 שנים הצבנו בחירה בין העוגנים. אני לא שונא מתנחלים, אלא העובדה שהפכנו שולטים צבאית בעם אחר ושולטים בכוח הזרוע יוצרת מצב אנטי ציוני ואפילו אנטי יהודי. זה דבר רקוב ומסכן את המשך המדינה".

בהמשך דבריו אמר כי היה רוצה שהשמאל יהיה סלחני יותר ושידע להכיל כמו הימין, "הימין יותר סלחני, יש משהו בשמאל שמאוד לא סלחני, אתה קצת חורג מהנורמה וזה עליהום כזה. איך חרגת מהנורמה?!".

במהלך הדיון קראה האריש לפוליטיקאים לגנות אלימות ללא פשרות. "אדם שקם בבוקר ולוקח סכין ואומר 'היום אני הולך לרצוח יהודי' ומוצא ילדה ביער ומבתר אותה מבחינתי זה בנאדם שאין לו אבל, אין. זה גינוי מאוד מוחלט. ואני מחכה שהפוליטיקאים שלנו פשוט יגנו אלימות בלי אבל. מתבקש מראש ממשלה לקום ולגנות אלימות, נקודה סימן קריאה".

הח"כ לשעבר יהודה גליק הפתיע כשאמר שלצערו לא הימין הוא זה שמוביל את שוברים שתיקה. "אחד הפספוסים בעיני זה ארגון שוברים שתיקה שלקח את אחד הנושאים החשובים בעיני, המוסריות של החיילים. אלא שהארגון הנוכחי לקח את הנושא קרדום לחפור בו כדי להוביל קו פוליטי, בגלל שהחיילים לא מוסריים אז אני שמאלני. אבל אני מאוד רוצה שבתוך הימין יהיה גוף כזה שאכפת לו שהחיילים יהיו מוסריים, שיהיה גוף בימין שאכפת להם ויכאב להם".

בסופו של הערב סיכמו המשתתפים כי קיום שיח כזה הוא המענה הנכון לפירוד, חוסר ההקשבה ושיח השנאה והביעו תקווה להיפגש באותו הפורום במקומות נוספים.