עמותות ימין קטנות - נאבקות על צה''ל לבד

עורך העיתון "בשבע": קשה להגיע להישגים כל עוד עמותות קטנות ובודדות כמו 'תורת לחימה' ו'צו אחד' מנהלות את המאבק כמעט לבדן.

ערוץ 7 , י' באב תש"פ

עמותות ימין קטנות - נאבקות על צה''ל לבד-ערוץ 7
הרמטכ"ל אביב כוכבי
צילום: דובר צה"ל

במאמר העורך בעיתון "בשבע", מבקר עמנואל שילה את האגף הימני והדתי בציבור משרתי צה''ל, על שתיקתו אל מול התהליכים המתרחשים בצבא.

שילה כתב על בג"ץ הפמיניסטיות בדרישתן לשרת בסיירות מובחרות: "בהנחה שצה"ל עומד להיכנע, אם מתוך בחירה ואם במצוות שופטי בג"ץ, מה עוד ניתן לעשות כדי לצמצם את הפגיעה בצה"ל, בקדושת המחנה ובחיילים הדתיים?

ראשית צריך להבין שיש כאן מאבק ציבורי, ביטחוני, דתי, חברתי ותרבותי, מאבק שצריך להקדיש לו משאבים ולנהל אותו בעקביות, כמלחמת תנופה שחותרת לניצחון ולא כקרב נסיגה שמנסה רק לדחות ולמזער נזקים. קשה להגיע להישגים כל עוד עמותות קטנות ובודדות כמו 'תורת לחימה' ו'צו אחד' מנהלות את המאבק כמעט לבדן מול מספר עצום של גופים ופעילים פמיניסטים ופרוגרסיביים."

עורך העיתון תהה גם על היעדר אומץ ויושרה בקרב קצינים בכירים לשעבר (למעט ח"כ מתן כהנא, אל"מ במיל' שהביע התנגדות), אשר חוששים להביע בפומבי את עמדתם בנושא זה בפרט, ואל מול קידום סדר יום פרוגרסיבי בצה''ל בכלל:

"המאבק הפמיניסטי לשלב חיילות בכל היחידות הלוחמות נוחל הצלחה בין השאר משום שהוא מתקיים כמעט לחלוטין במעמד צד אחד. השוויון בין המינים הפך לערך כה מקודש, שהפחד להיתפס כמי שמתנגד לו משתק רבים וטובים. מנגד, תומכי המהפכה הפמיניסטית בצה"ל יודעים שמובטחות להם תשואות תקשורתיות. שני קציני שריון ותיקים ומנוסים, האלוף יפתח רון־טל וגיבור ישראל תת־אלוף אביגדור קהלני, התבטאו בעבר נגד הכשרת חיילות כטנקיסטיות, ספגו קיתונות לעג וביקורת ומאז קולם לא נשמע בעניין."

גם אל ציבור הדתי לאומי, שעד לא מזמן קיבל באמון מוחלט כל צעד של בכירי צה''ל שיגר שילה מסר: "אם הציבור הדתי־לאומי לא רוצה למצוא את בניו החיילים מרוכזים בגטאות נפרדים, גופיו ומוסדותיו השונים צריכים להפסיק להתחמק מהמאבק הזה. גם חיילים דתיים בתוך הצבא חייבים להפסיק להרכין ראש ולהתפשר על אמונתם למען השקט התעשייתי. המאבק הזה על דמותו של צה"ל חשוב לא פחות מהרצון להתקדם בסולם הדרגות והתפקידים. אדרבה, מי שמתרגל לשתוק מול דחיקת זכויותיו הדתית, שלא יתפלא שדתיים בצה"ל מקופחים גם בקידומם לתפקידים בכירים, וכבר שנים שאין ולו אלוף אחד חובש כיפה בפורום מטכ"ל."