אברי גלעד: אוכל לא כשר בריאליטי - מחליש את העם

אברי גלעד מוחה על הזלזול ביהדות בסדרה "היהודים באים": לא עושים מערכון על אלוהים בישראל כמו שלא עושים מערכון על מוחמד במצרים.

ערוץ 7 , י' באב תש"פ | עודכן: 10:34

אברי גלעד: אוכל לא כשר בריאליטי - מחליש את העם-ערוץ 7
היהודים באים
צילום: מתוך התאגיד

איש התקשורת אברי גלעד מתייחס בטורו בעיתון ''ישראל היום'' לסדרה ''היהודים באים'' שלאחרונה נמתחת עליה ביקורת חריפה בשל זלזול מתמשך ביהדות ובמסורת.

בפתח דבריו מודה גלעד כי הסדרה שמשודרת בתאגיד השידור הציבורי מצחיקה אותו וכוללת שחקנים נהדרים ומערכונים מוצלחים ברובם. אך יחד עם זאת, כשמדובר על מרחב ציבורי כמו כאן 11, יש כללים אחרים.

"לא רק שכלל הציבור מממן את היצירה הזאת, אלא כלל הציבור צורך אותה. גם אם זאת סאטירה נושכת, היא לא יכולה לירוק בפנים'', הוא קובע.

לדברי גלעד, צופים רבים של כאן 11, בעיקר דתיים, מרגישים פגועים עד עצם נשמתם ממערכונים של 'היהודים באים'. "אני לא מתווכח איתם. לפי גובה הלהבות אני מבין שנחצו גבולות. מובן שיש גם מדליקי להבות למטרת חימום אישי, אבל יש תחושה בעונה הזאת של "היהודים" שמישהו החליט לשים את הרגשות הדתיים מטרה ללעג ולביזוי. אני מניח שאלה שהחליטו כך אינם מסוגלים להבין את הרגש הזה וחושבים שהוא פרימיטיבי, ילדותי, טיפשי, קדמוני, בר ביטול''.

גלעד מודה שאין לו רגשות דתיים אבל יש לו כבוד עמוק למי שיש לו. "על פי מחקרים, אנשים דתיים חיים יותר, שמחים יותר בחייהם, מקיימים חיי קהילה עשירים יותר. כלומר, במבחן התוצאה, רגשות דתיים מועילים לאדם, לכן אני יכול רק להצר על כך שאין לי גישה למקום הזה בנפשי.

"אני מצטער ומגנה כל פגיעה מכוונת בציפור הנפש של אדם אחר החי בתוכנו, בשביל הדחקה. יש מקום לביקורת, אפילו קשה, אבל עם כבוד. לא עושים מערכון על אלוהים בישראל, כמו שלא עושים מערכון על מוחמד במצרים, או בכל מקום אחר בעולם. בעיניי, גם לא עושים תוכניות אוכל עם אוכל לא כשר בערוצים מרכזיים (בערוצי נישה זה בסדר לטעמי), ובטח שלא אוכלים טרפות ושרצים כמשימות בתוכניות ריאליטי. זה לא סתם מגעיל, זה מחליש את העם. זה יוצר זרות וניכור, מרחק וכעס. בשביל מה? בשביל עוד מאכל?

''לאדם דתי, כשרות היא יסוד קיום. מה אתה מצרף לו בשר וחלב מול הפנים? בצנעת ביתך - סבבה. בערוץ האוכל - בסדר. אבל בערוץ שאמור להיות מדורת שבט שומרים על השבט מלוכד סביב הסיפור שלו. והסיפור של השבט שלנו הוא היהדות. תקשורת, שלי נעלייך מעל רגלייך", כתב אברי גלעד ב''ישראל היום''.