פריטים ארכיאולוגיים נדירים שנחשפו באשקלון בעשור האחרון, מוצגים לראשונה לציבור ללא תשלום בתצוגה חדשה ומרהיבה באוויר הפתוח, בשדרות קדש שליד חוף הים בעיר.

התצוגה, המציגה את "אשקלון - העיר והים", הוקמה ביוזמת עיריית אשקלון, החברה הכלכלית לאשקלון ורשות העתיקות, והיא כוללת עשרות פריטי שיש ואבן ששימשו את תושבי העיר בתקופות הרומית והביזנטית, לפני כ- 1500 עד 2000 שנים.

לדברי איילת גרובר, אוצרת התצוגה מטעם רשות העתיקות: "המבקרים בתצוגה יכולים ליהנות מממצאים ארכיאולוגים מרשימים מאוד, שנאספו ונחשפו בחפירות בעיר בעלת העבר המפואר. זוהי הצצה בלתי אמצעית לעיר אשקלון בתקופות הרומית והביזנטית ולעושר תושביה, על זיקתה לים ולתרבויות שמעבר לו. בין השאר, מוצגים בה שלושה סרקופגים (ארונות קבורה) מרשימים מאבן, המעוטרים בבעלי חיים ובדמויות מיתולוגיות. על מכסה של אחד מהם ניתן להבחין בגבר השוכב בין שריגי גפן. עוד ניתן להתרשם מיופים של עמודים וכותרות משיש וממרזב שלו ראש אריה."

יבוא השיש לאשקלון החל במהלך המאה ה-2 לספירה ונועד לפאר מבני ציבור ובתי אמידים שהתגוררו בעיר.סחורות הגיעו אל העיר ויצאו ממנה דרך הנמל הפתוח. סדרת העוגנים מאבן, הניצבים לצד דגם סירה, מציגים את תנועת האוניות בעת העתיקה בחוף האשקלוני.

לצד תצוגת פריטי האבן, הציבור יכול לחזות ברצפת פסיפס שהועתקה למקום משכונת נווה ים ד'. על רצפת הפסיפס עיטורים גיאומטריים ושלוש כתובות ביוונית.

לדברי תומר גלאם, ראש העיר אשקלון, "לעיר אשקלון עבר מפואר והיסטוריה עשירה. אני שמח על שכעת ניתן לחשוף בפני הציבור הרחב טפח מההיסטוריה הקדומה של העיר. עמלנו רבות כדי לאפשר את קיום התצוגה ולהציג לקהל פריטים נדירים וייחודיים, ואני מזמין את תושבי אשקלון והציבור הרחב, לבקר בתצוגה הייחודית הזו ולהכיר מקרוב את העבר וההיסטוריה המרתקת של אשקלון".

סער גנור, ארכיאולוג מחוז אשקלון ברשות העתיקות, מציין "אשקלון בעת העתיקה הייתה אחת מהערים המרכזיות והמשמעותיות ביותר בארץ ישראל. בתל אשקלון, שנמצא היום בשטח הגן הלאומי, התקיימה עיר גדולה ששטחה היה כ - 600 דונם והיא הוקפה בחומה. בעיר ישבו בעת העתיקה הכנענים, הפלשתים, ההלניסטים, הרומים, הביזנטיים, המוסלמים והצלבנים. סביב התל ובכל השטח המוניציפאלי של אשקלון היום, הוקמו יישובים נוספים שמידי פעם נחשפים בעבודות הפיתוח והבנייה בעיר".

לדבריו, "עיקר עוצמתה של העיר אשקלון בעת העתיקה הייתה כעיר מסחר שוקקת חיים, המצויה לחופו של הים התיכון. עניין זה מסביר את העושר בפריטים אדריכליים העשויים משיש, שעתה שבו חזרה לתצוגה בעיר. רשות העתיקות מעודדת הצבת מוצגים ארכיאולוגיים במקום שבו הם נמצאו. ההשקעה של העירייה בהקמת התצוגה מכבדת את הממצאים ופותחת צוהר לתושבי העיר לשוב אל עברם".