גרשון הכהן
גרשון הכהןצילום: אלירן אהרון

האלוף במיל' גרשון הכהן שהיה בין מפקדי ההתנתקות, הסביר היום (ראשון) בראיון לבני טיטלבוים ב'כאן מורשת', מדוע לא סירב פקודה ומדוע טוב שההתנגדות למהלך לא הייתה יותר חריפה.

"התפקיד שלי היה בהכנת הכוחות ובטיפול בעניין גוש קטיף. לא הייתי היחיד שהיה שם, היתה גם המשטרה. אני אולי נחשב היום מי שהיה המפקד שם מכיוון שאני מדבר על זה", ציין הכהן.

לדבריו, "דיברתי על זה גם לפני שזה קרה, הייתי בעצם זה שהבין מראשית הדרך שאנחנו עסוקים בנימים הרגישים ביותר של המפעל הציוני ושאנחנו עסוקים באירוע שהוא יכווין לדורות את המשך המפעל הציוני".

הכהן הסביר מדוע לא סרב פקודה וקיים את הדבר למרות שהבין כי מדובר בטעות, "גם בשעת מעשה חשבתי שזאת היתה טעות. מכלול שלם של שיקולים גרמו לי להבין שאין לי ברירה אלא לציית. גם אבא שלי חשב כך. אם אני לא הייתי שם האירוע היה גרוע פי כמה, לא רק בגלל האופן שבו אני הובלתי את זה ואף אחד אחר לא היה מוביל את זה, אלא גם מכיוון שזה היה סוגר לעוד ארבעים שנה את השיתוף ואת השילוב בצה"ל של כל האנשים שבאים מהציונות הדתית. הם היו מודרים וזה היה חמור ביותר אם זה היה קורה".

בהמשך הסביר הכהן כי אצל חלק מיוזמי המהלך הייתה ציפיה להתנגדות יותר עזה בקרב המתנגדים לפינוי, "אני הבנתי אז בצורה הכי בסיסית, שפה אין לנו ברירה, לי ולחברים המתנחלים אלא להפסיד בקטנה כדי לנצח בגדול בהמשך כי המערכה העיקרית היא לפנינו והיו הרבה שניסו לגרום לזה, יתכן שגם אריק שרון, שהמתנחלים יעשו את כל הטעויות, יאבקו עד הקצה, יאבדו את הלגיטימציה ואז אפשר יהיה לרוץ להחריב את כל יהודה ושומרון עד קו הגדר בלי מאבק לגיטימי. את הדבר הזה מנענו".

הכהן דחה את הטענה לפיה התנגדות יותר תקיפה לפינוי היתה אולי מונעת אותו, "הם לא מבינים אסטרטגיה, אם הם היו עושים מאבק יותר נוקשה, הרכבת היתה דורסת אותם בענק. לא היה להם שום סיכוי. הרעיון של נסיגה והחרבת בתים ביוזמה שלנו, הוא טעות בכל ההיבטים. דבר שלא קרה בהיסטוריה, עם שלא הובס במלחמה והחריב את בתיו והגלה את אנשיו. לא היה דבר כזה, רק יהודים המציאו את הרעיון הזה. גם לא היה עם בהיסטוריה שהמציא את הרעיון של שטחים תמורת שלום, לא הרוסים, לא הגרמנים ולא האמריקאים. לכן טוב שקרה מה שקרה כי הנסיוב הקטן הזה הראה לעם ישראל מה יהיה גורלה של תל אביב אם ימשיכו ליהודה ושומרון את אותו הגיון".