הקבוצה שתיתן גב לעצמאים בליכוד

פורום 'עצמאים בליכוד' פוקד בעלי עסקים במטרה לשנות את היחס אליהם, כפי שהשתקף בתוכניות הכלכליות של הממשלה לפתרון משבר הקורונה.

ניצן קידר - ערוץ 7 , י"ב באב תש"פ

הקבוצה שתיתן גב לעצמאים בליכוד-ערוץ 7
עוזיאל בריח
צילום: יח"צ

פורום חדש, 'עצמאים בליכוד', מבקש לפעול בקרב מקבלי ההחלטות לשינוי היחס לעסקים במשבר הקורונה.

יושב ראש הפורום, עוזיאל בריח, מסביר למה יש צורך בקבוצה, שבימים אלה מגייסת ופוקדת חברי מרכז מטעמה.

"כשאנחנו רואים את התוכניות הכלכליות, תמיד נתקלים באותה גברת בשינוי אדרת. רוצים לתת פלסטר כזה או אחר, שלא פותר או נוגע בשורש הבעיה. מי שיוזמים את הפתרונות אין להם מושג מה זה להיות עצמאי במדינת ישראל, להתנהל מול הבנקים, מול העובדים, להוציא תלושי משכורת ולנהל תזרים מזומנים. אז הם חושבים שהפתרון יהיה של כמה אלפי שקלים. אלו לא הבעיות. יש בעיות עומק שמצריכות מחשבה הרבה יותר משמעותית מלתת פלסטר", אומר בריח.

דוגמה לדבריו הוא מביא מההתנהלות הרווחת של תשלום 'שוטף פלוס'. "יש היום תופעה שעסק עושה עבודה, מוציא חשבונית לעסק אחר ולא רק שהוא צריך לספק את העבודה אלא גם משלם את המע"מ במזומן בעוד שמקבל הסחורה מזדכה על המע"מ ומקבל את הזיכוי בטרם הוא שילם על הסחורה. זה יוצר עיוות, שאתה נותן ללקוח שלך עוד צ'ק של 17% על הסחורה וזה אבסורד שקיים במעט מאוד מדינות בעולם".

"הפתרון שלנו הוא מאוד פשוט. להוציא חשבונית בין שני עסקים ללא מע"מ, אחד לא ישלם את המע"מ והשני לא יתקזז עליו. המדינה תרוויח פעמיים: העסק יקבל חמצן בגובה של 17% והמדינה תרוויח את העלמת הנושא החשבוניות הפיקטיביות מהמפה. זה פתרון ישים בצורה מיידית בלי הרבה בלאגן ודיבורים מסיבוב. אנחנו רוצים לתת לעסקים תמריץ לעלות להתקפה ולא להיות כל הזמן במגננה. אם העסקים הקטנים יעברו לפאזה הזו הם יצליחו להוציא את כל העגלה מהבוץ ולתת למדינה להתקדם קדימה", מוסיף בריח.

לדעתו, הכוח היחיד לשינוי מגיע מהשדה הפוליטי. "בתחילת הדרך הייתי שותף בשולמנים. הם בחרו להיות א-פוליטיים, אבל רואים שהם מציגים אמפטיה, סימפטיה, מחיאות כפיים ורעיונות טובים. אבל בשיטת השלטון שלנו רק עם קבוצת השפעה אפשר להזיז דברים. כמו ההסתדרות, שבזכות ההתאגדות, יכולה לדרוש דרישות".

"ניסיתי לחשוב איך לאחד את העצמאים בצורה הכי טובה וצריך לזכור כשאנחנו הולכים לבחור, בוחרים גם מי שיהיה טוב בנושאי כלכלה. אם אני רוצה לאגד את העצמאים יכול להיות שישאלו אותי גם על הדגלים האחרים הפוליטיים. לכן בחרתי בפלטפורמה שאני פעיל בה כבר 25 שנים – ואז לכולם יהיה ברורה מה העמדה של הקבוצה בנושאים מדיניים וחברתיים ובאים לעשות שינוי בנושאי כלכלה. כך נגייס כמה שיותר מתפקדים ונזיז את מקבלי ההחלטות לכיוון שלנו. אנחנו חייבים שהקבוצה שלנו, בעלי העסקים, תהיה חזקה מאוד, משפיעה מאוד שתוכל לתת גב למקבלי ההחלטות לעשות את ההחלטות הנכונות לטובת העצמאים".