15 שנים לעקירה: שיחה עם גלעד שרון

15 שנים אחרי העקירה מגוש קטיף וצפון השומרון, ירדנו לחוות שקמים, שם פגשנו את גלעד שרון, בנו של ראש הממשלה המנוח אריאל שרון, ושוחחנו איתו על העקירה, על טענות אולמרט אודות תכנית ההמשך להתנתקות, על תכניותיו הפוליטיות ועל העיר העתיקה בירושלים.

אז איך קרה שמי שהיה נערץ כל כך על הימין בישראל, שהיה בונה ההתנחלויות, התהפך לפתע ומחק את כל ההתיישבות בגוש קטיף?

את תשובתו פותח גלעד בדברי סנגוריה היסטריים על אביו המנוח: "גם אחרי פינוי עזה אין יהודי חי או מת שהקים כל כך הרבה ישובים פורחים כמו אבא שלי, החל מהמצפים בגליל, הישובים ברמת הגולן, ישובי הכוכבים, הישובים והמאחזים ביהודה ושומרון בנגב ובערבה, את כל זה הוא הקים. אין יהודי חי או מת שיש לזכותו כל כך הרבה ישובים. כדאי שכולם יזכרו את זה".

"לגבי עזה, עזה היא מקרה מיוחד", הוא אומר, "זה מקום מהצפופים בעולם, מקום מבודד בין המדבר והים, והוא הגיע למסקנה שעם הפלשתינים אי אפשר יהיה להגיע לשום דבר ו-8000 יהודים בתוך מיליון וחצי עזתית זה דבר חסר תכלית. בראיה לאחור, אין ספק שהפינוי של עזה חיזק את האחיזה שלנו ביהודה ושומרון. כל אחד מבין היום מה קורה כשמשאירים אותם (את הפלשתינים) לבד. מה שישראל יכולה הייתה לעשות בעזה היא לעולם לא תעשה ביהודה ושומרון, לא רק כי זה שלנו, אלא כי זה מסוכן מדי. לא נוכל לאפשר רצף של טרור אסלאמי מפרברי גוש דן ועד בכלל".

האם היה צורך בפינוי כל גוש קטיף כדי להוכיח זאת?

"לא כדי להוכיח. לפעמים כדי להציל את הלב שהוא יהודה ושומרון צריך להקריב את הזרת המוגלתית שהיא עזה עם מחנות הפליטים שלה. על הלב צריך לשמור ועל זה אין לנו מחלוקת. הוא הקים את הישובים והמאחזים מתוך תכנית מסודרת".

"גם לנו כואב הפינוי. אנחנו יודעים ה זה להיות מחוברים לאדמה. יש שם חברים קרובים של אבא שלי והדבר הזה בהחלט כאב לו. הוא לא ידע אם תהיה לזה תמיכה. הוא היה אז עם אחוזי תמיכה גבוהים, אולי יותר מאשר לבן גוריון, אבל מרגע שהוא הגיע למסקנה שזה הדבר הנכון לעשות למען עם ישראל הוא הלך על הדבר הזה והתברר שקרוב ל-60 אחוז מהציבור ומהכנסת רצה את זה".

הוא הפסיד במשאל המתפקדים וצפצף על התוצאה שם

"הטעות הייתה ללכת למפלגה אחת כדי שהיא תחליט בשביל כל המדינה. את זה הוא לא היה צריך לעשות, אבל בסוף, הציבור בכללותו לא רצה להיות בעזה. אי אפשר ולהתהדר בזה שיש את מספר הנפגעים הנמוך ביותר בצה"ל בעשור הזה לעומת כל העשורים מאז קום המדינה, ובמשפט הבא להתגולל על היציאה מעזה. זה בזכות היציאה מעזה".

אז בגלל פיגועים המדינה בורחת?

"אל תגיד בריחה", גלעד מזדעק להתנער מהביטוי, "אל תגיד בריחה אפילו לא תוך כדי שאלה. זה לא איש שבורח. זה איש שהיה כולו מחורר בכדורי אויב לא כי הוא ברח אלא כי הוא הסתער קדימה, אז שמור על הנימוס".

נתנסח אחרת, מכל מקום שיהיה קשה תתנתק?

"חס ושלום. עזה היא מקום מאוד מיוחד, המקום כמעט הכי צפוף בעולם. לא הייתה תכלית ל-8000 יהודים בקרב מה שהיום הוא כבר שני מיליון ובעתיד שלושה מיליון. גם אם היינו מכפילים את מספר המתיישבים, לכמה היינו מגיעים? לחמישה עשר אלף? זה היה דבר חסר תכלית והיה קונצנזוס שאם יהיה הסכם לא נהיה שם. הוא הבין שהסכם לא יהיה איתם".

אז למה לא לחכות להסכם?

"זו שאלת הנכס והנטל. הוא הגיע למסקנה שזה לא נכס, שמספר הקרבנות עולה. אנשים מתארים זאת כגן עדן אבל זה לא נכון. בסיני היה באמת גן עדן. עזה הייתה גיהנום מאז ומעולם. כולם שכחו את התמונה של החיילים על ארבע מחפשים את השרידים של החברים שלהם, את משפחת חתואל. לא היה שם גן עדן. באותה תקופה רק התחילו את חפירת המנהרות. חפרו מנהרה מתחת למוצב אורחן, פוצצו אותה ונהרג חייל. זו הייתה רק ההתחלה. תאר לעצמך מנהרות מתחת לגן ילדים בנצרים, בכפר דרום, ברפיח ים במורג. את המחיר הזה הציבור הישראלי לא היה מוכן לשלם. בדמוקרטיה מתווכחים, מצביעים וממשיכים יחד. זה לא ש-8000 איש מחליטים בשביל שמונה מיליון".

"התקיפות מעזה לא התחילו אחרי שיצאנו מעזה. הרקטה הראשונה על שדרות נורתה ב-19 באפריל 2001, ארבע שנים וחצי לפני היציאה מעזה, אלא שאז בכל פעם שהוא תבע מהצבא לפעול נגד המחבלים בעזה היועץ המשפטי אמר לו 'אתה לא יכול, אתה הריבון'. עכשיו אנחנו לא הריבון".

את גלעד מקפיצה כתבה שפורסמה בימים האחרונים ובה אהוד אולמרט טוען על כוונה של שרון להמשיך את ההתנתקות עם שלב ב' ביהודה ושומרון. "אולמרט יצא עכשיו עם שקר מוחלט", הוא קובע.

"זמן קצר אחרי היציאה מעזה אבא שלי נפל למשכב, ואז הייתה מדיניות של אולמרט שבמקום להתנתק, שיסתדרו העזתים עם המצרים ולא איתנו, הוא המשיך כאילו יש לנו איזו אחריות כלפיהם. אני זוכר את ההוראה המטורפת ששמעתי עליה מקצינים, שגם כשראו מחבלים יורים רקטה בשם איזו הפסקת אש דמיונית שרק אנחנו שמרנו עליה, לא פגעו בהם. לדעתי זו פקודה בלתי חוקית בעליל. אולמרט פספס את כל העניין הזה, גם בכך שהעזתים יורים עלינו ומצד שני אנחנו מאכילים אותם כמו איזה תינוק שטני שאתה אחראי עליו ולא משנה מה הוא עושה לך".

אולמרט טוען שהבטיח לבצע פינוי גם ביהודה ושומרון

"זה שקר מוחלט. מאז שאבא שלי לא יכול לענות העכברים יוצאים מהחורים ומתחילים לספר סיפורים כי אין מי שיגיב"

למה היה צריך לפנות בצפון השומרון?

"זה היה חלק מהסיכום עם האמריקאים. קיבלנו מהם את מכתב הנשיא שהיה שינוי משמעותי מהעמדה האמריקאית של עשרות שנים, שלא תהיה נסיגה לקווי 67', שלא יכנסו פליטים לישראל, שיש הכרה בישובים ומנגד שיפונו ארבעת הישובים. זה לא משהו שהוא רצה, אבל בסופו של דבר כשהוא עשה את המאזן הכולל הוא הבין שעם הפלשתינים לא נוכל להגיע לשום הסכם אבל עם האמריקאים אנחנו חייבים, וזה היה חלק מהפשרה עם האמריקאים. המהלך בלי ספק חיזק את אחיזתנו ביהודה ושומרון. אבא שלי לא העלה בדעתו לצאת מיהודה ושומרון, לא רק כי זה שלנו אלא גם כי זה מסוכן מדי. הוא ידע את הדבר הזה".

היקף הרקטות מאז התנתקות גדל לאין ערוך. בסיסי טרור על חורבות הישובים

"במחצית 2004 ובחצי הראשון של 2005 היו יותר רקטות מהשנה שלאחר מכן. המדיניות הרופסת שלנו נגד הטרור היא בעיה אחרת. כששקט אומרים שזה העשור הכי שקט, כשיש בלאגן אומרים שזה בגלל ההתנתקות. תחליטו. אי אפשר לאחוז את המקל בשני קצותיו. המדיניות שלנו כלפי עזה לא מובנת לי. אנחנו צריכים להאכיל את הדבר הזה, לספק לו מים חשמל ואוכל כשהם יורים עלינו? מה הטירוף הזה? השתגענו לחלוטין".

אתה מכיר את טענתו של צבי הנדל ש'כעומק החקירה עומק העקירה'

"עכשיו קראתי שהוא טוען שאבא שלי הקים יחידה צבאית שנועדה לירות במתיישבים בעת פינוי עזה. האיש הזה הוא שקרן, ויתר מכך, השפיות שלו לא לגמרי ברורה לי, אני לא יודע מה מצבו הנפשי. מאיפה הוא מביא את השקרים הללו? מאיפה הרוע הזה?".

לגלעד שרון יש גם מה לומר לאותם שהוא מגדיר כאחוזי להט משיחי: "הם חשובים שהם מבטאים את דעת האל הטוב ולכן מי שחושב אחרת או שהוא פושע או משהו אחר, אבל מאיפה אתה יודע מה האל רוצה?"

אין קשר בין החקירות להתנתקות?

"מובן שלא, אבל עצם השאלה הזו לא לגיטימית. כל הגוף של אבא שלי היה מחורר מכדורי אויב. את הזכות שאנשים יידעו שהוא עשה רק מה שטוב לעם ישראל הוא הרוויח ביושר. אפשר לחלוק, אפשר לחשוב אחרת".

היה ביטוי כזה שירי הרקטות לא יגיע לאשקלון

"אבא שלי לא זלזל אף פעם באויב הערבי. בלילה שהוא נפל למשכב הייתי לידו ושמעתי אותו משוחח עם הרמטכ"ל. הוא הורה להפגיז גם מתותחי חיל הים. אם יש דבר שהוא ידע לעשות זה להיאבק בטרור. זה מה שהוא עשה מנעוריו. לא היה אצלו דבר כזה שגם יהיה טרור וגם נאכיל ונספק. אנחנו לא חייבים להם כלום".

"רוב הציבור הישראלי לא רצה וגם היום לא רוצה להיות בעזה. היום אתה שומע כל מיני טרמפיסטים שהצביעו בעד היציאה מעזה, כמו ראש הממשלה שהצביע 3 פעמים בכנסת ופעם אחת בממשלה והיה ממנסחי החלטת הממשלה, היום בדיעבד הם מדברים כדי למצוא חן מדברים. אני אומר להם, הרי כבר היינו כמה מבצעים בעזה, למה אני לא שומע אף אדם שפוי מציע להישאר בעזה?".

אכן, נתניהו מדבר על עצמו כאחד ממתנגדי ההתנתקות

"בחיים הפוליטיים כבר ראינו הכול. ראש הממשלה נתניה היה בין מנסחי החלטת הממשלה, הצביע בעדה בממשלה ושלוש פעמים בכנסת, הוא עזר במשאל המתפקדים. זה מה שהיה. כך גם ישראל כץ, לימור לבנת וכל שרי הליכוד. הרי לא הייתה אז מפלגה אחרת".

מה דעתך על תכנית הריבונות?

"אני תומך גדול בהחלת ריבונות בישובים היהודים. חיי היומיום של אזרח לא יכולים להיות תלויים בקצין צבא. תפקידו של צבא הוא להילחם, לא להוציא היתרי בנייה. למה שבישוב עלי בית ספר יהיה בקראוונים כבר עשרות שנים? אי אפשר לבנות בית ולסלול כביש, למה? אלו אנשים טובים שמגיע להם לחיות כמו כל אדם במדינה. אני נגד לספח ולו פלשתיני אחד. אני לא רוצה תוספת של אויבים למדינה. את זה לא, אבל ריבונות בישובים? את זה צריך לעשות".

תכנית טראמפ כוללת ריבונות תמורת מדינה פלשתינית?

"כל הוויכוח על מדינה פלשתינית הוא בין היהודים. אני לא חושב שהפלשתינים רוצים מדינה. החלום של כל פלשתיני הוא לקבל תעודת זהות כחולה. יש שם בתכנית חלקים שאני לא מוכן לקבל בשום אופן. אתה יכול לקבל דבר כזה שאי אפשר לנסוע בכביש 60 מקרית ארבע לירושלים, או שאי אפשר יהיה לצאת משילה ועלי לכביש 5 או לתת חלקים מהנגב? ברור שאני מתנגד לזה. השתגענו? חסר לנו טרור מעזה שאנחנו צריכים להוסיף ולקחת את פתחת ניצנה ועזוז, אנשים חלוצים שעושים חקלאות בנגב, ולשם נכניס את העזתים? בחיים לא".

"לאן כל זה הולך בשנים הבאות? אני רואה שני גבולות גזרה שאין לחרוג מהם. האחד הוא שלעולם לא נוכל לצאת מהשטח כי זה שלנו וכי זה מסוכן מדי. גבול גזרה שני הוא שלעולם לא נספח שני מיליון פלשתינים למדינה שלנו. זה יהרוס אותה. בין שני גבולות הגזרה האלה יש טווח מספיק גדול כדי להתנהל, ואני יכול לראות סידור של שטחי A ו-B עם איזה חיבור ביניהם, שייצא ערבי מג'נין ויגיע לחברון בלי לראות חייל ישראלי בדרך. זה הגיוני בעיניי. אני רואה גם חיבור לירדן, הרי מה זו ירדן? עד שנת 88' תושבי יהודה ושומרון יכלו לבחור ולהיבחר לפרלמנט הירדני. זה פתרון קביל בעיניי".

ולגלעד שרון, וזה לא סוד, גם תכניות פוליטיות להתמודד על מקום ברשימת הליכוד לכנסת. "ברגע שיהיו פריימריז בליכוד אני מתכוון לרוץ ולהגיע הכי גבוה שאפשר. חשוב לי להשפיע. אני כותב, מתראיין כי אני רוצה לעשות טוב. יש לנו אחריות לדורות הבאים. אני חושב שבסך הכול יש לי תמיכה רחבה ואני מאמין שאבחר ואוכל להשלים את מה שאני חולם לעשות, לעשות טוב למדינה"

בהמשך הדברים מתייחס שרון לקשר המיוחד שלו ושל משפחתו לעיר העתיקה. גלעד מוביל סיורים של אנשי ליכוד לעיר העתיקה ושם הוא מציג בפניהם את סיפורה של ההתיישבות המוקפאת בלב בירת העם היהודי.

"אני בקשר הדוק עם 'עטרת כהנים' ומתי דן הוא עבורי כמו אח ואני עושה ככל שביכולתי כדי לסייע לאנשים הטובים האלה לקנות בתים בעיר העתיקה. אני לא מדבר על הרובע היהודי כי מה שאצלנו כבר אצלנו. אני מדבר על כל השאר. כשלוקחים את כל העיר העתיקה ומורידים את שטח הר הבית, את בתי הכנסת הכנסיות ומאגרי המים יש שם כארבע מאות דונם. מה זה בשביל העם היהודי, והכל למכירה. הדבר הזה חייב לקבל ביטוי".

"מתי דן מחפש נדבנים כשישנה הקרן הקיימת שכל ייעודה זה גאולת קרקעות. הם צריכים לקנות בתים בעיר העתיקה אבל את זה הם לא עושים. זה מין דינוזאור מנומנם עם הרבה כסף. בשביל שבילי אש ביער ושולחנות פיקניק אנחנו לא צריכים את הקרן הקיימת. הם צריכים לקנות בעיקר בתים בעיר העתיקה, וכשתהיה מאסה מספיקה לא יבוא אף אחד עם רעיונות מטורפים של מסירת העיר העתיקה כמו שברק ואולמרט רצו לעשות".

מוסיף גלעד ומספר: "ליד שער הפרחים יש שטח שאבא שלי טיפל ברכישה שלו לפני הרבה שנים. יש תכניות מוכנות להפקדה לבניית 21 יחידות דיור. אלה משפחות עם עשרה ילדים בכל משפחה, אז תחשוב מה זה מאתיים יהודים על שער הפרחים שהיא החומה הצפונית. אומרים שאין הקפאה אבל הנה הקפאה. שטח שלנו עם פלישה ערבית אליו עם תכניות להפקדה ולא בונים. ככה נראית הקפאה".

מחבר הכנסת לשעבר צבי הנדל נמסר בתגובה:

לאחר שהבחור איבד את אביו עליו השלום, לא נראה לי ראוי להתנצח איתו. אין חולק שיש לשרון הרבה זכויות אבל גלעד חושב שכולם טיפשים. הוא "מסביר" לנו על התנהלות בדמוקרטיה כאילו לא היה משאל מתפקדי הליכוד וכאילו לא הסבירו לנו במהלך השנים על הערך החשוב שיש לישובי גוש קטיף מבחינת ביטחון המדינה. שרון הציג דעות של אהבת הארץ ואהבת ההתיישבות בערב הבחירות ולאחר מכן הפך את עורו. יש לי עוד נתונים רבים על הדיונים הסגורים ב'פורום החווה' אבל ממש אין לי חשק להתנצח. אני גם מוותר לגלעד על בקשת סליחה ממני כי הוא הרי ודע את האמת.