קודם צריך למצוא את החצי הראשון, אחר כך את החצי השני

כיצד מימוש עצמי הוא הכרחי למציאות זוגיות ומדוע קשה בעידן הנוכחי למצוא את החצי השני? המנטור טל קידישמן לא מפחד לשחוט פרות קדושות

בשיתוף פרויקט 252 , י"ג באב תש"פ

טל קידישמן
טל קידישמן
צילום: באדיבות המצולם

המבוגרים סונטים בנו שאנו דור מפונק שלא מוכן להתפשר, אבל לפי המנטור טל קידישמן, אנחנו דור מצויין.

"זה דור הכי מדהים שיש. דור של מימוש עצמי", הוא אומר בהתרגשות. "דור של נשמות גבוהות שלא מוכנות להתפשר וזה מדהים אם עובדים עם זה נכון".

טל קידישמן (36) מירושלים, שירת כקצין בגדס"ר גבעתי, חזר בתשובה במהלך טיול אחרי צבא ומאז עוסק כבר 11 שנים בהרצאות אודות פיתוח אישי, מנטורינג וייעוד. עד היום הרצה מול מעל ל-50 אלף איש וערך מאות פגישות אימון מוצלחות.

כיום, הוא בעל משרד ייעוץ אסטרטגי אישי ועסקי 'למימוש עצמי משורש הנשמה'.

לדבריו, התסכול והתקיעות בחיינו, קשורים בעבותות בשורש הנשמה שלנו ובחוסר ההקשבה לכוחות הנפש האמיתיים שבתוכנו המשתוקקים לצאת החוצה ולעשות טוב בעולם וחוסר בפעולות להוציא אותם לפועל.

"בגישת האימון שלי אני משלב עולמות שונים בשביל לגלות ולממש את שורש של נשמת האדם: פנימיות התורה עוזרת בבירור העמוק, הכלים הטיפוליים שעושים עבודה רגשית-פנימית. ומה שעוזר לממש ולהוציא את הכוחות לפועל, אלו הפרקטיקות מהעולם העסקי כי מי שמומחה בהשגת יעדים - אלו חברות עסקיות. השילוב החזק של עומק ופרקטיקה - יוצר תוצאות.

מה ה'אני מאמין' שלך בנוגע למציאת זוגיות?

"זוגיות זה שני אנשים שמתחברים. וקודם כל זה מתחיל בהתחברות של כל אחד לעצמו. לפני הכל, צריך להבין איזה בן אדם אתה ורק אחר כך למי נכון לך להתחבר. ולכן מציאת החצי השני מתחילה דווקא ממציאת החצי הראשון, מחיבור עצמי. כי זוגיות טובה היא תוצאה של שני אנשים שמחוברים לעצמם - שמתחברים.

ולכן רק לאחר החיבור העצמי מגיעה הקומה השניה שהיא הזוגיות, וגם שם יש את העבודה הזוגית. בלי עבודה אישית אי אפשר להתחיל לעבוד על זוגיות.

אתן דוגמה קיצונית: אם אדם בדיכאון קליני, אז הבעיה הזוגית, לא קשורה 'לעבוד על תקשורת זוגית'. זה לא מה שיעזור לקשר אלא הוא חייב לפתור את הבעיה האישית שלו כדי שיהיה אפשר לעבוד על הפערים הזוגיים.

זה מקרה קיצוני אבל באופן כללי גם מושגים כמו אישה עצלנית, מבולגנת, בעל ללא שליטה בכעסים, אלו דברים שצריך לעבוד עליהם הן הבעל והן האישה - עוד הרבה לפני הזוגיות.

בזוגיות, כמו בייתר תחומי החיים, אני מאמין מאוד בעבודה אמיתית.

זה אומר שהיא באה מהפנים לחוץ. שאין פער בין הפנים לחוץ, או לפחות שהפער לא גדול. שיש התאמה מסויימת בין מה שאדם מרגיש לבין איך שהוא מתנהג. ככל שיש פער בין הדברים - זה פחות עובד. למשל, אדם שרוצה לחיות חיים חילוניים ומשחק אותה בישיבה צדיק או אדם חסר ביטחון שכל הזמן מנסה להראות שהוא שמח וטוב לו והוא מאושר - שם מגיעות הבעיות והתחושות הלא נעימות. ככל שאדם יותר מחובר לשורש הנשמה שלו בעולם וחי את זה בפעולות, ככה הוא יותר מאיר ויותר שמח, קם עם אנרגיה טובה על הבוקר. זה העניין של מימוש עצמי בעצם".

מימוש עצמי והקשר לזוגיות שמחה

"אנשים אוהבים אנשים שמחים", אומר קידישמן. "אם אתה רוצה ליצור מערכת יחסים בין אם זוגית בין אם בינו לחברים או בעבודה – צריך בעיקר צריך לפתח את העבודה האמיתית שהוא עובד על חיבור לעצמו ומשם מגיעה השמחה והאנרגיה הטובה.

כי אדם יכול ללכת למכון כושר ולחיות בריא או להיות עם עבודה שמכניסה המון כסף, אבל זה לא מחובר לשורש הנשמה שלו והוא לא ממש הוא, ולכן למרות שהוא "מצליח" אנו רואים אדם בלי אנרגיה ואפילו מלא כעסים ותלונות. עוד יותר גרוע אם הוא מראה כאילו שטוב לו - וזה יוצר עוד יותר פער. לכן ההתמקדות היא בהרגשה בלהיות מחובר מבפנים, כמה טוב לי, כמה אני שמח.

ואם אדם לא שמח – זה מעיד שהוא לא מחובר לשורש הנשמה שלו.

נכון, זאת עבודה למצוא אותו וכל שכן להגשים אותו. אבל זה שורש החיים".

השבוע, אתה הולך להעביר סדנה מיוחדת בפרוייקט 252. במה אתה הולך להתמקד?

"הסדנה תתמקד בבירור האם 'להתחתן' זאת המטרה הנכונה בכלל, מה הבעייתיות של הצבת החתונה כ'מטרה' ומה באמת אנחנו צריכים להשיג בדרך אל החופה.

מסקר שערכתי ובדקתי, לרוב הדרך להשיג את המטרה "להתחתן" הולכים למפגשי פנויים פנויות, שדכנים ואפליקציות רשתות חברתיות. בשיעור נגלה דרכים חדשות ונכונות כדי להשיג את היעד. דבר נוסף שנבין זה את הדור החדש וכמה הוא שונה, ואיך לעבוד מתוך המציאות החדשה, לדוגמא אנו רואים נתונים במציאות העולמית שבדור החדש כל אדם יעבור בכ-30 עבודות שונות במהלך חייו.

פעם עבדו באותה עבודה 45 שנה כדי שיהיה פנסיה מסודרת ואדם היה מוכן לסבול. היום אנשים לא מוכנים לסבול. אותו הדבר בזוגיות, היום צריך להבין איך לגשת לזוגיות בגישה של הדור החדש. ומתוך ההבנה של הדור החדש והצורך למצוא את שורש הנשמה ולא פחות פשוט מזה: איך להשיג אותו ולממש את עצמם, כך נוכל להגדיל משמעותית את הדרך למצוא זוגיות טובה ואמיתי מבלי להתפשר".

טל קידישמן יעביר את סדנת 'למצוא את החצי הראשון שלי: איך מתחתנים בלי להתפשר?' במסגרת 'פרוייקט 252' בשלישי הקרוב. להצטרפות לפרויקט 252 - לחצו כאן.