מנכ"ל הדסה: הוצאנו 250 עובדים לחל"תדוברות הכנסת

מנכ"ל בתי החולים הדסה, פרופ' זאב רוטשטיין, הציג הבוקר (שני) במהלך דיון בוועדה לביקורת המדינה את המצוקה אליו נקלעו בתי החולים שבהנהלתו בעקבות מגיפת הקורונה.

"הדסה, הוא השיאן של אשפוז חולי קורונה וכל זה אנו עושים מבלי שהאוצר והבריאות עוד סיכמו על הסכומים שנקבל – גם חמישה חודשים מפרוץ המשבר", ציין פרופ' רוטשטיין.

לדבריו, "מכיוון שגזרו סגר על ישראל ולא הגיעו לבית החולים ובגלל תיירות מרפא – סה"כ הנזק לבית החולים, הוא למעלה מ-200 מיליון שקל".

"אנו מנסים להפעיל את בית החולים באופן מלא, אך זה לא מתאפשר כי הסבנו צוות. לצערנו אנו נכשלים במתן שירות לחולי קורונה ולשאר החולים", הסביר המנכ"ל.

"הממשלה הותירה את ההסכם לתת הנחה של 600 מיליון שח לקופות החולים. זה צריך דבר ראשון להיעצר. כיום, יד ימין לא מדברת עם יד שמאל. אין תקציב ואנחנו לא מקבלים לעבודה אחיות ורופאים. הוצאנו 250 עובדים לחל"ת כי אין תקציב", הוסיף פרופ' רוטשטיין.

פרופ' עופר מרין, מנכ"ל בית החולים שערי צדק, הציג בדיון תמונה דומה, "אנחנו בכאוס. המחלקות מלאות לחלוטין. סגרנו מחלקות פנימיות לטובת חולי הקורונה והפנימיות עמוסות. זה פרוזדור בתוך פרוזדור אבל אין לנו צוותים. הכי קל להגיד לסגור פעילות אלקטיבית. ביטלנו ניתוחים אתמול וזו בושה וחרפה כי טיפול נמרץ והתאוששות מלאים".

"אני צריך לשלם משכורות, אין לי כסף. לא כי אנו לא מתנהלים נכון , אלא כי כל בתי החולים בגירעונות אדירים. הממשלה מעבירה כספים לבתי החולים שלה, אז הם יכולים לשלם משכורות, אבל לבתי החולים העצמאיים אין כסף. בתי חולים לא יכולים לשרוד. במקום לטפל בקורונה אנחנו עסוקים באיך לשלם משכורות וספקים", הוסיף פרופ' מרין.

לבתי החולים נוספו 19 מיטות בלבד בתקופת משבר הקורונה, ו-154 לאורך השנה. כך עולה מדו"ח מרכז המחקר והמידע של הכנסת שהועבר לח"כ עפר שלח, יו"ר הוועדה שמקיים הבוקר דיון בנושא העומס בבתי החולים בתקופת הקורונה.