בעקבות המחדל:
קצין משטרה חשוד שימש בתפקיד רגיש

נציב תלונות הציבור על הפרקליטות בביקורת חריפה על מח"ש שלא חקרה קצין למרות מידע לפיו הורה לפקודו לכתוב כזב בדו"ח פעולה.

ערוץ 7 , י"ג באב תש"פ

מח"ש, המחלקה לחקירות שוטרים
מח"ש, המחלקה לחקירות שוטרים
צילום: פלאש 90, יונתן סינדל

נציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות, השופט בדימוס דוד רוזן, מתח היום (שני) ביקורת חריפה על המחלקה לחקירות שופטים בפרקליטות, שלא חקרה חשדות חמורים נגד קצין משטרה המשמש בתפקיד רגיש.

רוזן קבע בהחלטתו, כי למרות מידע שהגיע למח"ש, לפיו הקצין הורה לפקודו לרשום רישום כוזב בדו"ח פעולה משטרתי, רישום שלאחר שנחשף הביא לכך שהתביעה המשטרתית נאלצה לחזור בה מכתב אישום, ונאשמים שוחררו ממעצר, הקצין כלל לא זומן לחקירה.

"הנה נא, למח"ש נמסר חומר חקירה, המעלה חשד חמור כלפי קצין משטרה, לפיו זה עשה שימוש בכוחו והורה לפקודו לכתוב כזב בדו"ח פעולה, מתוך כוונה לעוות ראיה ולשבש מהלכי משפט, וכתוצאה מכך הוחלט לחזור מכתב אישום כנגד נאשמים, ששוחררו בשל כך ממעצרם כאנשים זכים וחפים מפשע. זאת, בצד תלונה על מקרה נוסף, שבו, לכאורה, קצין המשטרה הנ"ל כתב דבר שקר בתחקיר אירוע. ומח"ש מצאה לפטור את החשד, ולקבוע כי לא נמצאה הצדקה להעמיק בחקירה פלילית. זאת, מבלי לזמן לחקירה את הקצין, כמו גם שוטרים אחרים שיכול והיו עדים לאירוע", קבע השופט רוזן בתמצית החלטתו שפורסמה.

השופט בדימוס רוזן הוסיף, "באלה הדברים, מצא הנציב את הטענה בדבר אי מיצוי החקירה במח"ש, מוצדקת. בהתאם לסמכותו על פי חוק, המליץ הנציב בפני היועץ המשפטי לממשלה, כמחזיק בסמכויותיו של פרקליט המדינה, לשקול להורות על מיצוי חקירת מח"ש בנושא".

"במהלך בירור התלונה התגלה, כי החומר בפרשה נשלח למח"ש באמצע שנת 2015 מיחידת תביעות להב, באמצעות חטיבת התביעות במשטרה. אולם, באותה עת, כך מח"ש, הוא לא אותר אצלם, ונושא הפרשה הגיע לטיפולם רק לקראת סוף שנת 2017. לגישת הנציב, אין מנוס מלומר, כי מדובר במצב תמוה, שבוודאי לא ניתן להשלים עמו. פרשה שהוגדרה על ידי גורמי התביעה בלהב כחריגה ודרמטית, ואשר הוחלט באופן ברור להביאה לידיעת מח"ש לצורך חקירתה, ולצורך כך אף נשלחו מספר תזכורות בתוך משטרת ישראל, עד שנחה הדעת שהחומר אכן הועבר למח"ש – נמוגה בקול ענות חלושה למשך מספר שנים, נטולות טיפול פלילי, וכל זאת, כביכול, בשל קצר בהעברת דואר, אשר ניתן היה למנעו באמצעות פעולת בירור פשוטה, ולוודא שהחומר שנשלח למח"ש – הגיע ליעדו", ציין רוזן.

לדבריו, "כתוצאה מתקלה זו, במשך למעלה משנתיים מח"ש לא פתחה בחקירה, וקצין משטרה החשוד במעשים חמורים, המשיך לשמש בתפקיד רגיש ביחידת עילית במשטרה".