"אין החלטה חדשה לגבי הסיפוח"

גורם אמריקני הגיב להתבטאות ראש הממשלה בעניין החלת הריבונות. "ממשיכים להתקדם בדרך שהיתווה הנשיא טראמפ".

ערוץ 7 , י"ד באב תש"פ

נתניהו וטראמפ
נתניהו וטראמפ
צילום: קובי גדעון, לע"מ

גורם בכיר בממשל האמריקני מגיב לדברי ראש הממשלה אמש (שני) בסיעת הליכוד לפיהם הריבונות עדיין על הפרק אך היא תלויה בהחלטת הבית הלבן.

"אנחנו ממשיכים להתקדם בדרך שהנשיא טראמפ היתווה בינואר, כשהציג את תוכנית טראמפ וחזון ארה"ב לשלום בין ישראל לפלסטינים", אמר הגורם לחדשות כאן.

הוא הוסיף כי "בשלב זה - עדיין אין החלטה סופית לגבי הצעדים הבאים ליישום התוכנית".

יו''ר מועצת יש''ע דוד אלחייני אמר בתגובה לדברי נתניהו, "אדוני ראש הממשלה, מי שהבטיח שוב ושוב להחיל את הריבונות הישראלית על יהודה, שומרון ובקעת הירדן לא נמצא בוושינגטון, אלא בירושלים".

"זאת החלטה שלך בלבד ועליך לעשות זאת. קיים את הבטחתך והחל את הריבונות הישראלית באזור בהקדם", הוסיף אלחייני.

בתוך כך, ברשות הפלסטינית גוברות ההערכות כי ישראל לא תקדם ריבונות בעת הקרובה וכי חלון ההזדמנויות שלה לבצע סיפוח הצטמצם משמעותית.

בכירים ברשות העריכו בימים האחרונים כי בחודש הקרוב תצטרך להתקבל החלטה אם לחדש את התיאום הביטחוני עם ישראל, שהופסק באופן חד צדדי כמחאה על ההודעה של ראש הממשלה כי יקדם את המהלך.

מרבית הגורמים המובילים ברשות סבורים שחידוש התיאום רק יקל על הפלסטינים ועל כן הם תומכים בו. ההחלטה הסופית תהיה של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן.

גורמים מדיניים מעריכים שעדיין יש אפשרות שהממשל האמריקני, שבעת הנוכחית כלל לא עוסק בסוגיה, יהיה פתוח יותר לשמוע עליה קרוב למועד הבחירות בארה"ב ואז ייתן הנשיא האמריקני דונלד טראמפ אור ירוק להחלת ריבונות חלקית.

במקביל, גם באירופה יורד מפלס ההתנגדות לתוכנית, בעיקר משום שנראה שהיא אינה יוצאת אל הפועל. 14 מדינות אירופיות הובילו קריאת מחאה בסוף השבוע נגד סיפוח, בהמשך לקריאה דומה של הרבה יותר מדינות מהאיחוד שהועברה לישראל לפני כחודשיים.