העולים החדשים מצרפת
העולים החדשים מצרפת Olivier Fitoussi

140 עולים מצרפת הגיעו אמש (שני) לישראל במטוס ישראייר והתקבלו בטקס חגיגי בנתב"ג בהשתתפות שרת העלייה והקליטה, פנינה תמנו-שטה ויעל אקשטיין, נשיאת הקרן לידידות אשר ארגנה את הטיסה.

העולים מגיעים ארצה משילוב של ציונות ורצון לחיות כיהודים בבטחה לאחר שעל פי עדותם רבים מהם, למרות מאמצי השלטונות בצרפת, סבלו לא פעם מהתנכלויות על רקע יהדותם.

"פוטרתי מעבודתי, כי אני יהודיה. מנהל בית מרקחת שעבדתי בו כרוקחת אפילו לא ניסה להסתיר את סיבת פיטורי, הוא פשוט אמר לי שפאה או כל סממן יהודי אינו מקובל ואם אני לא משנה את זה, אני יכולה לקום וללכת. אז קמתי והלכתי. גם בעלי, רופא מרדים במקצועו, התקשה למצוא מקום עבודה בשל מוצאו", מספרת ברברה שמחה בוהדנה בשיחה מפריז. כמה ימים לפני העלייה ארצה יחד עם בעלה דן, רופא במקצועו ושלושת ילדיהם הקטנים . "תמיד היינו ציונים וידענו שנעלה לארץ. אנחנו משפחה דתית ומנהלים אורח חיים יהודי מסורתי, אני כל כך שמחה שאנחנו עולים לישראל ולא נצטרך לעבור חוויות כאלה לעולם".

"ההורים שלי גרים בישראל, גם אחותי והרבה משפחה . תמיד ידענו שנעלה לישראל , אנחנו מחוברים לישראל ושומרים על המסורת, אבל אחרי הפיגוע בהיפר כשר, החלטנו סופית על העלייה , זה היה הקש ששבר את גב הגמל", מספר ליאונל גיאוילי בן 41 שעולה לארץ יחד עם אישתו סטפני ושלושת ילדיהם .

אומנם ליאונל ומשפחתו לא ספגו אלימות פיזית אך אנטישמיות בצרפת זה משהו שהקהילה היהודית נאלצת להסתדר ולחיות איתו. "אם למשל אני יושב בחנות שלי ואוכל ואני שומע שמישהו נכנס לחנות, אני אוטומטית מוריד את הכיפה. לא אני ולא הילדים שלי לא מסתובבים ברחוב עם סממנים יהודים מטעמי ביטחון".

ליאונל ביקר עם משפחתו בישראל לא מעט. "ההורים שלי גרים בירושלים, וגם לפני שהם עלו הייתה לי כבר משפחה בישראל, תמיד הרגשתי בבית בישראל , אני מרגיש חופשי בישראל , לא צריך להחביא יותר את היהדות שלי, להסתיר את הכיפה. הרפלקס הזה שפיתחתי של להוריד את הכיפה ולשים בכיס, אני כבר לא אצטרך אותו בישראל. הילדים שלי מאוד מתרגשים מהעלייה לישראל, הם מצפים לראות את הסבים ואת בני דודים וחושבים שהם הולכים להיות כל הזמן בים", סיכם בחיוך.

העלייה בתקופת קורונה לא מפחידה את המשפחה. "אנחנו מודעים למצב בישראל, ישראל בסך הכול התמודדה טוב עם המצב במיוחד בגל הראשון , כשבצרפת היה מחסור אפילו במסיכות . זו מגיפה שקיימת בכל העולם, וכבר רצינו לעלות לפני הרבה זמן, אז פשוט בתקופה הקשה הזו נהיה בבית, בישראל".

שרת העלייה והקליטה, פנינה תמנו שטה, אמרה כי "מחמם את הלב לראות את עשרות העולים שהגיעו הביתה לישראל מצרפת, ובהמשך השבוע הזה אנו צפויים לקבל סך הכל 600 עולים חדשים. משבר הקורונה לא עצר אותם ולא עוצר אותנו מדינת ישראל להמשיך ולממש את החלום של העם היהודי לשוב לציון. התרגשתי במיוחד לראות את כל הילדים ששמחו לרשת מהמטוס למדינה החדשה, חלקם פגשו לראשונה את אדמת ישראל. כאן זה הבית, אנו מחוייבים ללוותם מהצעדים הראשונים ולהקל עליכם את תהליכי הקליטה עד התאלמות מלאה בחברה הישראלית. דווקא בימים האלה העולים מזכירים לכולנו למה אנחנו כאן, ושאנחנו בסוף שבט אחד גדול גם יחד. התברכנו בעלייה שדוחפת את ישראל לצמיחה לאומית, חברתית וכלכלית. אין עוד מקום כזה בעולם."

נשיאת הקרן לידידות, יעל אקשטיין, הוסיפה: "אנחנו גאים להמשיך ולהביא מאות עולים ארצה גם בתקופה מורכבת של משבר הקורונה והשלכותיו הכלכליות. הגעתם של העולים הנה היא התגשמות הציונות הלכה למעשה ואות כבוד לעולים שממשיכים לבוא לישראל בכל מצב כי כאן זה הבית! אנחנו בשיתוף פעולה עם שרת הקליטה וצוותה נדאג לקליטתו המיטבית של כל עולה ולהצלחתם ותרומתם לחברה ולמשק הישראלי".

כמעט מחצית מהעולים (60) הם ילדים מתחת לגיל 18, 11 מכלל העולים עוסקים במקצועות רפואיים ופרה-רפואיים, 17 אנשי היטק, 27 עולים עוסקים במקצועות חופשיים הכוללים עו"ד אדריכלים סוכני נסיעות, מנהלים, אדמיניסטרציה, רו"ח ועוד. רוב העולים יקבעו את ביתם בנתניה (50) וירושלים (31).