פתיחת השמיים:
ישראלים יוכלו לצאת למדינות ירוקות

ועדת הקורונה דנה במתווה לחידוש הטיסות. נציג המל''ל: ''ישראלים שיצאו למדינות ירוקות ויחזרו –לא יהיו חייבים בבידוד''

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"ד באב תש"פ

ועדת הקורונה של הכנסת דנה הבוקר (שלישי) במתווה לפתיחת השמיים ולחידוש הטיסות אל ישראל וממנה.

איתן בן דוד, המשנה לראש המטה לביטחון לאומי, טען בדיון כי "השמיים פתוחים ומעולם לא נסגרו, כמובן לפי כללי משרד הבריאות. מצב התחלואה בישראל אחד מהגבוהים בעולם ביחס למספר התושבים, והיא מוגדרת "מדינה אדומה". לכן רוב מדינות העולם לא מכניסות ישראלים או דורשות בידוד הרמטי''.

בן דוד סיפר כי גובש ''תו כחול'' להפעלת נתב"ג וחברות התעופה הנוסעות לישראל וממנה, אך בגלל מצב התחלואה הוא טרם הופעל. ''מתווה התעופה יובא בימים הקרובים לקבינט הקורונה, ומקווה שנהיה עם בשורות טובות".

נציג המל''ל סיפר כי המתווה יאפשר לישראלים לצאת למדינות ירוקות, כ-10 מדינות נכון להיום, וישראלים שיצאו למדינות אלו ויחזרו – לא יהיו חייבים בבידוד. ''לא בטוח שיש צורך במעבדה בנתב"ג'', אמר בן דוד.

יו"ר ועדת הקורונה ח''כ יפעת שאשא-ביטון (כולנו בליכוד) אמרה בתחילת הדיון כי לאחר שנמצא מתווה ליציאת 30 אלף בני אדם לאומן בראש השנה, ואושרה כניסת 15 אלף סטודנטים ותלמידי ישיבה, אפשר למצוא מתווה לפתיחת התעופה.

ח''כ מיקי לוי (יש עתיד-תל"ם) אמר כי ''חוץ מהצהרות אין למדינה תכנית סדורה לפתיחת התעופה. 200 אלף איש מתפרנסים מתעשיית התיירות, וכמעט חצי שנה הם ללא עבודה וללא הכנסה – וללא אופק. על התעופה להיפתח כבר מחר בבוקר, וכ-40 מדינות כבר עשו זאת במגבלות שונות. יש לקבוע כבר בשבוע הבא דיון מעקב כדי להניע את הממשלה לזרז את ההליך''.

ח''כ איילת שקד (ימינה) אמרה בדיון כי ''עד עכשיו לא עשו שום הכנה לפתיחת התעופה, אמנם אנחנו מדינה אדומה כבר זמן רב, אך דווקא בגלל עובדה זו, יש להכין מתווה לפתיחה: מעבדה בנתב"ג להמתין שלוש שעות, ולהיכנס על חשבונו לבידוד. העולם מתרגל לעשות עסקים בצל הקורונה, כי זום אינו תחליף לפגישות פנים אל פנים, והמציאות הנוכחית פוגעת בכלכלתנו. אפשר לצמצם סיכונים''.

ח''כ יואל רזבוזוב (יש עתיד-תל"ם) הזהיר כי ''יהיה קשה מאד לשקם את הענף הזה, ותופעה ניכרת היא של בני זוג שאחד מהם אינו אזרח ישראלי ולכן לא יכול להיכנס לישראל''.

ח''כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו) טענה ''המדיניות של הממשלה לא ברורה, ומוציאה את כולנו מדעתנו. מותר לטוס או אסור?!''. ח''כ אנדריי קוז'ינוב (יש עתיד-תל"ם) ביקר גם הוא:"מערך הטיס מושבת ועקב כך עלול לצאת מכשירות. הדבר עלול לעלות הון תועפות למדינה, רק משום שהטייסים לא טסים והמטוסים מקורקעים. בנוסף, אין מערכת הנחיות ברורה בנוגע לבדיקות. אזרח שרוצה לטוס וצריך לעשות בדיקת קורונה 72 שעות לפני, איפה הוא יהיה עד שהוא יעלה על המטוס? הוא עלול להידבק בקורונה עד שהוא יטוס."

ד"ר אשר שלמון, מנהל המחלקה ליחסים בינלאומיים במשרד הבריאות, אמר בוועדת הקורונה כי יש לאסור את ההתקהלות המסורתית בראש השנה באומן. "עמדתנו המקצועית היא שאסור לאפשר לאירוע להתרחש בשל ההתכנסות של 30,000 איש על רחוב וחצי, הדרך היחידה לעצור את זה היא שהרשויות באוקראינה ינקטו את הפעולות המתאימות".