הרב יוני לביא
הרב יוני לביאצילום: סיגל בדלוב

להיות רווק זה לראות את החברותא שלך מהישיבה נשוי + 3, את אחותך הקטנה בהיריון ואת השכנים מהקומה מעל חוגגים אירוסים לבנם – ועדיין להאמין שה' לא שכח אותך ויום יבוא וגם תורך יגיע.

להיות רווק זה להבין שתקופת החיפוש המתארכת אינה סרח עודף שאם רק היה אפשר היית מדלג מעליו. זהו סוג של 'היריון' שאמור להוליד בתוכך כוחות ויכולות שישמשו אותך בהמשך החיים.

להיות רווק זה לרצות מאוד להתחתן בעצמך, ובכל זאת לחשוב על אחרים שנמצאים באותו מצב ולעשות כל מה שביכולתך כדי לחתן אותם. ואם 'המתפלל על חברו הוא נענה תחילה', יש מצב שגם המשדך את חברו לא יקופח.

להיות רווק זה להאמין שאין דייטים מיותרים. כל מפגש שאלוקים מסדר לנו הוא שיעור חשוב לחיים. נכון, לא כולם מקשיבים בשיעור. אבל אז הם עלולים 'להישאר כיתה' ולהצטרך לשמוע את אותו שיעור שוב...

להיות רווק זה לסיים דייט כושל ולחשוב: 'אוקיי, אז למי היא בכל זאת יכולה להתאים?'. להיות הרווקה שיוצאת איתו זה לחשוב את אותו הדבר עליו בחזרה.

להיות רווק זה להכיר בכך שיש לעיתים 'תקופות יובש' בהם כמות ההצעות דומה לגשמים במדבר סהרה. כמה זמן הן יארכו? קשה לומר והדבר אינו תמיד בידך. מה שכן תלוי בך הוא האם תנצל אותם כדי להעצים אזורים אחרים בחיים שלך: המשפחה, החברים, התחביבים, העולם הרוחני.

להיות רווק זה לסרב לצאת עם מישהי שלא נראית מתאימה לך רק כי לחצו עליך ש"מה איכפת לך? מקסימום הפסדת ערב". אלוקים ברא לנו לב רגיש ואסור לשחק בו סתם. להיפתח, להיחשף ולהתאכזב שוב ושוב מותיר אותו שחוק ושרוט.

להיות רווק זה לגלות יוזמה. לא לחכות שהצעות יפלו מן השמים אלא להצמיח אותן מן הארץ. לא לפסול שום דרך: אתרי היכרויות, הצעות של השכנה של הסבתא, מחשבה נוספת על דייטים שכשלו בעבר, ויודע מה, אפילו לשלוח הודעת ווטסאפ לכמה חברים נשואים: "היי, זה ארז. רק מזכיר שאם נתקלתם לאחרונה במישהי חמודה אבל חכמה, רגישה אבל מצחיקה - אל תשכחו להגיד לה שיש לכם בחור מה זה איכותי להכיר לה...".

להיות רווק זה להבין שעשוי להיות פער גדול בין בחורה שתהיה 'דייט מוצלח' לכזו שתהיה 'בת זוג טובה לחיים ואמא נהדרת לילדים שלנו'. ממילא כדאי לעדכן ב-Waze הדייטים את היעד המבוקש ובמקום 'הבחורה שהייתי רוצה' לרשום 'הבחורה שאני באמת צריך'.

להיות רווק זה לשנן שוב ושוב לעצמך ולפעמים להזכיר לאלו ששכחו: לפני שאני רווק אני קודם כל בן אדם. אני בן ואח, חבר ועמית לעבודה. אני מוכשר ויצירתי ויש לי תחביבים ועולם רוחני. אני לא 'חצי בן אדם' וחיי אינם סתם מיותרים רק בגלל ש(עדיין) אין לי טבעת על האצבע. כשהקב"ה נתן לי הבוקר עוד יום של חיים הוא ידע בדיוק מה הוא עושה.

להיות רווק זה להתאמץ לא להקפיד על החברים הנשואים שנדמה ששכחו אותך, על הדודות שמעיקות עליך בשאלות טרחניות ועל השדכניות שבאות לפעמים עם הצעות 'מעליבות'. לכולם יש כוונות טובות גם אם לא תמיד התוצאות מוצלחות.

להיות רווק זה לראות את הפערים ביניכם ולהבין שהם יכולים להיות מקור נהדר להפריה. לראות את ההבדלים ברקע ובסגנון ולהבין שהם אימון מצוין לשרירי הפתיחות וההכלה. לראות את השוני בין המשפחות שלכם ולהבין שבטוח לא יהיה לכם משעמם בחיים.

להיות רווק זה לדעת שמראה חיצוני הוא דבר חשוב, ולגיטימי לחפש מישהי שתאהב את איך שהיא נראית. ויחד עם זאת לזכור שבעולם ששטוף בתרבות הוליוודית גדושת איפור ופוטושופ המבט של כולנו מסונוור וחלק מהמודלים שאנו מחפשים קיימים יותר בסרטים מאשר בחיים.

להיות רווק זה... עוד הרבה דברים. רוצים להוסיף אחד משלכם?

לאחרונה יצא ספרו החדש של הרב יוני לביא: 'היי הרב 2' והוא עוסק בנושא של קשרים ואהבה.