קורונה? זו הסכנה האמיתית לבריאות

מחקר חדש ומקיף מגלה: מספר המתים מההתחממות הגלובלית יהיה גבוה יותר ממספר המתים העולמי מכל המחלות הזיהומיות גם יחד.

ניסן צור , י"ד באב תש"פ

התחממות גלובלית
התחממות גלובלית
פלאש 90

בעוד העולם מתמודד עם מגיפת הקורונה והנסיון למצוא חיסון לנגיף, מומחי אקלים מזהירים במחקר חדש ומקיף כי מספר המתים בעולם כתוצאה מעליית הטמפרטורות וההתחממות הגלובלית יעבור בקרוב את מספר המתים בעולם מכל המחלות הזיהומיות יחד.

עורכי המחקר השתמשו במערך נתונים עולמי ענק של רישומי מוות וטמפרטורות כדי לבחון כיצד הם קשורים, ובדקו לא רק גורמי מוות ישירים כמו מכת חום אלא גם קשרים מעט פחות ברורים כמו גידול במספר התקפי הלב במהלך גלי חום.

"הרבה אנשים מבוגרים מתים כתוצאה מפגיעות חום עקיפות. זה דומה באופן מוזר לנגיף הקורונה - אנשים פגיעים הם אלו שיש להם פגיעות רקע מוקדמות. אם יש לך בעיה בלב והיא סובלת ימים ארוכים כתוצאה מהחום, אתה תידחף לכיוון של התמוטטות", סיפר אמיר ג'ינה, כלכלן סביבתי ואחד מעורכי המחקר שפורסם על ידי הלשכה הלאומית למחקר כלכלי בארה"ב.

ממצאי המחקר מצביעים על כך שהטמפרטורות העולות יובילו להרס אדיר מימדים באזורים עניים וחמים יותר בעולם, אשר יתאמצו להסתגל לתנאים בלתי נסבלים אשר יגרמו למספר הולך וגובר של מקרי מוות.

בתרחיש בו מתקיימות פליטות גבוהות של גזי חממה ולא נעשה מספיק על מנת לשלוט בכמות פליטת גזי החממה, שיעורי התמותה העולמיים יעמוד על עוד 73 מקרי מוות לכל 100,000 איש עד סוף המאה לעומת המספר כיום. המספר הזה כמעט ותואם את מספר מקרי המוות הנוכחיים מכל המחלות הזיהומיות, כולל שחפת, איידס, מלריה ועוד.

מי שיסבלו במיוחד הן האוכלוסיות החלשות המתגוררות באזורים החמים ביותר על פני כדור הארץ. מדינות כמו גאנה, פקיסטן, בנגלדש וסודן ירשמו עוד 200 מקרי מוות לכל 100,000 בני אדם לעומת הנתונים כיום.

על פי התחזיות, שנת 2020 אמורה להיות השנה השנייה הכי חמה בהיסטוריה, כאשר בימים אלו עובר גל חום על מדינות רבות באירופה.