מחקר אנטי ישראלי מומן מכספי משלם המיסים

חברת הכנסת קטי שטרית גילתה כי הקרן הלאומית למדע מימנה מחקר המכנה את ישראל "קולוניאליסטית" ומאשים אותה בפגיעה בילדים פלסטינים.

ערוץ 7 , י"ד באב תש"פ

מחקר אנטי ישראלי מומן מכספי משלם המיסים-ערוץ 7
ח"כ קטי שטרית
צילום: חזקי ברוך

חברת הכנסת קטי שטרית (הליכוד), מרכזת הקואליציה בוועדת חינוך, פנתה לקרן הלאומית למדע (ISF) בדרישה לא לממן מחקרים שמטרתם פגיעה במדינת ישראל.

הפניה לקרן שוגרה לאחר שהתברר שהקרן מימנה את מחקרה של פרופ' נדירה שלהוב-קיבורקיאן, מחקר המכנה את ישראל "קולוניאליסטית" ומקשר אותה באופן מופרך לרצח עם, חטיפות והתעללות מינית בילדים פלסטינים.

נציין כי הקרן היא גוף ממלכתי המתוקצב ע"י הוועדה לתכנון ותקצוב של מערכת ההשכלה הגבוהה במדינת ישראל.

המחקר שכותרתו "ילדים, משפטים ותיאולוגיית הביטחון של ישראל" מאשים את ישראל בין היתר ב"אלימות שמופעלת על ידי מערכת המשפט הפלילית באמצעות מעצרי ילדים" ומעביר ביקורת על ההחמרה בענישה כלפי קטינים פלסטינים בתקופת פיגועי הטרור בשנים 2016-2014.

בנוסף, במחקר מופיעים תרגומים מעוותים, בהם ציטוטים של פוליטיקאים ישראלים המציגים מצג שקרי בו ממשלת ישראל מעודדת אלימות ורצח עם.

בתגובה לפנייתה של ח"כ שטרית השיבה הקרן כי "הקרן אינה מתערבת בתוכן המחקר המדעי או במאמרים המבוססים עליו ולכן אין לקרן, כקרן הלאומית למדע, עמדה לגבי תוכן המאמר עצמו".

עוד השיבה הקרן בנוגע להרצאות בה שטחה פרופ' נדירה את משנתה האנטי ישראלית כי היא נחשפה למידע רק בעקבות מכתבה של ח"כ שטרית וכי "הקרן אינה יכולה להתערב בהרצאות של חוקרים".

לדברי ח"כ שטרית: "כנסת ישראל העבירה את חוק החרם, אך מנגד גופים ממלכתיים מממנים בעקיפין מחקר אנטי-ציוני שמפיץ עלילות דם על מדינת ישראל וחיילי צה"ל בעולם. כיצד ייתכן דבר כזה? אני קוראת להציב קריטריונים ברורים למחקרים שממומנים מכספי משלם המיסים ולעצור את הביזיון הזה לאלתר. כסף ישראלי לא יממן מחקרים הפוגעים בשמה הטוב של המדינה".

תנועת "אם תרצו" שנאבקת בפוליטיזציה באקדמיה מסרה, "לא יעלה על הדעת שמרצה שעבודת המחקר שלה מזכירה עלילת דם מופרכת מן ההיסטוריה תקבל מענק כספי של 170,000 ש"ח מהקרן הלאומית למדע. פרופ' קיבורקיאן מאשימה במחקרה את צה"ל בהאשמות חסרות בסיס, אותן הציגה כנובעות ממחקרה וזאת בדומה לטענה נגד היהודים באירופה, ולפיהן הם משתמשים בדם ילדים נוצרים כדי להכין מצות".

"כשם שהאוניברסיטה העברית דחתה בתקיפות את האשמותיה חסרות הבסיס של פרופ' קיבורקיאן ביחס לצה"ל, אנו מצפים מגוף ש-98% מהמימון שלו הוא מכספי משלם המיסים לבטל את המענק של קיבורקיאן ומעתה והילך לקבוע אמות מידה נוספים לפני מתן מענק לכל חוקר", הוסיפו בתנועה.