התעלומה שמסעירה את ספרד

התקשורת ואזרחי ספרד עדיין מנסים לנחש לאן נעלם המלך חואן קרלוס שחשוד בפרשיות שחיתות. ההערכה: מסתתר ברפובליקה הדומיניקנית.

ניסן צור - ערוץ 7 , י"ד באב תש"פ

התעלומה שמסעירה את ספרד-ערוץ 7
חואן קרלוס
צילום: רויטרס

יומיים לאחר שהודיע כי הוא עוזב את ספרד, אזרחי המדינה וכלי התקשורת הספרדיים עדיין מנסים לגלות היכן נמצא המלך לשעבר חואן קרלוס בן ה-82, שחשוד בפרשיית שחיתות ונמצא תחת חקירה.

ביום ראשון הדהים המלך לשעבר, שכיהן בתפקידו משנת 1975 ועד שנת 2014, לאחר שהודיע כי החליט לעזוב את ספרד "על מנת לאפשר לבנו פליפה לשלוט ללא הפרעה" כדבריו.

בהודעתו מסר המלך לשעבר כי "אני עוזב את ספרד לנוכח ההשלכות הציבוריות שאירועי עבר מסוימים בחיי הפרטיים מחוללים כעת, ובתקווה לאפשר לבני למלא את תפקידיו כמלך בשלווה".

בהצהרה מארמון המלוכה הספרדי נמסר "כי המלך פליפה השישי הביע כבוד והכרת התודה לאביו על ההחלטה שלו".

בחודשים האחרונים התנהלה חקירה נגד המלך לשעבר בחשד לקבלת שוחד בסך 100 מיליון דולר ממשפחת המלוכה הסעודית על מנת שיסייע לחברה ספרדית לזכות במכרז לבניית מסילות רכבת מהירות בסעודיה.

על פי החשד העביר המלך את הכספים לאחת מבנות זוגו לשעבר, והרשויות חושדות כי מדובר בנסיון להלבין את הכספים ולהימנע מחקירה פלילית בגין קבלת שוחד.

הודעת המלך לשעבר כי החליט לעזוב את ספרד עוררה מאז יום ראשון גל של שמועות וניחושים לאן נעלם המלך שזכה לפופולריות גדולה עם כניסתו לתפקיד, אך זו התפוגגה לאורך השנים לאחר ששמו נקשר לשערוריות רבות.

העיתון "לה ואנגרדיה" טען ביום שלישי כי "המלך עבר לרפובליקה הדומיניקנית. הוא נסע לפורטוגל ברכב, ומשם טס לרפובליקה הדומיניקנית". בעיתון מדווחים כי המלך הספרדי ישהה במתחם יוקרתי בשם קאסה דה קמפו השייך למשפחת פאניול הנחשבת כאימפריית יצור סוכר מקומית, והם צאצאים של אזרחי ספרד שהיגרו לקובה בסוף המאה ה-19.

כלי תקשורת אחרים בספרד טענו כי "המלך לשעבר עשוי להיות בפורטוגל, צרפת או איטליה". עוד לפני עזיבתו הודיע המלך לשעבר בן ה-82 כי "יעמוד לרשות התביעה והחוקרים בכל עת".

ראש ממשלת ספרד פדרו סאנצ'ס התייחס גם הוא לעזיבה המפתיעה של המלך לשעבר את ספרד ואמר כי "אינני יודע היכן הוא נמצא כעת".