גנץ מאיים: חוק נגד נתניהו

מקורבי גנץ בדקו אפשרות להעביר את החוק לפסילת מועמד עם כתב אישום מהתמודדות לראשות ממשלה אם לא יצליחו להגיע להסכמה בנושא התקציב.

ערוץ 7 , י"ד באב תש"פ

בני גנץ
בני גנץ
צילום: דובר צה"ל

אנשיו של יו"ר כחול לבן בני גנץ בודקים האם יספיקו להעביר חוק נגד התמודדתו של נתניהו לראשות הממשלה לפני שהכנסת תתפזר ב-24 באוגוסט – במידה שלא יגיעו להסכמות על תקציב המדינה. כך דווח בחדשות 13.

לפי ההסכם בין נתניהו לגנץ, אם לא יאושר תקציב עד ה-24 באוגוסט הכנסת תתפזר אוטומטית ולכן החוק לפסילת מועמד עם כתבי אישום צריך לעבור עד לתאריך זה כדי למנוע מנתניהו להתמודד בבחירות הבאות.

מחר (רביעי) יעלו בכנסת שתי הצבעות חשובות שיערערו אף יותר את היציבות הקואליציונית - הקמת ועדת חקירה פרלמנטרית על הצוללות והצבעה על פסקת ההתגברות.

אם בליכוד יצביעו בעד פסקת ההתגברות, ולא ימנעו, יתכן שבכחול לבן יחלו להניע את הליך החקיקה נגד נתניהו. כחול לבן יכולה לטעון שנתניהו הפר את ההסכמים מולה ובסבירות גבוהה יכולה להשיג רוב להצביע לחוק הזה - אך החלטתם תלויה במידה רבה בהצבעת הליכוד מחר.

בתוך כך, שר ירושלים הרב רפי פרץ הודיע כי הוא תומך בפסקת ההתגברות שיזמה ח"כ איילת שקד (ימינה), והיה מצביע בעד אילולא היה בבידוד בשל הידבקותו בקורונה.

''כל מי שעיניו בראשו רואה בשנים האחרונות את ההתערבות ההולכת וגדלה של בג"צ בעבודת הכנסת. בג״צ מפר פעם אחר פעם את האיזון העדין שאמור להיות בין הרשות המחוקקת לרשות המבצעת ופוגע ביציבות השלטונית ובהפרדת הרשויות, למעשה הסחרור הפוליטי שבהם היינו בשנה האחרונה שכללו 3 מערכות בחירות התחילו בגלל פסילת בגץ את חוק הגיוס שהכנסת חוקקה", אמר פרץ.

''בג"צ דן ומתערב פעם אחר פעם בדברים שבפירוש אינם חלק מהסמכויות שלו, כאשר הגישה שבה "הכל שפיט" הפכה לשיטה שגורמת לרמיסה של המחוקק בישראל.

''המתנגדים לפסקת ההתגברות מנופפים בעובדה שבית המשפט אמור להגן על המיעוטים בישראל, אבל כולנו זוכרים כמה הגן בית המשפט העליון על זכויותיהם של מפוני גוש קטיף או על זכויותיהם של החרדים ללמוד בהפרדה, פעם אחר פעם הוכיח בית המשפט שהוא לא מגן על זכויותיהם של המיעוטים במדינת ישראל ולכן טענה זו אינה עומדת במבחן המציאות", הוסיף הרב פרץ.