הקואליציה לא תתמוך בחקיקת פסקת ההתגברות

למרות שמבחינה אידיאולוגית מרבית חברי קואליציית נתניהו תומכים בהצעת החוק של איילת שקד, הם ייעדרו מההצבעה ויפילו את ההצעה.

ערוץ 7 , ט"ו באב תש"פ

הקואליציה לא תתמוך בחקיקת פסקת ההתגברות-ערוץ 7
שקד וזוהר במליאת הכנסת
צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

חברת הכנסת איילת שקד תעלה היום (רביעי) בכנסת את הצעת החוק שמעגנת את פסקת ההתגברות.

"‏זו הזדמנות מיוחדת תעלה השבוע לחברי הכנסת מגוש הימין - הזדמנות להפסיק להתבכיין, הזדמנות לעצור את הפיראטיות השיפוטית", אמרה שקד.

להצעה אין סיכוי לזכות לאישור המליאה משום שגוש הימין, שדיבר לא פעם בחודשים האחרונים על הצורך בפסקת ההתגברות, כולל דרישה של יהדות התורה שלא התקבלה להכניס את חקיקת הפסקה להסכם הקואליציוני, לא יצביע בעד החוק.

בליכוד החליטו כי חברי הכנסת של המפלגה ייעדרו מההצבעה, כנראה במטרה שלא להביך אותם ולאלץ הצבעת נגד, בניגוד לדעתם האישים של מרבית מחברי המפלגה.

ח"כ שלמה קרעי אף טען כי הצעת שקד בכלל מחזקת את בג"ץ. "‏הפתרון האמיתי לטרלול של בגץ הוא הצעת חוק להקמת בית משפט לחוקה וביטול בג"ץ. עד אז, פסקת התגברות היא פלסטר זמני. וגם הוא יידרש רק במקרים נדירים שבהם בג"ץ יוכל בכלל לפסול חוק המנוגד לחוק יסוד להבנתו. פסילת חוק רגיל בלבד בהרכב מלא של 15 שופטים ובהחלטה פה אחד. ‏החוק של שקד מחזק את בג"ץ. שקד למעשה מחזקת משמעותית בחוק שלה את בג"ץ, שעד היום אין לו שום סמכות ממשית לפסול חוקים".

מנגד, יו"ר הקואליציה מיקי זוהר כתב בחשבון הטוויטר שלו כי ‏המליץ לראש הממשלה בנימין נתניהו לתמוך בפסקת ההתגברות שתעלה השבוע להצבעת הכנסת.

"בע״ה אמליץ לנתניהו לתמוך בפסקת ההתגברות. אסור לנו ללכת נגד הבוחרים שלנו", כתב במוצאי שבת זוהר.

יהדות התורה, שכאמור לפני חודשים אחדים דרשה בתוקף את פסקת ההתגברות, הודיעה שלא תתמוך בהצעה וכמוה גם ש"ס. במפלגה החרדית האשכנזית חשבו לא רק להיעדר אלא להצביע נגד באופן פעיל, אבל ככל הנראה חבריה יצביעו ברגליים וייעדרו מהמליאה.

זאת לטענתם, בעקבות איומי כחול לבן לפיהם מי שתומך בפסקת ההתגברות, תומך בפירוק הממשלה. "אם נתניהו יתמוך הוא יסיר את המסיכה מעל בלוף התקציב החד שנתי", אמר גורם בכחול לבן.

גם מפלגת ישראל ביתנו והעומד בראשה, ח"כ אביגדור ליברמן שהתבטא בעבר בעד חקיקת פסקת ההתגברות יצביעו נגד.