אדריכל גוש קטיף, גרשון שבח

גרשון שבח, מי שהיה אדריכל הישובים הראשונים של גוש קטיף ושל בניין ישיבת ימית המפורסמת ובתי הכנסת בנוה דקלים ביקר במוזיאון גוש קטיף בירושלים יחד עם עו"ד גלעד קורינאלדי.

שבח חושף לראשונה שהצבא הגיע אליו שבועיים לפני הגירוש ודרש במפתיע את התוכניות המקוריות של תכנון בתי הכנסת - תוכניות שלא הוחזרו על ידי הצבא עד עצם היום הזה למרות דרישתו.

שבח אמר במהלך ביקורו במוזיאון גוש קטיף בירושלים "היה לי את הכבוד לתכנן את הישובים הראשונים תחת חסותו של השר יגאל אלון. הייתי אדריכל של בתי הכנסת בגוש קטיף את ישיבת ימית, את בתי הכנסת האשכנזי והספרדי, הידועים כתפילת הבנים והבנות במהלך הפינוי ואף תכננתי יישובים כמו את קטיף, שדות ים בזמנו עוד כשהיה בסיני".

"שבועיים לפני תוכנית העקירה", מספר שבח, "באו אלי למשרד, אנשי הצבא ודרשו את התוכניות של בתי הכנסת ושל הישיבה. שאלתי אותם מה הבעיה? שמעתי מהם הסבר שהם מניחים שיתבצרו בבתי הכנסת ולכן הם רוצים את התוכניות לראות היכן הפתחים. לקחו את התוכניות אבל לא קבלתי אותם בחזרה מהצבא עד היום. הם לקחו את התוכניות האורגינליות ולמרות שפניתי למרכז בינוי בזמנו, עד היום לא החזירו התוכניות".

נציין כי שבח היה ידיד אישי של ראש הממשלה לשעבר, אריאל שרון וסיפר בזמנו לעו"ד גלעד קורינאלדי בספרו "משפט נעילה- המרוץ להצלת בתי הכנסת" שתכנן את ישיבת ימית מביטון מלא "שאף בולדוזר לא יוכל להחריבה ושההיסטוריה של פינוי ימית לא תחזור שנית", כלשונו.