"החרדים לא יכולים לאיים על נתניהו"

פרופ' אשר כהן אומר לערוץ 7 כי המפלגות החרדיות תלויות בליכוד ואין להן מנוף לחץ משמעותי על נתניהו. "משחקים על מאגר קולות דומה".

ניצן קידר - ערוץ 7 , ט"ו באב תש"פ

"החרדים לא יכולים לאיים על נתניהו"-ערוץ 7
ראשי המפלגות החרדיות עם נתניהו
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

פרופ' אשר כהן, ראש בית הספר לתקשורת באוניברסיטת בר אילן, אומר לערוץ 7 כי המפלגות החרדיות המאיימות על ראש הממשלה אם ילך לבחירות, יוצרות בעיקר הצגה המיועדת לציבור.

"הם רומזים שבפעם הבאה הן לא יהיו בבלוק, אבל מדובר במשחק מלאכותי כי לחרדים אין באמת הרבה אפשרויות. ש"ס יודעת היטב שהיא משחקת עם הליכוד על אותו מאגר קולות. היא לא היתה מביאה קרוב לעשרה מנדטים אם היא לא היתה מחבקת את נתניהו עם ססמאות בנוסח 'צריך אריה חזק ליד נתניהו'", מסביר כהן.

לדבריו, "יש מיעוט חרדי שמצביע לש"ס לצד המונים מהציבור המסורתי והדתי שהאופציה שלהם להצביע לליכוד קיימת כל הזמן. ש"ס לא יכולה לשחק יותר מדי במגרש מול הליכוד".

"גם ביהדות התורה, במקום בו הרבנים אומרים למי להצביע ומדובר לכאורה במנדטים קשיחים, גם שם הפוטנציאל מוגבל ויודעים בדיוק איפה נמצא לב המצביעים. בכל הסקרים עולה שהציבור החרדי הוא המגזר הימני ביותר בישראל באופן מובהק. לכן, גם המשחק שלהם הוא מוגבל מאוד. המחנה החרדי שייך לממשלה של הליכוד כמעט באופן אוטומטי", מוסיף פרופ' כהן.

לדעתו, למרות שאפשרות הקמת ממשלה צרה עלתה על הפרק, בעיקר מצד אנשי הליכוד, אין כרגע היתכנות למהלך כזה. "בהרכב הזה של הקואליציה כל אחד יכול להיות משמעותי אבל נקודת המפתח היא שלאף אחד אין אלטרנטיבה של ממשלה צרה. כי הרי אם היתה לליכוד או לכחול לבן אפשרות כזו, ממשלה צרה כבר היתה קמה".

"השאלה הגדולה היא האם משחקים במשחק של מי ימצמץ ראשון או לא. ברור שתהיה בעיה גדולה למי שידבק בו הדימוי שהוא הוביל לבחירות. אם אכן לא יהיה תקציב בעוד שלושה שבועות והכנסת תתפזר באופן אוטומטי, יתחיל קרב האשמה. מי שייתפס כאשם, עלול להיפגע. לכן אנחנו רואים את כל המשחק של המפלגות".

"הציבור נמצא עכשיו בתחושת משבר. יש כאן גם את המשבר הבריאותי וגם את המשבר הכלכלי. בסופו של דבר הציבור הוא המוני בוחרים שיודעים רק דבר אחד: שלוש פעמים היינו במערכת הבחירות בשנה האחרונה ועכשיו יש מערכת שבאמצע משבר לא מצליחה להתעלות על עצמה והם לא הצליחו להסתדר והלכו לבחירות", אומר פרופ' כהן.

הוא מפנה את תשומת הלב לנתונים שפורסמו באחרונה. "אנחנו כל הזמן מסתכלים על סקרים של מנדטים וכדאי לראות את המחקר שפרסם פיקוד העורף השבוע – רק 20% מביעים אמון במערכת. זאת אומרת שמסתובב בחוץ רוב מכריע בציבור ואין לו אמון בכך שהמערכת מטפלת נכון במשבר, בריאותית או כלכלית. זה הרבה פחות מהאמון שנמדד בתקופת ממשלת המעבר שאז כשני שליש מהציבור האמינו. לא מאמינים שמטפלים נכון במשבר".

"ללכת במצב כזה לבחירות, מלוכלכות במיוחד כנראה גם ברמה האישית, כשאנחנו מעריכים שהתוצאות לא יהיו שונות מהותית, לא יהיה טוב לגורם שייתפס כאחראי להן", מסכם פרופ' כהן.