שיפוץ מערת המכפלה:
האיחוד האירופי מנסה לעצור את העבודות

ארגון ''עמק שווה'' שהגיש התנגדות להנגשת המערה קיבל 286,830 שקלים מהאיחוד האירופי שנועדו ל''שמירה על אתרי מורשת של מיעוטים''.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , ט"ו באב תש"פ

הדמיית ההנגשה במערת המכפלה
הדמיית ההנגשה במערת המכפלה
צילום: א. סטודיו בשיתוף קזס אדריכלים

ארגון השמאל הקיצוני ''עמק שווה'' שמנסה למנוע את העבודות לשיפוץ והנגשת מערת המכפלה בחברון, מקבל מימון נרחב מהאיחוד האירופי.

בשנה הנוכחית, 2020, קיבל הארגון 286,830 שקלים מהאיחוד האירופי, שנועדו ל''שמירה על אתרי מורשת של מיעוטים''.

ארגון השמאל ''עמק שווה'' מקבל תקציב מממשלות זרות בשנים האחרונות, ופועל לשמירה על ''זכויות'' הפלסטינים ביהודה ושומרון ובמזרח ירושלים.

הארגון הגיש בחודש יוני התנגדות לבניית מעלית לבעלי מוגבלויות במתחם מערת המכפלה. ההתנגדות הוגשה יחד עם תושבים פלסטינים מחברון בטענה שמדובר בתכנית שמתחזה לתכנית הומניטרית שתנגיש את האתר לנכים אך בפועל מקדמת שינויים באופן חד צדדי באתר הקדוש.

האחריות על הבניה במקום נמצאת בידי עיריית חברון והשטח שייך לווקף המוסלמי. בהנחיית שר הביטחון לשעבר נפתלי בנט מדינת ישראל הפקיעה את האתר, ובנט חתם על היתר בנייה ימים ספורים לפני עזיבתו את משרד הביטחון.

אתמול (שלישי) התכנסה ועדת המשנה לתכנון ורישוי במנהל האזרחי על מנת לדון בבקשה להיתר הבנייה. לבקשת מגישי ההתנגדויות, יועברו לעיונם החומרים המקצועיים שעמדו בפני ועדת המשנה לתכנון ורישוי, וכן ניתנה להם האפשרות להעביר התייחסותם בכתב לוועדה תוך 21 יום. לאחר מכן, תתקבל ההחלטה הסופית על ידי הוועדה.

חברת הכנסת קטי שטרית, אחת ממובילי המאבק להנגשה מערת המכפלה, אמרה לערוץ 7 כי ''כסף זר לא ימנע את הנגשת מערת המכפלה. הנגשת האתר היא קודם כל מעשה הומניטרי. לא ייתכן שמצד אחד האיחוד האירופי ידבר על הומניות וסובלנות ומן העבר השני ינסה לסכל את ההליכים להנגשת מערת המכפלה".

מארגון בצלמו נמסר: ''יצא המרצע מהשק. האיחוד האירופי מזרים הון לארגון שמאל קיצוני שייאבק בהנגשה. לא ייתכן שהאיחוד האירופי יפגע בזכויות של אנשים עם מוגבלויות. אני קורא לשר הביטחון לעקוב באופן אישי אחרי הנגשת המערה ולקדמה. לא ייתכן שכסף זר יבחוש בענייניה הפנימיים של ישראל ויפגע באנשים מוגבלים''.

תגובת עמק שווה: ''אף שהתנגדות שהגשנו לבניית המעלית במערת המכפלה אינה ממומנת מכספי האיחוד האירופי אנחנו גאים בשיתופי הפעולה שלנו עם מדינות דמוקרטיות בעולם.

''מערת המכפלה היא אתר היסטורי, עתיק וקדוש ליהודים ולמוסלמים. נראה שיש כמה אנשים שמוליכים שולל ציבור גדול שהמקום יקר לו ומקדמים פגיעה באתר. הנגשת האתר לנכים היא מטרה חשובה ואנחנו לא מתנגדים לה, אבל כשמסתכלים על הפגיעה המתוכננת קשה להאמין שהיא תוכננה על ידי אנשים שמחוברים לאתר וחשיבותו.

''אנחנו מציעים לקוראי ערוץ 7 להסתכל בהדמייה שפורסמה לראשונה באתר אינטרנט זה ולבחון האם מדובר בפרוייקט שמכבד את מערת המכפלה על 2,000 שנות ההיסטוריה שהיא מייצגת. אם גם אתם סבורים כמונו שלאתר כמו מערת המכפלה מגיע טיפול מכבד יותר, ראוי שקולכם יישמע, עדיין לא מאוחר''.