בנימין נתניהו עובד עלינו בעיניים

תלמידת האולפנה מעוטף עזה: איך ראש הממשלה נתניהו מצליח לגרום לנו להאמין בו שוב שוב, שקר אחר שקר?

אחינעם סויסה , ט"ו באב תש"פ

ההתחמקות של ראש הממשלה בנימין נתניהו מההצבעה על פסקת ההתגברות היא רק ההוכחה החזקה והברורה ביותר לכך שבנימין נתניהו לא באמת רוצה לשנות את ההתנהגות הפסולה של מערכת המשפט ואת חוסר האיזון שלה.

אבל האמת, זו בכלל לא הפעם הראשונה שבה בנימין נתניהו מוכיח לנו את זה. זו לא הפעם הראשונה שבה בנימין נתניהו מבטיח, ואז לא מקיים.

כשפסקת ההתגברות הועלתה על שולחן הכנסת בשנת 2014 על ידי חברת הכנסת איילת שקד שהחליטה לשים סוף לבעיית המסתננים, נתניהו, שאז היה ראש הממשלה, עשה הכל כדאי שההצעה הזו לא תעלה על שולחן הכנסת, וזה מה שכמובן קרא.

מאז הגישה חברת הכנסת איילת שקד את פסקת ההתגברות פעמיים נוספות! אך בכל פעם בנימין נתניהו לא שקט ולא נח עד שהכשיל את הניסיון למהלך הזה והביעה התנגדות נחרצת למהלך שכזה ואת תמיכתו בבג"ץ ובפרקליטות בכל כלי התקשורת.

אז מה קרא שהיום שדעותיו התהפכו כך? מה קרא שהיום הוא כל כך נגד מערכת המשפט? מה שקרא זה שהוא הואשם בשלושה עברות פליליות חמורות. ולכן ברגע שנפתחה החקירה נגדו דעתו של נתניהו התהפכה במאה ושמונים מעלות. ומאז בכל פעם שההליך המשפטי נגדו עולה שלב, כך הוא מחריף את הביקורת שלו כלפי בית המשפט.

ואם זה לא מספיק אז איך זה שהביקורת של בנימין נתניהו כלפי בית המשפט והפרקליטות נאמרת אך ורק כשבית המשפט פועל נגדו? הרי בביטול חוק ההסדרה, בשחרור מסתננים ומחבלים ובהכנסת תומכי טרור לכנסת אנחנו לא שמענו ממנו אפילו פיפס אחד קטן? מה שזה אומר שבסדר העדיפויות שלו העתיד המשפטי שלו הרבה יותר חשוב מהבתים של עשרות אלפיי מתנחלים שעושים עבודת קודש יום יום, מהחיים של אזרחי ישראל שחיים במציאות של מדינת פשע בעיר הגדולה במדינה ומהצביון היהודי של כנסת ישראל.

אבל רגע, אז למה הוא מדבר כל כך הרבה על שינוי מערכת המשפט? למה הוא משמיץ את המערכת הזו התדירות יותר גבוהה מאשר את החמאס? למה? כי זו הזדמנות מצוינת להסוות את העובדה שהוא נאשם בפלילים. את העובדה שהוא מועמד למשפט.

כמובן שזה הצטלם מצוין בתור קמפיין בחירות בקונספט של "קדוש המעונה" שבו בנימין נתניהו הוא טלית שכולה תכלת ובית המשפט יושב כל היום ותופר לו תיקים בניצוחם של אביחי מנדבליט ואסתר חיות.

יתרון נוסף שבית המשפט העניק לנתניהו הוא תרוץ מושלם לכל בעיות הימין. הרי בלי בית המשפט איך נתניהו היה מתרץ את העובדה שהבתים בחאן אל אחמר עדיין עומדים על תילם? שמיליוני שקלים עוברים בכל חודש לחמאס ולראשות הפלסטינית בשביל לממן טרור? שרחובות דרום תל אביב דומים יותר לשכונת פשע במדינה נידחת באפריקה מאשר לחלק נרחב באחת הערים הגדולות בישראל? נתניהו רק אומר בג"ץ, וזהו. הוא בכלל לא צריך להתאמץ.

ועכשיו, שהכל נראה כל כך ברור ומובן קשה מאוד להבין איך לא שמנו לב לכך? איך האיש הזה מצליח לסחוף אחריו חצי מדינה מערכת בחירות אחרי מערכת בחירות? איך הוא מצליח לגרום לנו להאמין בו שוב שוב. שקר אחר שקר.

את התשובה הזו כל אחד צריך לחפש בעצמו. עמוק עמוק בלבבו.

אחינעם סויסה היא תלמידת אולפנה המתגוררת בשובה שבעוטף עזה.