רועי לביא מארח את דוד ד'אור: "האין היש והנצח"

עידו שטיינר דולה עבורכם פנינים מקרקעית המוזיקה הישראלית-יהודית, והפעם: השיר "האין היש והנצח" - רועי לביא מארח את דוד ד'אור

עידו שטיינר , ט"ז באב תש"פ

האין, היש והנצח
האין, היש והנצח
צילום: מתוך הקליפ

איזה כיף לגלול את פיד המינויים שלי ביוטיוב ולגלות פנינה כל-כך מיוחדת.

"אפילו חרב חדה מונחת על צווארו של אדם - אל ימנע עצמו מן הרחמים"; מילים אלו שנאמרו לפני שנים רבות בשם דוד המלך ועובדו כעת לרגל השיר מקבלות משמעות חדשה של תקווה בימים טרופים אלו של פחד וחוסר וודאות.

פגישה מקרית בין רועי לביא ודוד ד'אור הולידה חברות נפלאה שהבשילה לכדי דואט שהופק על ידי המפיק המוערך אייל מזיג בזמן הגל הראשון של תקופת הקורונה מבלי יכולת להיפגש פנים אל פנים.

רועי לביא (42, נשוי + 3) הוא מוזיקאי יוצר מאילת, חבר לשעבר בלהקת "התבלינים" ומי שכתב עבור שירי מימון את השיר "כמה פעמים". אני עוקב אחריו בהנאה כמה שנים ושמח שבקרוב כולם יוכלו ליהנות מהיצירה שלו.

"האין היש והנצח" הוא סינגל חדש מתוך אלבום הבכורה של רועי שיראה אור בקרוב. תפסתי אותו לשיחה קצרה שאתם מוזמנים לקרוא אחרי שתצפו בקליפ.

מה קורה איתך בימים אלו?

''אני נמצא בעשייה מטורפת כל הזמן. דווקא בתקופת הקורונה. זה פלא''.

על איזו עשיה אתה מדבר, הרי כל תחום התרבות מושבת?

''השביתו את ההופעות הגדולות, אבל הופעות רחוב מותרות. עברתי עם עצמי תהליך מרתק בחודשים האחרונים; אני פותח לי במה בטיילת באילת - גיטרה, בייס-דראם ברגל שמאל וכחון עם טמבורין ברגל ימין. וואן מאן שואו. מאז שפתחו את הסגר התיירים חזרו והבנתי שהופעות רחוב זה אומנות לכל דבר ועניין, אדרבה, יש בזה קסם לפגוש את האנשים ברחוב, בלי כל הפירוטכניקה וההמוניות. ככה פשוט – לעשות מוזיקה מהלב פנים אל פנים''.

אפשר להתפרנס מההופעות הללו?

''כן. פשוט לבנות הופעה, למצוא מקום מתאים עם תנועה של אנשים ולהופיע. פעם הרגשתי שזה כמו לפשוט יד, אבל היום אני מבין שזה מיוחד ואותנטי. אצלנו באילת יש אחדות גדולה בין האמנים ואנחנו עוזרים אחד לשני. יש לנו קבוצת ווצאפ משותפת, אנחנו בקשר עם אנשים מהעירייה ומובילי דעת קהל באילת והתחושה היא שכולם נותנים יד כדי שהדברים האלו יקרו''.

ספר קצת על השיר

''השיר נכתב לפני כ-7 שנים. בניגוד לכל השירים שלי שנכתבו בלילה, השיר הזה נכתב דווקא ביום. באותה תקופה הייתי לומד חסידות בישיבה ברמת אביב ובמשך חודש שלם התנגן לי הלחן בראש. הרעיונות הקבליים-חסידיים שלמדתי באותה תקופה הציפו את המילים שהתחברו באופן מושלם ללחן.

''אני אוהב להשאיר את הפרשנות למאזין, אבל בגדול השיר מדבר על זה שהקדוש ברוך הוא מצמצם את עצמו דרך עשר הספירות ונותן לנו להתגלות ולפעול בעולם המעשה עם כל הקשיים והאתגרים שבו. התפקיד שלנו הוא להבין את זה ולהצליח להתחבר לאור למרות ומתוך הארציות''.

מאיפה בא הרעיון לקליפ המיוחד הזה?

''היה רעיון לעשות קליפ על ספינה בים. משהו גרנדיוזי. אבל הרגשתי שזה צריך להיות משהו יותר אינטימי. דוד הוא צייר מדהים ויש לו סטודיו לציור בדרום תל-אביב. אמרתי בוא נשלב בין שני סוגי האמנות - מוזיקה וציור.

''במחשבה משותפת עם ליאור לינר שצילם וערך את הקליפ הגענו לרעיון לצלם את דוד מצייר משהו בסגנון קבלי שיתאים למילות השיר. רק מאוחר יותר התברר שאני הוא זה שיהיה האובייקט לציור.

''נפגשנו בבוקר בסטודיו בלי תכנון מקדים. קודם כל צילמנו את טייק השירה ואחר כך שכבתי על הרצפה במשך שעתיים וחצי עם עיניים סגורות בלי לזוז. מוזיקה מתנגנת ברקע ואין לי מושג מה הוא עושה''.

אני חייב לשאול אותך: איך מורידים את כל הצבע הזה מעצמך?

''זו הייתה המקלחת הכי ארוכה שעשיתי בחיים שלי. במשך חודש שלם המשכתי לראות מדי בוקר במקווה כתמי צבע''.

מה התכניות לעתיד הקרוב?

''האלבום "בציר 2020" הוא אסופה של השירים שהוצאתי ב-10 השנים האחרונות. אספתי את כל החומרים למקום אחד וזה ממש מרגש שאוטוטו זה הולך לצאת לעולם. יש לי רעיון מגניב להוצאת האלבום שיתן טוויסט בדור שלנו שכבר לא קונים אלבומים. צפו להפתעה''.

#רגע_שיא
רועי שוכב על משטח הציור בעיניים עצומות כשדוד מצייר מסביבו את עשר הספירות

#מילים
ערבוב של טקסטים מהמקורות והחסידות יחד עם מילים ישראליות. מלאכת מחשבת של אריגה בין קודש לחול

#מוזיקה
לחן נהדר. שומעים את ה-DNA המוזיקלי של רועי היטב. שילוב קולות ואנרגיות מרתק בין שני מוזיקאים מיוחדים ועמוקים

#מילה_ליוצר
משמח לראות שמינפת את תקופת הקורונה ליצירה עמוקה ומיוחדת כל-כך. מאחל לך בציר מוצלח

-

עידו שטיינר הוא מומחה שיווק דיגיטלי לאמנות, תרבות ומוזיקה יהודית. לפייסבוק של עידו שטיינר